TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Fico predviedol šikovný machiavelistický ťah, Kiska však na žiadne podmienky nemusí prihliadať

14.03.2018, 20:13
Autor:
TASRTASR
Sociológ Michal Vašečka tvrdí, že Robert Fico preniesol zodpovednosť na Andreja Kisku.

Zo strany premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ide o šikovný machiavelistický ťah, pretože prenáša zodpovednosť za prípadnú ďalšiu krízu na prezidenta SR Andreja Kisku. Myslí si to sociológ Michal Vašečka.

"Fico spĺňa podmienky, ktoré kládol prezident na základnú reštrukturalizáciu vlády a prípadný odchod tých, voči ktorým sú závažné obvinenia. Aj minister vnútra Robert Kaliňák, aj premiér sú tak preč a za prípadnú nestabilitu zodpovedá prezident, ktorý by prípadne neakceptoval takýto návrh," povedal pre TASR Vašečka.

Na ťahu je Kiska

Podľa neho na druhej strane, na Slovensku nie je zvykom, že by si odstupujúci premiér mohol dávať nejaké podmienky. "Prezident tak na žiadne podmienky nemusí prihliadať," povedal sociológ.

Krok, ktorý spravil Robert Fico, možno nikto nečakal. Myslí si to Václav Hřích z agentúry AKO s tým, že odsunul riešenie situácie.

"Existuje reálna možnosť, že ak prezident Andrej Kiska spraví tak, ako ho žiada premiér, že mu dá demisiu a on na základe toho poverí niekoho, koho on predloží, de facto bude vláda pokračovať. Tak všetci tí, ktorí žiadali zmenu vlády, spokojní nebudú," povedal pre TASR Hřích.

Rozhodnú ľudia v uliciach

Otázne podľa neho je, či to budú brať ľudia ako dočasný úspech a budú pokračovať v zhromaždeniach, alebo si povedia, že to tak má byť. "Veľa napovie piatok," myslí si. Organizátori zhromaždení za slušné Slovensko práve na tento deň ohlásili zhromaždenia, ktoré sa majú konať naprieč celým Slovenskom, ale aj vo svetových metropolách. 

Hřích pripomenul, že na základe najnovšiemu prieskumu agentúry Focus názory ľudí na to, či má vláda odstúpiť, alebo či má ostať iba v zmenenej podobe, sú zhruba vyrovnané. "Tak zhruba pre polovicu respondentov je to nedostatočné, keďže tí žiadajú úplnú výmenu. Avšak pre druhú polovicu je to dostatočné. Názory teda zostanú rozdelené," povedal.

Podľa neho bude veľa závisieť od toho, že ako to celé dopadne, teda či reálne k zmene dôjde, alebo nie. "Všetko to závisí od rozhodnutia prezidenta," doplnil Hřích.

Predseda vlády Robert Fico v stredu večer oznámil, že je pripravený podať demisiu. Po rokovaní s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktoré už absolvoval, má však tri podmienky. Hlava štátu bude rešpektovať, že nového premiéra nominuje Smer-SD, že bude rešpektovať koaličnú zmluvu troch strán a výsledky parlamentných volieb, podľa ktorých má súčasná koalícia efektívnu väčšinu.

Premiér sa domnieva, že ak by v súčasnej situácii došlo na Slovensku k predčasným parlamentným voľbám, sprevádzal by ich chaos a nestabilita.

01 - Modified: 2022-11-13 14:55:32 - Feat.: - Title: Rómska, maďarská či ukrajinská. Poslanec a bývalý štátny tajomník sa hlási k trom národnostiam 02 - Modified: 2022-11-07 15:34:27 - Feat.: - Title: Ako by mala znieť druhá otázka z Ficovho referenda 03 - Modified: 2022-10-30 12:52:58 - Feat.: - Title: U Fica a Pellegriniho vyhoreli, tvrdí pre HN politológ. Ako vysvetľuje veľké fiasko ĽSNS a Republiky? 04 - Modified: 2022-10-26 15:46:15 - Feat.: - Title: Voľby naznačia celoslovenské trendy vývoja nálad voličov, myslí si politológ. Ukážu kam smerujeme 05 - Modified: 2022-10-14 13:55:10 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Slovenský rozpočet je ako stužková slávnosť
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. december 2022 18:48