ilustračná snímka: TASR
StoryEditor

NAKA zasahovala pod Tatrami. Má ísť o biznis s rádioaktívnymi látkami

01.02.2018, 16:19
Autor:
TASRTASR
Popradský vyšetrovateľ vedie v tejto veci trestné stíhanie pre trestný čin nedovolenej výroby a držby jadrových materiálov, rádioaktívnych látok.

Na viacerých miestach pod Tatrami zasahovali vo štvrtok elitné policajné zložky. Súvisí to s podozreniami z obchodovania s rádioaktívnymi látkami, ktoré presahuje hranice Slovenska. Uviedla to spravodajská televízia TA3, jej informáciu potvrdila polícia.

Popradskí kriminalisti v súčinnosti s policajtmi z Prezídia Policajného zboru a ďalšími špecializovanými útvarmi vo štvrtok v Poprade a Kežmarku vykonali domové prehliadky a prehliadky iných priestorov, informoval prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.

Nedovolená držba jadrových materiálov

Popradský vyšetrovateľ vedie v tejto veci trestné stíhanie pre trestný čin nedovolenej výroby a držby jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok a vysoko rizikových biologických agensov a toxínov a pre trestný čin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Úkony sa podľa Džobanika súčasne vykonávali v Nemecku. "Bližšie informácie v tomto štádiu vyšetrovania nie je možné poskytnúť," doplnil.

Policajné zásahy sa podľa TA3 začali súbežne na troch miestach: v Poprade v byte talianskeho štátneho príslušníka, a na dvoch miestach v Kežmarku – v úrade súdnej exekútorky a v jej rodinnom dome.

Polícia pozná Taliana

Polícia pozná Taliana, u ktorého zasahuje, už dlhšie. Stíhala ho pre daňové podvody a neodvedené daňové poistné. Už dlhšie ho podozrievala aj práve z manipulovania s rádioaktívnymi látkami, ktoré malo siahať až do Nemecka.

Nemeckým policajným zložkám mali slovenskí policajti poskytnúť informácie, na základe ktorých bolo zadržaných desať kilogramov veľmi čistej a kvalitnej rádioaktívnej látky. Dá sa použiť v zdravotníctve, ale aj na prípravu takzvanej špinavej bomby. Keďže nemeckí kolegovia podozrenie potvrdili, slovenskí policajti šli "na isto", doplnila informáciu TA3.

01 - Modified: 2023-10-02 17:41:37 - Feat.: - Title: Mladík v obci Dojč mal nájsť svoju mamu bez známok života, na mieste zasahujú policajti 02 - Modified: 2023-10-02 15:38:14 - Feat.: - Title: Polícia preveruje podozrenia z volebnej korupcie na východe Slovenska 03 - Modified: 2023-10-01 13:36:48 - Feat.: - Title: Polícia počas volieb riešila dve podozrenia z volebnej korupcie, trestných oznámení bolo celkovo šesť 04 - Modified: 2023-09-29 21:04:03 - Feat.: - Title: Bol v aute, z ktorého zabili slávneho Tupaca. Polícia po rokoch zatkla podozrivého 05 - Modified: 2023-09-29 10:46:12 - Feat.: - Title: Muž šoféroval so psom na kolenách a prekročil rýchlosť, dostal pokutu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2023 09:40