StoryEditor

Kaliňák reagoval na údajnú spoluprácu na únose podnikateľa: Nesedí tu viacero vecí

30.04.2018, 11:22
Autor:
TASRTASR
Nemecké médiá informovali o únose vietnamského podnikateľa, niekdajšieho straníckeho funkcionára Trinh Xuan Thanha (51), ku ktorému malo dôjsť v lete 2017 v Nemecku.

Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) si nevie predstaviť, žeby oficiálna pracovná návšteva vietnamského ministra pre vnútornú bezpečnosť generála To Lama mohla byť zneužitá na iné ako priateľské ciele.

Uviedol to na sociálnej sieti Facebook v reakcii na informácie, ktoré sa objavili v nemeckých médiách a ktoré spájajú pracovnú návštevu generála To Lama s možnou akciou vietnamskej tajnej služby v Nemecku.

"Na teórii o únose cez Slovensko, ktorú prezentovali nemecké médiá, nesedí viacero vecí. V prvom rade na zozname cestujúcich, ktorý nám poskytli vietnamské úrady, nebolo meno tohto stíhaného občana Vietnamu a neprevážali sme ani žiadneho ležiaceho pacienta alebo spútaného človeka," vysvetľuje Kaliňák.

Verí, že okolnosti tohto prípadu vysvetlia oficiálne vietnamské orgány prijateľným spôsobom. "Inak pôjde o zneužitie našej pohostinnosti, čo predstavuje vážne narušenie dobre sa rozvíjajúcich vzťahov medzi Slovenskom a Vietnamom," doplnil exminister vnútra.

Nemecké médiá informovali o únose vietnamského podnikateľa, niekdajšieho straníckeho funkcionára Trinh Xuan Thanha (51), ku ktorému malo dôjsť v lete 2017 v Nemecku. Podľa nemeckých médií sa na únose mala podieľať vietnamská tajná služba.

Tie prípad spájajú aj s návštevou generála To Lama na Slovensku, keďže niektorí podozriví sa mohli objaviť v jeho prítomnosti v Slovenskej republike. Trinh Xuan Thanh bol podľa nemeckých médií vo Vietname odsúdený za korupciu a spreneveru miliónov dolárov.

Pracovné stretnutie vtedajšieho ministra vnútra a podpredsedu vlády SR Kaliňáka a ministra pre vnútornú bezpečnosť vo Vietname generála To Lama sa v hoteli Bôrik uskutočnilo v júli 2017. Podľa rezortu vnútra išlo o pracovnú návštevu, ktorá bola dohodnutá na stretnutí slovenskej delegácie vo Vietname a jej cieľom bolo prehĺbenie spolupráce, ako aj záujem o expertov na bezpečnosť zo strany Vietnamu. Ministerstvo je vážne znepokojené nad tým, že mohlo byť návštevou ministra To Lama zneužité na iné ako pracovné a priateľské stretnutie.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) avizoval, že si vyžiada detailnú správu o tom, či bolo Slovensko zapletené do únosu vietnamského podnikateľa vlani v lete v Nemecku. Predseda vlády v nedeľu (29.4.), keď o tom hovoril, bližšie informácie k prípadu nemal.

01 - Modified: 2023-03-11 07:36:06 - Feat.: - Title: Dve češky unesené ozbrojencami strávili v Pakistane dva roky, hovorilo sa aj o výkupnom 02 - Modified: 2023-03-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Obeť únosu Natascha Kampusch: Prežila väznenie ako zo zlého filmu 03 - Modified: 2023-03-07 15:56:11 - Feat.: - Title: Dvoch zo štyroch Američanov unesených v Mexiku našli mŕtvych, dvaja sú nažive 04 - Modified: 2023-03-02 06:47:38 - Feat.: - Title: Za nového prezidenta Vietnamu bol zvolený Vo Van Thuong 05 - Modified: 2023-02-17 14:00:08 - Feat.: - Title: Vietnamská polícia objavila v bitúnku dvetisíc mŕtvych mačiek. Mali byť využité v tradičnej medicíne
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. marec 2023 18:48