Analytici predpokladajú, že Patrik Tkáč sa môže prostredníctvom svojho najnovšie nadobudnutého balíka peňazí zasadiť o rozvoj turizmu vo Vysokých Tatrách i v ďalších horských oblastiach. Skupina J&T má s Tatrami bohaté skúsenosti, keďže zakladala spoločnosť Tatry Mountain Resorts. „Dokážem si predstaviť, že by Tkáč investoval v oblasti turizmu. Tento sektor je stále celkom rozdrobený a existuje v ňom potenciál na synergické efekty,“ tvrdí Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Finlord. Tkáč sa sám netají záľubou vo Vysokých Tatrách, do ktorých často jazdí.TASR
StoryEditor

Sólymosa čaká náročná úloha. Tento rok chce dokončiť novú zonáciu TANAPu

05.01.2018, 08:12
Autor:
TASRTASR
O zmenu zonácie Tatranského národného parku sa pokúšali ministri od prvej Ficovej vlády.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) by bol rád, keby sa v tomto roku podarilo dotiahnuť zonáciu Tatranského národného parku (TANAP). O potrebe nového modelu fungovania v Tatrách sa hovorí už roky. "Dúfam, že sa blížime k tomu, aby sme tie rôzne záujmy a požiadavky vedeli skĺbiť, nájsť kompromisy," povedal v rozhovore pre TASR Sólymos.

Šéf envirorezortu priznáva, že bez dohody so súkromnými vlastníkmi pozemkov v Tatrách zonácia nebude. "Ctíme, že je tam súkromné vlastníctvo. Musíme sa s nimi dohodnúť, ponúknuť podmienky, ktoré budú akceptovať. Musia cítiť, že z toho budú mať nejaké plus, že tam bude národný park a začne sa ten región inak budovať," skonštatoval minister. Pripustil, že rokovania nie sú jednoduché.

Vedenie TANAP-u však podľa jeho slov veľmi intenzívne rokuje. Ocenil, že situáciu chce riešiť aj ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré považuje za významného partnera, aby sa zonácia podarila. "Bez nich to nejde," poznamenal s tým, že očakáva konštruktívny prístup.

Pozrite si archívny rozhovor s Erikom Balážom, ktorý stojí za iniciatívou My sme les:

Skúšali to aj v minulosti

Novú zonáciu TANAP-u sa pokúsil prijať už prvý kabinet Roberta Fica (Smer-SD). Proti návrhu sa však zdvihla vlna kritiky. Práce na zonácii sa opäť rozbehli po obnovení envirorezortu počas pôsobenia kabinetu Ivety Radičovej (ex SDKÚ-DS), exminister József Nagy (Most-Híd) však po páde vlády v roku 2012 oznámil, že túto otázku bude musieť doriešiť nová garnitúra.

Nepodarilo sa to nakoniec ani tej a zonáciu nedokončil ani Sólymosov predchodca Peter Žiga (Smer-SD).    Legislatívny rámec pre zonáciu dala novela zákona o ochrane prírody z roku 2007.

Podarilo sa to len v Pieninách a v Slovenskom raji

Podľa platnej legislatívy bola zonácia schválená iba v Pieninskom národnom parku a Národnom parku Slovenský raj. Fungovanie Slovenského raja po zonácii dáva Sólymos za pozitívny príklad. Napĺňa ho optimizmom, že sa podarí aj zonácia TANAP-u. Okrem toho sa pracuje aj na zonácii národných parkov Poloniny a Muránska planina.

Minister životného prostredia priznáva, že treba vyriešiť aj otázku zonácie Národného parku Nízke Tatry. Pripomína však, že najprv by bolo dobré nastaviť pravidlá, ako má vyzerať národný park. "Najprv sa treba dohodnúť na zásadách," uzavrel.

01 - Modified: 2022-10-16 15:15:00 - Feat.: - Title: Z viac ako 1,5 tony nazbieraných jedľových šišiek vypestujú ďalšie stromy 02 - Modified: 2022-10-12 14:26:59 - Feat.: - Title: Budaj vymenoval osem nových riaditeľov národných parkov, TANAP je stále bez šéfa 03 - Modified: 2022-09-21 08:05:57 - Feat.: - Title: Zanedbané chodníky v Tatrách ohrozujú turistov, opravia ich aktivisti 04 - Modified: 2022-09-13 08:06:08 - Feat.: - Title: Plus 250 percent Poliakov a 150 percent Čechov, hlási akvapark. Cudzinci sa k nám húfne vrátili 05 - Modified: 2022-08-08 10:59:52 - Feat.: - Title: Najnavštevovanejším miestom vo Vysokých Tatrách počas sčítania turistov bol Hrebienok
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. november 2022 07:23