TASR/Marko Erd
StoryEditor

Polícia ide po novej stope. Gašpar potvrdil, že vedie k Najvyššiemu súdu

01.03.2018, 15:39
Autor:
chochoTASRTASR
Policajný šéf potvrdil, že sa polícia začína zaoberať podozreniami na Najvyššom súde.

Vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa objavila nová stopa. Vedie k Najvyššiemu súdu. Ako prvý na ňu upozornil publicista Radovan Bránik v rozhovore pre český portál Aktuálně.cz. Za hlavného podozrivého z dvojnásobnej vraždy považuje mafiu s väzbami na jeden zo slovenských súdov. 

K tejto verzii sa vyjadril aj policajný prezident Tibor Gašpar. "Ak sa mám vyjadriť k tomu, či sa začíname zaoberať podozreniami na Najvyššom súde, o čom boli v médiách informácie, tak áno, potvrdím, že bolo podané trestné oznámenie zo strany pána novinára v tejto veci, že by to súvis mohlo mať. Vykonávajú sa vyšetrovacie úkony v tomto smere," uviedol dnes Gašpar na tlačovej konferencii. 

Bránik tvrdí, že v poslednom období spolupracoval s niekoľkými investigatívnymi novinármi a aj s redakciou portálu Aktuality.sk, kde zavraždený Kuciak pracoval. "Minulý piatok sme sa z iniciatívy šéfredaktora stretli kvôli veci, ktorá zatiaľ nebola nikdy a nikde medializovaná, detaily sme však nestihli prebrať. To už bol Kuciak niekoľko desiatok hodín po smrti. V pondelok alebo v utorok sme sa znovu mali zísť v širšom kruhu a naplánovať ďalšiu spoluprácu. K tomu už z pochopiteľných dôvodov nedošlo," Bránik.

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy však Bránikove vyjadrenia odmietol. Na Facebooku tvrdí, že nemá žiadne informácie o korupcii na Najvyššom súde. "Nie je to pravda. Ani písmeno. Nikdy som s ním (Bránikom, pozn. red.), ani s Janom Kuciakom, ani s nikým iným o tom nehovoril," napísal Bárdy v statuse.

Šéfka Najvyššieho súdu poskytla súčinnosť 
Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová nedisponuje informáciami o manipulácii pri prideľovaní spisov. Uviedla to v reakcii na medializované informácie, že by smrť novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky mohla súvisieť s konaním justičnej mafie, ktorá ovládla Najvyšší súd.

„Ak by pani predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová disponovala informáciami o manipulácii s prideľovaním spisov, okamžite by sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní,“ uvádza sa v písomnom stanovisku Švecovej, ktoré poskytla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

Predsedníčka súdu vysvetlila, že prideľovanie spisov sa realizuje prostredníctvom elektronickej podateľne, je náhodné a nemožno ho ovplyvniť. Rovnako zdôraznila, že poskytla v tejto veci orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť.

Polícia zadržala sedem osôb
Gašpar na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach zároveň informoval o aktuálnom stave vyšetrovania dvojnásobnej vraždy. Potvrdil, že počas razie zadržala polícia na Zemplíne sedem osôb. 

"Boli vykonané zaisťovacie úkony, a to predovšetkým prehliadky domové, konkrétne sa vykonali doposiaľ k 14.00 h dnešného dňa štyri domové prehliadky, tri prehliadky iných priestorov. Bolo zadržaných tiež k tejto hodine sedem osôb. Čo sa týka osôb, zadržaný bol 42-ročný Antonio V., 45-ročný Sebastiano V., 40-ročný Bruno V., 62-ročný Diego R., 58-ročný Antonio R., 26-ročný Pietro C. a 54-ročný ďalší Pietro C. To znamená, sedem osôb, s ktorými vyšetrovatelia v týchto chvíľach pracujú. Sú zadržaní aj so súhlasom prokurátora ako podozrivé osoby," uviedol Gašpar.

Polícia počas razií zaistila dve krátke guľové strelné zbrane, ktoré sú v legálnej držbe. "Automaticky pôjdu na vyhodnotenie na kriminalisticko-expertízny ústav, kde budú porovnané so všetkými porovnávacími materiálmi, ktoré s vecou súvisia," doplnil policajný prezident s tým, že zaistili i telefónne a iné komunikačné prostriedky, počítače a listinné materiály.

Gašpar mal osobné stretnutie s pridelencom FBI
Zároveň dementoval informácie o tom, že polícia nemá vôľu spolupracovať so zahraničím a prijať pomoc. "Nie je to pravda. Ja osobne som mal stretnutie so zástupcami vyšetrovacieho tímu a s pridelencom FBI, ktorý je pre Prahu a Slovensko, už včera. Prešli dve stretnutia s kolegami z talianskych policajných agentúr, ak to tak poviem. Sú tu už štyria experti z Haagu, z Europolu, ktorí spolupracujú s kriminalisticko-expertíznym ústavom pri špecifických forenzných analýzach," povedal Gašpar, podľa ktorého spolupracujú i s Políciou Českej republiky, ktorá im pomohla pri výsluchu novinárky a s jej dovozom na Slovensko.

"Je tu istá špecifická ponuka na expertízu z Veľkej Británie, ktorú tiež v tejto chvíli riešia a realizujú. Americkí kolegovia nám chcú pomôcť napríklad so psychológiou v spôsobe správania páchateľa na mieste činu, majú na to expertov, čiže súčinnosť prebieha," doplnil policajný prezident s tým, že sa zvažuje i vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu.

Pravdepodobne slepá ulička
V súvislosti s dvoma osobami, ktoré sa podľa polície v piatok (23.2.) dohadovali, že si majú zobrať zbrane a ísť do obce Veľká Mača, Gašpar uviedol, že pravdepodobne budú môcť túto verziu vylúčiť ako súvisiacu s vraždou novinára a jeho priateľky.

"Strelná zbraň, ktorá bola zadržaná a ktorá bola expertizovaná ešte v noci a v priebehu dňa, nie je potvrdená ako zbraň, z ktorej by bolo strieľané na mieste činu. Ani iné úkony, ktoré sa vykonali s týmito osobami, nepotvrdzujú nejakú súvislosť," povedal policajný prezident.

Štvrtkové razie podľa Gašpara súvisia primárne s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. "Nevylučujeme, že ak tam budú poznatky inej trestnej činnosti, o ktorej polícia tak či tak nejaké poznatky má, zbiera a dlhodobo na tom pracovala, tak môže dôjsť aj k iným právnym kvalifikáciám a ku vzneseniu obvinenia," dodal.

01 - Modified: 2023-09-20 05:36:00 - Feat.: - Title: Rozdiel medzi českým a slovenským trestným právom: Tresty u nás sú drakonické (rozhovor) 02 - Modified: 2023-09-12 08:22:55 - Feat.: - Title: Smrť demokracie? Izraelský Najvyšší súd posudzuje námietky proti zákonu, ktorý začal vlnu masových protestov 03 - Modified: 2023-09-06 12:30:17 - Feat.: - Title: Obvinený advokát František Polák zostáva stíhaný na slobode, rozhodol najvyšší súd 04 - Modified: 2023-08-30 06:11:24 - Feat.: - Title: Najvyšší súd by sa mal dovolaním v korupčnej kauze exsiskára Gašparoviča zaoberať v septembri 05 - Modified: 2023-08-22 15:19:22 - Feat.: - Title: Slovenka obvinená z terorizmu zostáva za mrežami, rozhodol Najvyšší súd
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. september 2023 03:19