TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Gašpar: My sme dnes v bojovej pohotovosti. Spravíme maximum, aby sme si nemohli nič vyčítať

26.02.2018, 19:38
Autor:
klkl
Policajný prezident Tibor Gašpar dnes v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky vystúpil v relácii Téma dňa na televízii TA3.

Policajný prezident Tibor Gašpar dnes v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky vystúpil v relácii Téma dňa na televízii TA3.

Gašpar povedal, že najpravdepodobnejšie došlo k vražde buď vo štvrtok, najneskôr v piatok. Presný čas však ešte nebol určený.

Nábojnice našli

Vyjadroval sa aj k viacerým medializovaným informáciám. Okrem iného potvrdil, že sa v blízkosti zavraždených osôb našli nábojnice, o čom informovala Pravda. Gašpar však povedal, že neboli nijako špecificky rozložené, ako naznačovali médiá.

Nábojnice sú podľa policajného prezidenta bežné na miestach, kde sa strieľalo. Gašpar dodal, že okrem nábojníc boli na mieste činu nájdené aj nevystrelené náboje. "Rozhodne to nie je v štýle mafiánskych odkazov," poznamenal Gašpar.

Zisťujú, na čom pracoval

Policajný prezident sa snažil priblížiť aj motív vraždy. "To na čom pracoval, môže byť základ toho, ktorým smerom sa uberať," priznal Gašpar, nechcel však nič bližšie konkretizovať.

Ohľadne vyjadrení Toma Nicholsona, ktorý povedal, že Kuciak pripravoval článok o talianskej mafii a jej tunelovaniu eurofondov na východnom Slovensku, nechcel Gašpar prezradiť detaily. "Pracujeme s rôznymi verziami, jednou z nich je aj to, že sú za tým cudzinci. Viac k tomu nemôžem povedať," povedal policajný prezident.

​Policajný prezident priniesol aj viac informácií k trestnému oznámeniu, ktoré podal Kuciak na podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý sa mu mal vyhrážať. Trestné oznámenie Kuciak doručil na Generálnu prokuratúru 7. 9. 2017. 

Do 6. 10. 2017 trvalo, kým sa toto trestné oznámenie dostalo na príslušné oddelenie policajného zboru. 24. 10. 2017 mali podľa Gašpara policajti rozhodnúť, že k trestnému činu neprišlo. 

Samotný Marián Kočner popiera, že by sa novinárovi vyhrážal. "Ja som sa až dnes z tlačovej besedy policajného prezidenta dozvedel, že Ján Kuciak na mňa podal trestné oznámenie," povedal Kočner pre TA3.

Pomoc zo zahraničia

Gašpar uviedol, že polícia získava aj ponuky na spoluprácu zo zahraničia. "Dostali sme ponuku na vykonanie expertíz mobilných zariadení a počítačov," priblížil policajný prezident s tým, že ide o ponuku od Europolu. 

Zábery z miesta činu:

Polícia si chce dať záležať na tom, aby bola táto vražda dôkladne vyšetrená. "My sme dnes v stave bojovej pohotovosti. Aj mne osobne záleží na tom, aby polícia spravila maximum, aby sme si nemohli vyčítať, že sme niečo zanedbali," povedal Gašpar.

Ten si uvedomuje aj spoločenský dopad takéhoto činu. "Je to zásadná vec pre túto krajinu, aby sme si mohli povedať, či došlo k vražde novinára pre jeho prácu," povedal šéf polície a dodal, že to, aké výsledky vyšetrovanie prinesie ovplyvní smerovanie Slovenska. 

01 - Modified: 2023-03-28 09:00:42 - Feat.: - Title: Kauza Kuciak a príprava vrážd prokurátorov pokračuje výsluchom znalca 02 - Modified: 2023-03-21 10:30:26 - Feat.: - Title: Miesto činu ale aj domov dvoch mladých ľudí. Dom, kde zavraždili Kuciaka s Kušnírovou, búrajú 03 - Modified: 2023-03-20 09:53:35 - Feat.: - Title: Kuciakov dom vo Veľkej Mači začínajú búrať, postavia tam Pamätník slobody slova 04 - Modified: 2023-03-04 15:54:04 - Feat.: - Title: Kamerunského magnáta obvinili zo spoluúčasti na mučení zavraždeného novinára 05 - Modified: 2023-02-21 17:21:36 - Feat.: - Title: Stovky ľudí vyšli v utorok do ulíc Bratislavy uctiť si pamiatku Jána a Martiny
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. apríl 2023 09:00