StoryEditor

Napätie v ĽS-HZDS narastá -- k Maxonovi sa pridávajú ďalší

08.06.2005, 00:00
Nervozita v ĽS-HZDS narastá. K poslancovi Miroslavovi Maxonovi, ktorý tvrdo kritizoval priebeh Republikového snemu, sa dnes pridávajú ďalší poslanci. Prekáža im najmä spôsob, akým prebehli voľby podpredsedov. Prekáža im aj to, že sa nediskutovalo o zmene volebného lídra. Ich kritika je však oveľa miernejšia.

Nervozita v ĽS-HZDS narastá. K poslancovi Miroslavovi Maxonovi, ktorý kritizoval priebeh Republikového snemu, sa pridávajú ďalší poslanci. Prekáža im najmä spôsob, akým prebehli voľby podpredsedov. Prekáža im aj to, že sa nediskutovalo o zmene volebného lídra. Ich kritika je však oveľa miernejšia. Poslanec NR SR Viliam Soboňa tvrdí: voľby podpredsedov strany neboli demokratické. Pripúšťa, že spoločné hlasovanie o oboch kandidátoch na podpredsedov (Viliam Veteška a Milan Urbáni) delegáti predtým odsúhlasili. "Takýto spôsob hlasovania nebol dôstojný," vyhlásil pre HN Soboňa. Podpredseda ĽS-HZDS Viliam Veteška by tiež privítal, keby sa o jeho osobe hlasovalo zvlášť. "Aspoň by som sa dozvedel, či ma zvolia alebo nie." Z rozhodnutia o zmene volebného lídra nie je sklamaný. "Nie som karierista a takýto výsledok ma neponižuje, aj keď som sa na túto úlohu pripravoval." Podľa neho všetko prebehlo v súlade s rokovacím poriadkom a stanovami. Poslanec NR SR a bývalý podpredseda strany Anton Blajsko patril medzi tých, čo sa na takto pripravenej voľbe odmietli zúčastniť. "Jednoducho som ju ignoroval, lebo som za demokratické právo." Kritiku svojich kolegov odmieta dnes už bývalý podpredseda Ján Kovarčík. "Nesúhlasím s ich postojom, o týchto veciach mali hovoriť priamo na sneme."
Maxona na odchod zo strany vyzvala skupina členov okolo poslanca NR SR Karola Džupu. Podľa Vetešku dali túto výzvu ľudia, ktorí už nemajú koho osloviť. Pripomenul, že Džupa neuspel ani vo voľbách na šéfa krajskej organizácie v Košiciach. Veteška by bol rád, keby Maxon zostal členom strany a nikam neutekal. Odchody zo strany odmieta aj Soboňa. "Som principiálne proti odchodom." Kovarčík, naopak, súhlasí s výzvou na Maxonov odchod. "Snaží sa predlžovať agóniu v strane." Politológ Peter Horváth nerozumie, prečo sa poslanci s kritikou neozvali priamo na sneme, ale až teraz. "Podľa mňa sa boja otvoreného konfliktu s Vladimírom Mečiarom." Upozorňuje: časť ľudí v ĽS-HZDS sa snaží pripraviť si pôdu pred nominačným predvolebným snemom strany, a preto vystupujú kritickejšie.

Trestné oznámenie na Kovarčíka
Trestné oznámenie na riaditeľa Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) a poslanca NR SR Jána Kovarčíka (ĽS-HZDS) za zneužitie právomocí verejného činiteľa podal včera poslanec NSK a bývalý člen ľudovej strany Mário Dinga. "Dôvodom je hrubé porušenie zákonov SR i zásad hospodárenia NSK." Podľa Dingu ponúkol Kovarčík odkúpiť budovu Slovak Telecomu pre potreby NSK napriek tomu, že zastupiteľstvo NSK nikdy o nej nerokovalo. "Žiadny zákon som neporušil a odmietam tvrdenia poslanca Dingu," oponuje Kovarčík. Tvrdí, že predtým, ako takýto návrh predloží, musí mať relevantné informácie.

01 - Modified: 2003-01-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Doplatok za SPP známy tento týždeň 02 - Modified: 2003-01-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Dosahy na zamestnanosť železničiarov 03 - Modified: 2003-01-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Maďarské oceliarstvo sa zmieta v kríze
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. november 2024 06:22