Robert Fico a Richard SulíkHN
StoryEditor

Prieskum: Rozdiel medzi Smerom a SaS sa scvrkáva, rastú progresívci a Spolu

09.04.2018, 11:16
Autor:
chochoslmslm
Do parlamentu by sa celkovo dostalo osem subjektov.

Prepad Smeru pokračuje aj po výmene premiéra. Agentúra AKO namerala v aprílovom prieskume najsilnejšej vládnej strane o štyri percentá menej než vo februári. Smer sa tak podľa nich momentálne pohybuje na hranici 20 percent. Takto nízko nebol posledných 15 rokov.

Na prepad lídra slovenskej politickej scény poukázal už prieskum agentúry Focus z polovice marca, keď vrcholila vládna kríza. V ňom sa Smer prepadol z 25,5 percenta na 20,2. Odvtedy sa však už zmenilo viacero vecí.

Smer už nižšie padať nebude, tvrdí šéf agentúry AKO Václav Hřích, pozrite si rozhovor s ním v HNtelevízii:

​Robert Fico definitívne odišiel z funkcie premiéra, čo znamenalo aj pád vlády. V kresle predsedu vlády ho 26. marca oficiálne vystriedal Peter Pellegrini. Svoju stoličku opustil aj Robert Kaliňák a vo funkcii ministra vnútra ho vymenil Tomáš Drucker. Ten zatiaľ nedovolal Tibora Gašpara, ktorého hlavu žiadajú aj desiatky tisíc demonštrantov protestujúcich pod hlavičkou iniciatívy Za slušné Slovensko.

Smer by stratil 15 poslancov

Keby boli voľby dnes, Smer by stratil aj poslancov. Na základe výsledkov z prieskumu agentúry AKO by mal len 34 zákonodarcov v Národnej rade. V súčasnosti ich je 49.

Koalícia v súčasnom zložení – Smer, SNS a Most-Híd by tak už definitívne nezložila parlamentnú väčšinu a mala by 61 zákonodarcov, čo je o 15 menej, ako by potrebovala.

Mierny nárast zaznamenala najsilnejšia opozičná strana SaS. Oproti februáru si polepšila o necelé jedno percento. Rozdiel medzi sulíkovcami a Smerom sa tak zmenšil z 8,5 na 3,6 percenta. O viac ako jedno percento si polepšilo aj mimoparlamentné KDH, ktoré prekročilo hranicu ôsmich percent, čo je výsledok, ktorý bežne hnutie dosahovalo vo viacerých parlamentných voľbách.

Opozícia by mala s Mostom väčšinu

Sulíkovci, OĽaNO, KDH a Sme rodina by spolu mali 72 poslancov. Ak by sa k nim do koalície pridal Most-Híd s deviatimi poslancami, vytvorili by vládnu väčšinu.

Nárast zaznamenali aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko, ktoré preskočilo tri percentá. Vďaka tomu by po prípadných parlamentných voľbách malo nárok na peniaze od štátu. Polepšilo si aj Spolu Miroslava Beblavého.

Sčítanie percent oboch novovzniknutých subjektov dá výsledok šesť percent, čo stačí na vstup do parlamentu. Predseda progresívcov Ivan Štefunko minulý týždeň medializoval ponuku pre Beblavého, že môžu kandidovať spoločne na jednej kandidátke. Beblavý ponuku zatiaľ neprijal.

Agentúra AKO vykonala prieskum v dňoch od 4. do 7. apríla 2018 formou telefonického dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1000 respondentov.

01 - Modified: 2023-04-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Akými spôsobmi investujú najčastejšie Slováci? Jedna možnosť je populárna, no môže byť aj riziková 02 - Modified: 2023-03-31 09:43:22 - Feat.: - Title: Vízia nižších účtov za energie motivuje ľudí k obnove domov 03 - Modified: 2023-03-31 08:52:43 - Feat.: - Title: Časť Slovákov už valcujú dlhy, o finančnej rezerve nechyrujú, ukazuje prieskum 04 - Modified: 2023-03-30 07:43:54 - Feat.: - Title: Briti majú väčšiu dôveru v Európsku úniu ako vo svoj parlament, tvrdí prieskum 05 - Modified: 2023-03-29 11:12:33 - Feat.: - Title: Prieskum: Najväčšiu dôveru u ľudí má prezidentka, najmenšiu Matovič
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. apríl 2023 08:10