TASR/František Iván
StoryEditor

Čongrádyho človek, ktorý obvinil Jankovskú zo spolupráce s mafiou, náhle zmenil výpoveď

05.04.2018, 17:39
Autor:
chocho
Michal Vida mal sám prísť na trenčiansku políciu a povedať, že sa chce štátnej tajomníčke ospravedlniť. 

Člen bývalej mafiánskej skupiny Čongrádyovcov, ktorý obvinil štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti za Smer Moniku Jankovskú zo spolupráce s mafiou a z brania úplatku, náhle zmenil minulý týždeň svoju výpoveď. S odvolaním sa na viaceré zdroje z Trenčína o tom informuje Denník N.

Michal Vida mal sám prísť na trenčiansku políciu a povedať, že ho na to nahovorili a Jankovskej sa chce kvôli tomu ospravedlniť. 

Vida spolu s Ondrejom Janíčkom, ktorý mal byť obeťou spiknutia mafie so sudcami vrátane Jankovskej, poslali do médií 26. marca videá, v ktorých vzniesli závažné obvinenia voči štátnej tajomníčke. Práve Janíčka označil Vida za osobu, ktorá ho mala na nahratie videa nahovoriť.

Janíčka Vidov obrat prekvapil. „To, čo povedal na videu, vypovedal aj na súde v Bánovciach nad Bebravou, alebo na Krajskej prokuratúre,“ vyhlásil. Dodal, že nevie, či je na Vidu vyvíjaný nátlak alebo má iné problémy, pretože s ním nie je v kontakte. 

Policajná razia, bitka a zatknutie

Vida a Janíček vo videách obvinili Jankovskú, ktorá na začiatku milénia pôsobila ako sudkyňa okresného súdu v Trenčíne, že pomáhala vtedajšiemu trenčianskemu mafiánskemu bossovi Petrovi Čongrádymu zmocniť sa reštaurácie Fatima.

Obeťou mal byť Janíček, ktorý reštauráciu získal v dražbe v roku 2000. Záujem o ňu mal mať aj Čongrády, ktorého skupiny mal byť Vida členom. 

Krátko po tom, ako sa do jej priestorov Janíček nasťahoval, mala prísť policajná razia. Policajti mali Janíčka zbiť, okradnúť a spolu s jeho obchodným partnerom Jozefom Strelčíkom zatknúť a obviniť z vydierania.

Situáciu z Čongrádyho pohľadu priblížil Vida. Mafiánsky boss mal mať dve alternatívy, ako sa reštaurácie zmocniť. "Jednou bola fyzická likvidácia majiteľov Janíčka a Strelčíka, ale keďže tento variant by bol náročnejší vzhľadom na to, že sa jednalo o osoby, ktoré sú tu v regióne pomerne známe, tak sa rozhodol, že týchto dvoch podnikateľov dá zavrieť do vyšetrovacej väzby," povedal Vida vo videu.

Jankovská mala zabezpečiť prepustenie

Ďalej Vida povedal, že si Čongrády mal nájsť človeka, ktorý Janíčka a Strelčíka obvinil z vydierania, na základe čoho boli podnikatelia vzatí do väzby.

Plán Čongrádyovcov mal spočívať v tom, že budú dvojicu držať vo väzbe dovtedy, kým Janíčkova manželka nebude súhlasiť s tým, že presvedčí svojho muža, aby previedol Fatimu na nich. Keď sa to trenčianskej mafii podarilo, mala do deja vstúpiť Jankovská. Podľa Vidu mala zabezpečiť, aby podnikateľov z väzby prepustili. Docieliť to mala tak, že dávala tresty, ktoré boli zhodné s dĺžkou odpykanej väzby.

"Ja som sa s touto menovanou sudkyňou v doprovode pána Čongrádyho stretol trikrát osobne. Dokonca som bol za Jankovskou v Trenčíne, kde som išiel za ňou služobným výťahom. Pán Čongrády sa tam pohyboval ako doma, vďaka jej dobrým kontaktom," povedal Vida vo videu.

V marci 2002 Jankovská odsúdila Janíčka a Strelčíka na 15 mesiacov. Tie si už však odsedeli, takže išli na slobodu.

Nikto sa nemal odvolať

Dohoda medzi sudkyňou Jankovskou a mafiánom Čongrádym podľa tvrdení Janíčka s Vidom znela, že sa voči jej rozsudku nikto neodvolá. Dôvodom malo podľa nich byť, aby ho nikto nepreskúmaval.

Janíček to však nedodržal, za čo ho chcel podľa Vidu Čongrády "fyzicky zlikvidovať". Zúriť mala aj Jankovská. Vida mal byť dokonca svedkom telefonátom medzi sudnyňou a Čongrádym, v ktorom Jankovská veľmi kričala.

Jankovskej rozsudok však potvrdil senát sudcu Jozefa Janíka na krajskom súde. Jankovská a Janík mali podľa Janíčka a Vidu dostať za verdikty úplatky. Obaja vo videách uviedli, že Jankovská si vypýtala tri milióny korún (takmer 100-tisíc eur).

Po prerustení na slobodu mali priamo z väzby doviesť Janíčka a Strelčíka za Čongrádym, kde pod vyhrážkami smrťou súhlasili s prepisom Fatimy.

Jankovská všetky obvinenia, ktoré sa okolo jej osoby objavujú od roku 2012, odkedy je štátnou tajomníčkou, odmieta. "Šesť rokov dookola vysvetľujem, že sa nepoznám s Čongrádyovcami. Nemám k nim žiaden vzťah, nie som ich švagriná, nikto od nich nebol na mojej svadbe a nikdy ma nekontaktovali,“ povedala

01 - Modified: 2023-03-23 08:43:02 - Feat.: - Title: Prístupová cesta na Trenčiansky hrad bude po dokončení rekonštrukcie vyhrievaná 02 - Modified: 2023-03-22 11:22:14 - Feat.: - Title: Proces s exšéfom Matice slovenskej Jozefom Markušom odročili na neurčito 03 - Modified: 2023-03-20 11:31:51 - Feat.: - Title: Rybníček chce pokračovať ako šéf únie miest, kandidovať vo voľbách do parlamentu nebude 04 - Modified: 2023-03-16 15:15:48 - Feat.: - Title: Ruský súd poslal bývalého opozičného starostu uralskej metropoly do väzenia za "extrémistickú symboliku" 05 - Modified: 2023-03-16 14:05:24 - Feat.: - Title: Vojaka, ktorý sa priznal k vražde civilistu na Ukrajine, ruský súd odsúdil za klamstvo
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. marec 2023 07:33