TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Sulíkova kritika: Rýchlo sa menia rozhodnutia vlády aj pandémia, konzílium treba rozšíriť

29.12.2021, 12:36
Autor:
TASRTASR
Na otázku, či vládny kabinet zvláda boj s pandémiou, šéf SaS Richard Sulík odpovedal, že by to určite mohlo byť aj lepšie.

Rozhodnutia vlády sú chaotické, rýchlo sa menia, no prudko sa mení aj pandémia nového koronavírusu. Konzílium odborníkov by sa mohlo rozšíriť napríklad aj o ekonómov.

Myslí si to líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Na otázku, či vládny kabinet zvláda boj s pandémiou, odpovedal, že by to určite mohlo byť aj lepšie.

Nevieme dopredu, čo príde

Keď sa pozriem na iné vlády, ako zvládajú boj s pandémiou, tak Slovensko nie je posledné v poradí. Myslím, že celkom obstojne sa s tým pasujeme. Aj keď chápem, že opozícia to využíva na kritiku v obrovskom rozsahu,“ povedal Sulík.

Poznamenal, že vláda si môže urobiť akokoľvek dobré plány, nevie však dopredu, čo príde. „Aktuálne padol z neba omikron a všetky doterajšie plány sú bezpredmetné,“ podčiarkol.

Doplnil, že pri prudkom náraste čísel hospitalizovaných nemožno čakať na dlhšie vyhodnocovanie. „Musíte reagovať okamžite, a to sa stalo,“ tvrdí. Dodal, že občas sa môže stať aj chyba či nedorozumenie pri výklade jednotlivých ustanovení a vláda ich musí opraviť. Nepovažuje to však za tragédiu.

Názory vedcov a odborníkov na samotnú epidémiu si rád vypočuje. „Ale považujem za nebezpečné ich odporúčania jedna k jednej zrealizovať. Vidia len epidemiológiu, ani sa niet čomu diviť, v konzíliu sedia štyri epidemiologičky, dvaja virológovia a jedna pediatrička. Nehovorte mi, že vedia posúdiť ekonomické dopady, že vedia posúdiť, aký dopad to bude mať na deti, keby sme im znova zavreli školy,“ namieta. Pre potrebu relevantných návrhov by sa podľa neho mohlo konzílium rozšíriť o ekonómov, pedagógov a sociológov.

Za zlyhanie pri pandémii označil nedostatočnú pomoc podnikateľom, najmä v gastro sektore. Pripomenul, že viackrát na vládu prišiel aj s návrhom univerzálneho odškodňovacieho zákona, no prijatý nebol. Namieta, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) si to chcel vziať na starosť, no od jari sa nič neudialo.

Snaha o návrat k Covid automatu

Avizoval tiež, že SaS sa bude snažiť o návrat ku COVID automatu, aby boli opatrenia predvídateľnejšie. Myslí si, že by sa mohla upraviť hranica hospitalizovaných, pri ktorej sa menia pandemické nariadenia.

Problém pri pandémii vidí aj v nedostatočnom odmeňovaní zdravotníkov. „Ideme dať do zdravotníctva všeobecne dosť veľa peňazí, zdroje by mali byť,“ poznamenal. Problém s nedostatkom sestier podľa neho viedol aj k tomu, že sa v nemocniciach odkladali niektoré operácie.

Čo sa týka vládnych opatrení, podobne ako Sulík to vníma aj vicepremiérka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová. Rovnako upozornila, že pandemická situácia sa dynamicky mení.

"Mali sme dobre nastavený systém COVID automatu, ktorý navrhli odborníci, príchod delta variantu však tak zmenil situáciu, že nestačil potlačiť šírenie vírusu. Za problém ale považujem neskoré nastavovanie opatrení platných v prípade veľkého počtu ľudí v nemocniciach, ktoré platia dnes, rovnako ako špeciálne kompenzácie pre podnikateľov pri celoplošných opatreniach," uviedla.

Poznamenala, že tak, ako je podrobne pripravený COVID automat, musia byť podrobne pripravené aj celoplošné opatrenia pre prípad výrazného zhoršenia situácie.

01 - Modified: 2021-12-20 12:39:34 - Feat.: 0 - Title: Veľká bilancia: Sulík ťažil z Remišovej neúspechov, najviac sa však teší Fico 02 - Modified: 2021-12-23 09:29:35 - Feat.: 0 - Title: Sulík by na mieste Sme rodina zvážil zotrvanie v koalícii, jej odchod však nežiada 03 - Modified: 2021-12-28 08:15:54 - Feat.: 0 - Title: Pčolinský: So stranou SaS je to veľmi ťažké. Jej členovia majú pocit, že zjedli všetku múdrosť sveta
01 - Modified: 2022-08-19 10:49:21 - Feat.: - Title: Vládnu krízu treba vyriešiť, aby patová situácia nepokračovala, tvrdí Čaputová 02 - Modified: 2022-08-19 08:58:44 - Feat.: - Title: Heger navrhne v sobotu zmenu koaličnej zmluvy. Žiada SaS, aby urobila krok späť 03 - Modified: 2022-08-19 08:13:58 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo takmer 500 nových prípadov, ochoreniu podľahlo sedem ľudí 04 - Modified: 2022-08-18 14:14:49 - Feat.: - Title: V chudobnejších krajinách zaočkovanosť proti covidu dosahuje 50 percent 05 - Modified: 2022-08-18 12:33:02 - Feat.: - Title: Žilinka dal preveriť, či sa na sociálnej platforme, ktorú vymyslel Sulíkov syn, nepácha trestná činnosť
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. august 2022 13:00