TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Prezidentka dala zelenú reforme národných parkov, správa pozemkov prejde pod envirorezort

22.12.2021, 14:16
Autor:
TASRTASR
Presun pozemkov pod envirorezort má zabezpečiť jednotnú správu štátnych pozemkov na území národných parkov.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v stredu reformu národných parkov. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec. Z novelizácie zákona o ochrane prírody a krajiny vyplýva, že správa štátnych pozemkov v národných parkoch sa presunie pod rezort životného prostredia.

Presun pozemkov pod envirorezort má zabezpečiť jednotnú správu štátnych pozemkov na území národných parkov. Autori novelizácie tvrdia, že pre štát nie je efektívne, ak sa o územie v národnom parku starajú dve štátne organizácie.

Presun štátnych pozemkov sa bude realizovať až po zonácii národných parkov. Od 1. apríla 2022 sa tak správa štátnych pozemkov presunie na samostatné správy národných parkov na území Tatranského národného parku, Pieninského národného parku a Národného parku Slovenský raj. K tomuto dátumu prechádza pod národné parky aj správa štátnych pozemkov v štvrtom a piatom stupni ochrany. Prechod správy území v treťom a nižšom stupni ochrany vo vlastníctve štátu je podmienený zonáciou.

Pre zjednotenie krokov prechodu správy pozemkov v národných parkoch a fungovania jednotnej správy v týchto územiach sa majú zriadiť správy jednotlivých národných parkov. Spravovať a obhospodarovať budú hnuteľný i nehnuteľný majetok štátu, ktorý bude predmetom prechodu správy. Budú mať obdobnú pôsobnosť ako Štátna ochrana prírody "s tým rozdielom, že ich územná pôsobnosť bude obmedzená a budú spravovať pozemky vo vlastníctve štátu v národných parkoch, ktoré budú predmetom prechodu správy".

V prechodných ustanoveniach vymedzuje tiež obsah práv a povinností, ktoré správa národného parku ako nový správca nadobudne získaním správy pozemkov.

Nová legislatíva upravuje aj prechod správy pozemkov vrátane podielov na pozemkoch a spoločných nehnuteľnostiach vo vlastníctve štátu v správe Slovenského pozemkového fondu. Novela spresňuje aj pojem organizácia ochrany prírody a krajiny. Dopĺňa sa tiež ustanovenie upravujúce zloženie rady národného parku.

Reforma má nadobudnúť účinnosť od 15. januára 2022, niektoré jej ustanovenia od apríla 2022.

01 - Modified: 2024-05-20 18:30:39 - Feat.: - Title: Prezidentka prijala laureátov a finalistov ocenenia Roma Spirit 02 - Modified: 2024-05-20 15:42:28 - Feat.: - Title: Prezidentka sa stretla s Kaliňákom, informoval ju o stave premiéra. Musíme komunikovať ohľaduplne, vyzýva 03 - Modified: 2024-05-20 13:17:52 - Feat.: - Title: Zmier sa nekoná. Prezidentka zrušila stretnutie v Prezidentskom paláci, časť politikov odmietla prísť 04 - Modified: 2024-05-19 13:33:22 - Feat.: - Title: Okrúhly stôl v Grasalkovičovom paláci zmarili hrany politiky. Dankovi prekážal najmä Igor Matovič 05 - Modified: 2024-05-19 10:34:59 - Feat.: - Title: Na okrúhly stôl politických strán ešte nedozrel čas, tvrdí Pellegrini. Čaputová návrh považuje za otvorený
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. máj 2024 23:27