TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Ústavný súd stále nerozhodol o rokovacom poriadku parlamentu

27.05.2018, 11:15
Autor:
TASRTASR
Opoziční poslanci sú presvedčení, že niektoré časti rokovacieho poriadku nie sú v súlade s ústavou.

Ústavný súd zatiaľ nerozhodol, či je Rokovací poriadok Národnej rady SR, ktorý zaviedol časové limity na vystúpenie poslancov, či zakázal používať v pléne transparenty, v súlade s Ústavou SR alebo nie. Podanie opozície prijal ešte v marci 2017 na ďalšie konanie.

"O merite veci zatiaľ rozhodnuté nebolo. Sudca spravodajca naďalej vykonáva nevyhnutné procesné úkony, aby plénum ústavného súdu mohlo v konaní rozhodnúť vo veci samej. Termín rozhodovania o merite veci vytýčený nebol," uviedla pre TASR Jana Fecsu z tlačového odboru Kancelárie Ústavného súdu.

Opoziční poslanci sú presvedčení, že niektoré časti rokovacieho poriadku nie sú v súlade s ústavou. V podaní hovoria o nesúlade s princípom ochrany práva na slobodu prejavu, s princípom ochrany slobodnej súťaže politických síl a s princípmi právneho štátu.

Novelu rokovacieho poriadku navrhli koaliční poslanci z SNS, Smeru-SD a Mosta-Híd. Pôvodne ju inicioval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Právna norma zaviedla časové limity a zakázala v rokovacej sále transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politickú stranu alebo politické hnutie a reklamu.

Poslanci tiež majú zákaz robiť fotografie, zvukové záznamy a audiovizuálne záznamy alebo audiovizuálne prenosy. Robiť ich môže kancelária parlamentu a médiá.

Opozícia opatrenia od začiatku kritizovala, hovorila o obmedzovaní slobody prejavu. Avizovala, že ak zmeny prejdú, obráti sa na ústavný súd. Koalícia kritiku odmietala, nesúhlasila s názorom, že sa snaží obmedziť práva opozície.

Danko ešte začiatkom minulého roka nový rokovací poriadok obhajoval, podľa neho zmeny v pravidlách rokovania našli svoje opodstatnenie. Právna norma platí bez podpisu prezidenta SR Andreja Kisku.

01 - Modified: 2022-11-17 10:00:00 - Feat.: - Title: Matovičovo krúžkovné je na Ústavnom súde. Aké výhrady má k nemu prezidentka? 02 - Modified: 2022-11-14 11:00:49 - Feat.: - Title: Organizačná zmena s výpoveďou nie je rozhodnutím o obchodnom vedení firmy, rozhodol Ústavný súd 03 - Modified: 2022-11-10 14:55:17 - Feat.: - Title: Kollár ako nový líder koalície? Ja som dal povolenie Sme rodina na ich návrhy, bráni svoju pozíciu Matovič 04 - Modified: 2022-11-09 15:09:26 - Feat.: - Title: Ústavný súd zatiaľ nerozhodol o ústavnosti prorodinného balíčka 05 - Modified: 2022-11-10 08:00:00 - Feat.: - Title: Je referendum o demisii vlády v súlade s ústavou? Takýto je právny pohľad
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. november 2022 09:51