Miroslav BeblavýTASR
StoryEditor

Beblavý: Zatvárajú slovenský Harvard. Opozícia kritizuje obmedzovanie gymnázií v Bratislave

17.01.2018, 10:46
Autor:
klklTASRTASR
OĽaNO prekáža, že zmeny najviac pocítia cirkevné školy.

Päť zo šiestich cirkevných osemročných gymnázií v Bratislave nebude môcť otvoriť prvú triedu. Upozorňuje na to OĽaNO, podľa ktorého to bude viesť k likvidácii cirkevných škôl v Bratislave.

OĽaNO kritizuje rušenie cirkevných škôl

„Neprekvapuje nás, že sa o likvidáciu cirkevných škôl usiluje strana Smer, ale je prekvapujúce, že sa cirkevné gymnáziá likvidujú práve vtedy, keď rezort školstva riadi SNS," povedala na tlačovej konferencii líderka OĽaNO Veronika Remišová.

Rozhodnutie týkajúce sa otvorenia prvých ročníkov na osemročných gymnáziách vydal Okresný úrad v Bratislave. OĽaNO ho považuje za diskriminačné. Hnutie žiada nápravu, poukazuje na dobré výsledky žiakov týchto škôl. Šéf klubu OĽaNO Richard Vašečka vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), pod ktorého okresné úrady spadajú, aby nedovolil takéto rozhodnutia úradov, a predsedu SNS Andreja Danka, aby nedovolil „takéto disproporcie".

Pridala sa aj Žitňanská

Remišová poukázala, že cirkevné školy sa odvolali a verí, že ich odvolaniu vyhovejú. Líderka OĽaNO by chcela, aby ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) prehodnotila aj kvóty na osemročné gymnáziá. Remišová by bola za ich zrušenie.

Za diskriminačné považuje rozhodnutie okresného úradu aj europoslankyňa Jana Žitňanská. Verejné školy podľa nej budú môcť mať každá aspoň jednu triedu, v prípade cirkevných a súkromných pôjde „o drastické škrtanie". „Z jedenástich gymnázií, ktoré sa nachádzajú v Bratislave, tak budú môcť v septembri brány pre prvákov otvoriť iba dve," poukázala. Žitňanská sa obracia na ministerku Lubyovú, „aby v rámci svojich kompetencií zasiahla a zamedzila takejto diskriminácii".

Slabá kvalita základných škôl

Aj poslanec SaS Branislav Gröhling kritizuje zavedenie limitu na osemročné gymnáziá. Považuje ho za úradnícky zásah. Podľa neho treba skôr zvýšiť úroveň základného školstva. Reaguje tak na vyjadrenie Lubyovej, že ministerstvo školstva mieni zdvojnásobiť kvóty na osemročné gymnáziá.

Z päťpercentnej kvóty by tak mohlo byť 10 percent. „Namiesto limitov by sa malo ministerstvo zamerať na kvalitu základných škôl, odkiaľ žiaci odchádzajú," uviedol s tým, že ministerstvo dlhodobo zanedbáva základné školy, ich výbavu, učebné materiály či možnosti.

Chcú zrušiť Harvard

Obmedzenia sa nepáčia ani poslancovi Miroslavovy Beblavému. Ten v blogu napísal, že chcú zrušiť "slovenský Harvard." Narážal tak na to, že nové nariadenie výrazne zníži počet prijatých žiakov na gymnázium na Teplickej, ktoré sa v rebrčíku INEKO umiestnilo na prvom mieste.

Počty prijatých žiakov podľa Beblavého úrad znížil aj ďalším popredným gymnáziám, zatiaľ čo tie, ktoré sa v rebríčku INEKO pohybujú okolo dvadsiatej priečky môžu prijať rovnaký počet žiakov ako v minulom roku.

Problém podľa Beblavého spočíva v tom, že na Slovensku a najmä v Bratislavskom kraji existuje "brutálna nerovnosť vo vzdelávaní, ktorá však nie je o osemročných gymnáziách." 

Rezort rieši len kvótu

Od nového školského roka malo do osemročných gymnázií nastúpiť len päť percent študentov. Ministerka školstva Martina Lubyová avizovala, že jej rezort plánuje zdvojnásobiť kvóty na osemročné gymnáziá.

"To, ako si rozdelí kraj financie na triedy na gymnáziách, je v ich kompetencii. My budeme prostredníctvom novely zákona regulovať len ten počet päť percent. Budeme sa snažiť navýšiť ho na desať percent vzhľadom k tomu, že tento počet bol určený v dokumente Učiace sa Slovensko," poznamenala Lubyová.

01 - Modified: 2019-08-13 20:57:00 - Feat.: - Title: Štát určuje počty žiakov, župy to kritizujú a žiadajú zmenu 02 - Modified: 2018-02-07 17:26:00 - Feat.: - Title: Ministerstvo školstva zvýšilo kvóty pre osemročné gymnáziá v Bratislavskom kraji na desať percent 03 - Modified: 2018-01-19 06:02:34 - Feat.: - Title: Proti obmedzovaniu gymnázií vznikla petícia. Chcú stretnutie s ministerkou 04 - Modified: 2017-10-05 21:30:51 - Feat.: - Title: Kaliňák určí počet žiakov na gymnáziách 05 - Modified: 2016-06-27 22:34:20 - Feat.: - Title: Odborné školy chcú viac žiakov. Úrady sú proti
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. marec 2023 08:20