StoryEditor

Lajčák na prezidenta kandidovať nebude. Zaujímavejšie to bude, keď sa vyjadrí Kiska, tvrdí Maďarič

24.01.2018, 07:51
Autor:
klkl
Lajčákove meno v súvislosti s možnou kandidatúrou spomínal aj premiér Fico.

Slovenský minister zahraničných vecí a súčasný predseda Valného Zhromaždenia OSN, Miroslav Lajčák (nominant Smeru), potvrdil, že sa nebude uchádzať o post prezidenta Slovenskej republiky. Povedal to v rozhovore pre Pravdu. 

"Chcem však jasne a jednoznačne povedať, že nebudem kandidovať na prezidenta SR. Nikdy som o tom neuvažoval. Chcem sa ďalej venovať zahraničnej politike, ktorá ma napĺňa," odpovedal Lajčák na priamu otázku a dodal, že toto rozhodnutie sa nezmení.

Zaujímavejšie to bude, keď sa vyjadrí Kiska

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) rozumie argumentom, pre ktoré Lajčák nebude kandidovať na prezidenta.

Nechcel polemizovať o tom, či bude teraz hlavným kandidátom Smeru-SD na prezidenta podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. "To vám teraz neviem povedať," povedal novinárom pred stredajším rokovaním vlády.

V téme prezidentských volieb bude podľa Maďariča určujúce to, či bude kandidovať aj súčasný prezident SR Andrej Kiska. "A keď to bude jasné, až potom všetky ostatné úvahy budú zaujímavejšie," objasnil Maďarič.

Chcel ho aj Fico

O Lajčákovej kandidatúre sa špekulovalo už v minulosti. Aj pred prezidentskými voľbami v roku 2014 sa hovorilo, že Lajčák by mohol byť kandidátom Smeru. Vtedy sa však nečakane rozhodol kandidovať premiér Fico, ktorý v druhom kole prehral s prezidentom Andrejom Kiskom.

S ďalšími blížiacimi sa voľbami sa opäť začalo Lajčákovo meno skloňovať v súvislosti s možnou kandidatúrou. "Viem si predstaviť Mira Lajčáka či Maroša Šefčoviča," povedal v súvislosti s možnými kandidátmi Smeru premiér Fico v decembri na HNClube. 

Hovorilo sa o ňom dlhšie

V rovnakom čase vyšiel aj rozhovor s premiérom v Plus 7 dní, kde zopakoval, že Lajčák by bol vhodným kandidátom. "Sú ľudia v Smere alebo spojení so Smerom, ktorí na verejnosti nie sú vnímaní až tak stranícky. Osobne vnímam napríklad Mira Lajčáka ako veľmi silného človeka, ktorý by mal právo uchádzať sa o takúto pozíciu," povedal Fico v rozhovore.

Už v roku 2016 priznal poslanec Smeru Marián Kéry, že sa v strane o Lajčákovi ako možnom kandidátovi hovorilo. „Na oficiálnej pôde nie, ale hovorí sa v kuloároch,“ odpovedal Kéry na otázku, či sa o Lajčákovi bavia aj na oficiálnych podujatiach. 

Orientácia na zahraničie

Lajčák z pozície slovenského ministra zahraničných vecí kandidoval už na post Genrálneho tajomníka OSN v roku 2016, kedy významnú funkciu nezískal a do čela medzinárodnej organizácie sa postavil Portugalec António Guterres. 

Slovenský minister zahraničia následne už úspešne kandidoval na post predsedu 72. zasadania Valného zhromaždenia OSN.

Matovičovi je ľúto, že Lajčák nebude kandidovať

Lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi je ľúto, že minister zahraničia Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD), ktorý šéfuje Valnému zhromaždeniu OSN, nebude v roku 2019 kandidovať za prezidenta SR. Povedal to na tlačovej konferencii v Národnej rade SR.

"Svojím spôsobom je mi ľúto, že nebude kandidovať. Miroslav Lajčák z toho blata, čo v Smere je, bol najlepší kandidát," uviedol Matovič v reakcii na Lajčákovo rozhodnutie.

01 - Modified: 2023-09-14 11:44:35 - Feat.: - Title: Putin je čoraz paranoidnejší. Ešte aj práčka v jeho rezidencii má vlastného bodyguarda, prezradil bývalý ruský agent 02 - Modified: 2023-09-11 14:35:37 - Feat.: - Title: Väčšina Američanov nechce geriatrického prezidenta. Sú za hornú hranicu pre vek volených činiteľov 03 - Modified: 2023-09-07 21:18:32 - Feat.: - Title: Gabonská junta vyhlásila za dočasného premiéra kritika zosadeného prezidenta. Už vo vláde pôsobil 04 - Modified: 2023-09-04 16:30:41 - Feat.: - Title: Prezident Zimbabwe Mnangagwa zložil prísahu po sporných voľbách 05 - Modified: 2023-09-03 22:00:00 - Feat.: - Title: Bude Korčok esom alebo dolníkom?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. september 2023 13:02