Gustáv Krajči ako minister vnútra navštívil tesne pred koncom druhej Mečiarovej vlády Akadémiu policajného zboru. Krajči dostal od Mečiara ako zastupujúceho prezidenta amnestiu za zmarené referendum (23.-24. mája 1997). To bolo podľa Ústrednej komisie pre referendum zmarené tým, že Krajči nechal na vlastnú zodpovednosť vytlačiť hlasovacie lístky len s prvými tromi otázkami. Chýbala otázka: "Súhlasíte, aby prezidenta SR volili občania SR podľa priloženého návrhu ústavného zákona priamo?"TASR/Pavol Funtál
StoryEditor

Odročili pojednávanie v prípade zmareného referenda. Krajči vinu necíti

02.03.2018, 10:00
Autor:
TASRTASR
Obhajca podal na súd podnet na odloženie veci.

Okresný súd (OS) Bratislava I v piatok odročil hlavné pojednávanie v prípade exministra vnútra Gustáva Krajčiho, ktorého polícia obvinila v prípade tzv. "zmareného referenda." Dôvodom bolo, že obhajca doručil súdu obsiahlu písomnosť, s ktorou sa súd ešte nestihol oboznámiť.

Obhajca podal na súd podnet na odloženie veci. „Vzhľadom na skutočnosť, že tento rozsiahly 23-stranový podnet bol doručený súdu 27. 2. a mne sa dostal do rúk akurát včera (1.3. – pozn. red.), súd ho musí celý preskúmať, tým pádom sa dnešné konanie vykonať nemôže,“ uviedol sudca.

Doplnil, že podnet obsahuje aj žiadosť, aby sa súd obrátil na Súdny dvor Európskej únie na vydanie predbežného rozhodnutia. „Keď súd dospeje k záveru, že podnet nie je dôvodný, vytýči nový termín pojednávania, ak dospeje k záveru, že nie je dôvodný, tak vytýči termín neverejného zasadnutia, na ktorom pojednávanie preruší,“ vysvetlil sudca.

Gustáv Krajči zodpovednosť za skutok, ktorý mu polícia dáva za vinu, necíti. „Absolútne nie,“ povedal. Podľa neho trvá prípad už dvadsať rokov a je rád, že sa to už skončí. „Myslím si, že odborníci rozhodnú tak, ako majú,“ odpovedal na otázku, ako sa podľa neho kauza skončí. Nemyslí si, že na lavici obžalovaných by mal sedieť aj bývalý premiér Vladimír Mečiar. „Nikto by tu nemal sedieť,“ dodal.

Plénum Ústavného súdu SR koncom mája 2017 potvrdilo aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997.

"Nakoľko sa nález Ústavného súdu SR zo dňa 31. mája, ktorý bol zverejnený v Zbierke zákonov SR, týkal aj trestnej veci Okresného súdu Bratislava I označovanej ako "zmarené referendum," predsedníčka Okresného súdu Bratislava I vydala opatrenie, ktorým bola predmetná trestná vec náhodným výberom za použitia technických prostriedkov pridelená novému zákonnému sudcovi Okresného súdu Bratislava I," povedal v minulosti hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

01 - Modified: 2023-02-04 08:39:00 - Feat.: - Title: Hlavné pojednávanie v kauze obžalovaného Lehela Horvátha je naplánované na utorok 02 - Modified: 2023-01-31 16:01:18 - Feat.: - Title: Žalobkyňa žiada v procese so známymi viedenského atentátnika najvyššie tresty, zomreli vtedy štyria ľudia 03 - Modified: 2023-01-31 10:52:44 - Feat.: - Title: Ruský súd poslal na štyri roky za mreže Rusa, ktorý chcel bojovať za Ukrajinu 04 - Modified: 2023-01-26 09:09:03 - Feat.: - Title: Rozsudok v kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov má prísť v apríli, naznačila predsedníčka senátu 05 - Modified: 2023-01-24 13:57:49 - Feat.: - Title: Slovenská prostitútka lákala od Taliania peniaze. Keď jej ich odmietol dávať, naplánovala jeho vraždu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. február 2023 15:01