StoryEditor

Radovan Bránik: Kuciak narazil na obrovskú korupciu, stopa na taliansku mafiu nedáva zmysel

01.03.2018, 10:58
Autor:
TASRTASRtbatba
Podľa Bránika sa Kuciak neopatrne dotkol masívnej korupcie na jednom z kľúčových slovenských súdov a doplatil na to.

Predstava, že si pre kauzu talianskej mafie na Slovensku, známu polícii aj novinárom takmer desať rokov, niekto objedná drahú a logisticky náročnú vraždu novinára a ako bonus dopustí smrť svedka, je úplne scestná a nedáva zmysel.

V rozhovore pre portál Aktuálně.cz to uviedol publicista Radovan Bránik. Za hlavného podozrivého z vraždy novinára Jána Kuciaka považuje mafiu s väzbami na jeden zo slovenských súdov.

V HNtelevízii si pozrite aj rozhovor so šéfom investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk Marekom Vagovičom:

Časť sudcov je kúpená
"Ide o manipulácie s prideľovaním spisov na jednom z kľúčových súdov na Slovensku. Vznikla tam kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov," uviedol Bránik, podľa ktorého je malá časť sudcov kúpená.

"Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatky rozsudkov, a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol stáť v štáte," skonštatoval publicista.

Časové obdobie, zapojené firmy, osoby ani ďalšie subjekty z dôvodu, aby neohrozil životy svedkov a neovplyvnil vyšetrovanie, odmietol špecifikovať. "Rád by som ale podotkol, že akákoľvek ďalšia vražda, únos alebo iný násilný čin, bude mať za následok okamžité zverejnenie materiálu, ktorý celý prípad vysvetlí," povedal Bránik.

Nebolo to nikdy a nikde medializované
Publicista tvrdí, že v poslednom období spolupracoval s niekoľkými investigatívnymi novinármi a aj s redakciou portálu aktuality.sk, kde zavraždený Kuciak pracoval. "Spájajú nás súdne žaloby, trestné stíhania za niektoré články a rozhovor pre tento portál," uviedol.

"Minulý piatok sme sa z iniciatívy šéfredaktora stretli kvôli veci, ktorá zatiaľ nebola nikdy a nikde medializovaná, detaily sme však nestihli prebrať. To už bol Kuciak niekoľko desiatok hodín po smrti. V pondelok alebo v utorok sme sa znovu mali zísť v širšom kruhu a naplánovať ďalšiu spoluprácu. K tomu už z pochopiteľných dôvodov nedošlo," dodal Bránik.

Fico s Kaliňákom sa autenticky boja
Vec podľa neho pred rokmi budila u politikov dojem, že ju dokážu kontrolovať a dokonca z nej profitovať, dnes si už ale žije vlastným životom a aj Fico s Kaliňákom sa autenticky boja. "Nechcem to nazývať mafiou, tá má pevnú štruktúru a väzby. Toto je trochu iný, špecifický prípad ad hoc spojenectva za účelom zisku," vysvetlil publicista, podľa ktorého to presahuje moc politikov a strán i finančných skupín.

"Politici nesú svoj diel zodpovednosti za to, že tomu nezabránili, kým to ešte šlo," dodal.

"Dostali odkaz, že hra skončila"
Vražda podľa neho nebola osobná. "Kuciak mal jednoducho smolu, že bol z niekoľkých vytypovaných ľudí obeťou s najmenším rizikom prekazenia a odhalenia," tvrdí publicista s tým, že vzbudenie obrovskej pozornosti bolo cieľom vraždy a pokusom donútiť novinárov podliehať emóciám a zneprehľadňovať situáciu.

"Dostali odkaz, že hra skončila a ak nesklapnú, dopadnú zle oni aj ich blízki. Voľba je na nich," povedal Bránik. Kuciak podľa neho postupoval spôsobom, ktorý sa ukázal byť nad jeho sily.

Šanca na rozkrytie prípadu existuje, vyjadril sa publicista. "Materiál bude zverejnený a verím, že na jeho základe dôjde k odsúdeniu ľudí, ktorí to celé realizovali," dodal.

01 - Modified: 2018-02-27 17:32:56 - Feat.: 0 - Title: Talianska 'Ndrangheta preperie desiatky miliárd, chápadlá má po celom svete. O jej vplyve u nás písal Ján Kuciak 02 - Modified: 2018-02-27 20:51:15 - Feat.: 0 - Title: Posledný článok Jána Kuciaka: Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky 03 - Modified: 2018-02-27 10:33:17 - Feat.: 0 - Title: Ján Kuciak riešil prepojenia na taliansku mafiu. Spomína sa aj meno Ficovej štátnej radkyne 04 - Modified: 2018-02-26 16:16:55 - Feat.: 0 - Title: Slovenský novinár bol popravený v mafiánskom štýle. Zahraničné médiá reagujú na vraždu Jána Kuciaka 05 - Modified: 2018-02-27 07:22:37 - Feat.: 0 - Title: Komentár šéfredaktorky HN: Do 90. rokov sa nevraciame. My sme ich prekonali
01 - Modified: 2024-04-29 10:31:20 - Feat.: - Title: Slovák zo špionážnej aféry nezaplatil pokutu, má ísť do väzenia 02 - Modified: 2024-04-26 14:30:00 - Feat.: - Title: Bitka o justíciu sa rozbehla naplno, na novej zápletke sú zaujímavé dve veci (komentár) 03 - Modified: 2024-04-17 08:43:16 - Feat.: - Title: Odchádzajú prokurátori, ktorí dozorovali prípad vraždy Jána Kuciaka 04 - Modified: 2024-04-17 15:30:00 - Feat.: - Title: Zlá atmosféra a koniec prokurátorov: Trauma sa predlžuje 05 - Modified: 2024-04-05 07:34:20 - Feat.: - Title: Sudcovia sa zastali kolegov, ktorých kritizoval Fico. Hovoria o nátlaku a žiadajú ospravedlnenie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. máj 2024 23:49