Gabriela MatečnáTASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Dvojaká kvalita potravín ako nekalá praktika? Komisia o tom rozhodne v apríli

02.02.2018, 11:46
Autor:
TASRTASRČTKČTK
Téma dvojakej kvality potravín sa tiahne už od marca 2017.

Testy Európskej komisie (EK) potvrdili výsledky testov dvojakej kvality potravín členských štátov. Potvrdila to v piatok na tlačovej konferencii v Prahe Věra Jourová, eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť.

"V apríli bude komisia schvaľovať nový zoznam nelegálnych praktík," uviedla Jourová. Na zozname by sa mala objaviť práve odlišná kvalita potravín.

Ako ďalej informoval Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, eurokomisárka zároveň uviedla, že navrhne, aby dvojaká kvalita bola zaradená na nový zoznam nekalých obchodných praktík, ktorý má EK schvaľovať v apríli tohto roku. 

"Podporujeme iniciatívu pani eurokomisárky Jourovej. Takéto praktiky musia v EÚ skončiť. Slovenskí spotrebitelia, rovnako ako spotrebitelia v ďalších krajinách Európskej únie majú právo na rovnakú kvalitu potravín predávaných pod rovnakou značkou. Nadnárodné firmy musia v rámci EÚ dodržiavať deklarovanú kvalitu a nesmú dodávať na trhy niektorých členských krajín výrobky nižšej kvality," povedala Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády SR a šéfka MPRV SR (nominantka SNS).

Machalík zároveň informoval, že nevyhnutnosť spolupráce členských štátov v boji proti dvojakej kvalite zdôraznil aj český minister poľnohospodárstva Jiří Milek. Vyzdvihol tiež spoluprácu a koordináciu so slovenskou agroministerkou Gabrielou Matečnou. Dvojaká kvalita je pritom už problémom tretiny členských štátov EÚ. EK zverejní jednotnú európsku metodiku testovania v marci.

Hovorca MPRV SR pripomenul, že slovenský agrorezort otvoril uvedenú tému ako prvý v marci 2017 na Rade EÚ a odvtedy úzko spolupracuje na riešení s ďalšími krajinami strednej a východnej Európy.

Úsilie Slovenska podporil aj predseda EK Jean-Claude Juncker. Slovensko vykonalo už dve série testov na dvojakú kvalitu potravín. Oba testy približne v polovici prípadov potvrdili existenciu dvojakej kvality potravín. Ide o výrobky, ktoré majú rovnakú značku a rovnaký obal, ale iné zloženie.

Aktuálne Slovensko spolu s ďalšími krajinami koordinuje postup v súvislosti s plánovaným zverejnením celoeurópskej metodiky testovania dvojakej kvality potravín.

01 - Modified: 2022-12-02 17:45:09 - Feat.: - Title: Podpredsedníčka Európskej komisie pre zdravie a bezpečnosť potravín sa stretne s Lengvarským o zdravotníctve 02 - Modified: 2022-11-30 19:32:49 - Feat.: - Title: Európska komisia sa ospravedlnila za von der Leyenovej "zmätočný" údaj o ukrajinských stratách 03 - Modified: 2022-11-30 11:53:26 - Feat.: - Title: Európska komisia navrhla zablokovať Maďarsku miliardy z fondov EÚ. Požaduje ďalšie reformy 04 - Modified: 2022-11-30 09:50:06 - Feat.: - Title: EK navrhuje zabaviť peniaze ruskej banky a oligarchov. Chce ich využiť na pomoc Ukrajine 05 - Modified: 2022-11-25 16:02:52 - Feat.: - Title: Európska komisia pripraví plán, ako znížiť počty migrantov prichádzajúcich z Balkánu. Taliansko ich neprijme
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2022 08:25