StoryEditor

Kongres ANO žiada zmenu financovania cirkví

13.06.2005, 00:00
Zníženie odvodov zamestnávateľov do Sociálnej poisťovne. Vznik minimálne desiatich priemyselných parkov v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti. Nový model financovania cirkví. Tieto otázky označil za kľúčové priority republikový kongres ANO, ktorý sa konal v sobotu v Prešove.

Zníženie odvodov zamestnávateľov do Sociálnej poisťovne. Vznik minimálne desiatich priemyselných parkov v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti. Nový model financovania cirkví. Tieto otázky označil za kľúčové priority republikový kongres ANO, ktorý sa konal v sobotu v Prešove. Podľa politológa Jozefa Majchráka zvolené priority korešpondujú s politikou strany a zameriavajú sa na jej cieľovú skupinu. "Najmä snaha o zmenu financovania cirkví má zámer osloviť liberálneho voliča." To, čo považuje za dôležité aliancia, však môže vyvolať ďalšie spory v koalícii.

O čo vlastne ide?
Zmena modelu financovania cirkví predpokladá zvýšiť percento dane z príjmu, ktoré môžu občania venovať na činnosť neziskových organizácií. Medzi ne by sa podľa návrhu ANO mali začleniť cirkvi a náboženské spoločnosti. Tie by sa mohli uchádzať aj o granty s podmienkou, že urobia súpis majetku, ktorý by mohol byť vhodný na podnikanie. "Občan by mal sám rozhodovať o tom, ako sa využijú jeho peniaze", hovorí Pavol Rusko. V tejto otázke sa očakáva najmä odpor KDH. Podľa jeho hovorkyne Anny Andrejuvovej však zatiaľ nebudú návrh partnerov komentovať. To, že iniciatíva liberálov narazí na odpor v koalícii, očakáva aj Majchrák. Preto nepredpokladá, že by bola v parlamente schválená ešte v tomto volebnom období. Predseda poslaneckého klubu SMK v NR SR Gyula Bárdos považuje návrh ANO za predvolebnú rétoriku, ktorá má pomôcť zlepšiť ich preferencie. Podpredseda aliancie Ľubomír Lintner tvrdí, že ešte nie je isté, či ANO návrh zákona o zmene financovania cirkví predloží do NR SR. "V prvom rade budú musieť k tomu zaujať stanovisko koaliční partneri." Podľa Lintnera by sa táto téma najskôr stala volebnou agendou aliancie.

Veľký koaličný potenciál
Pred kongresom Lintner avizoval, že chce otvoriť otázku samostatného postupu ANO do volieb. Jeho zámerom bolo zistiť, aké vážne boli medializované úvahy o možnej fúzii ANO a SDKÚ. "Ja som vo svojom vystúpení povedal, že ANO má na to, aby šla do volieb samostatne a nikto nenamietal." Rusko však včera pre HN vyhlásil - fúzia v žiadnom prípade neprichádza do úvahy. Predvolebnú spoluprácu s inou stranou nevylúčil, ďalšie úvahy označil za predčasné.
Účasť viacerých predstaviteľov politických strán - SDKÚ, SMK, Smeru či SNS - na kongrese liberálov svedčí podľa politológa o vysokom koaličnom potenciáli ANO. Ten im podľa neho umožňuje spoluprácu s pravicovými stranami súčasnej vládnej koalície a zároveň neuzatvára cestu ani k dnešnej opozícii. "Rusko je vnímaný ako pragmatický politik, s ktorým sa bude dať dohodnúť aj v prípade ideovej vzdialenosti medzi stranami." V Prešove nechýbal ani šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Pred delegátmi vyhlásil, že pozvanie na rokovanie prijal ako podanú ruku. Podľa Majchráka ide o dlhodobú snahu ĽS-HZDS neuzatvoriť si dvere pred žiadnou stranou, ktorá by mohla byť možným partnerom pri zostavovaní vlády. Na rokovaní aliancie sa nezúčastnili len predstavitelia KDH. "Svedčí o veľmi chladných vzťahoch medzi KDH a ANO," uzavrel Majchrák.

Ako dnes vyzerajú preferencie politických strán
Smer 29,5 %
HZDS 13,1 %
SMK 11,6 %
ANO 9,4 %
KDH 9 %
SNS 7,5 %
SDKÚ 6,4 %
Zdroj: MVK

Čo sa ešte dialo na kongrese ANO
- za predsedu bol jednomyseľne zvolený Pavol Rusko
- k doterajším podpredsedom strany, ktorí boli znovu potvrdení vo funkciách, pribudol jeden nový - budúci minister kultúry František Tóth
- za priority si určili aj zvyšovanie hospodárskeho rastu, podporu investícií, zvyšovanie zamestnanosti
- pozornosť chcú venovať aj vede a výskumu, novým technológiám, znalostnej ekonomike, internetu a jazykovej vybavenosti
- Rusko sa členom ANO ospravedlnil za prehru vo voľbách do Európskeho parlamentu

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
13. august 2022 08:53