Na snímke zľava poslanec NR SR Michal Šípoš, minister financií SR Igor Matovič, minister vnútra SR Roman Mikulec a dole uprostred poslanec NR SR Juraj Krúpa (všetci OĽaNO) počas zasadnutia 40. schôdze NR SR s programom na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra SR Romanovi Mikulcovi.TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Zarábajú poslanci príliš veľa? Matovič by im dal iba priemernú mzdu, zvyšok má doplatiť strana

30.12.2021, 10:15
Autor:
TASRTASRpebpeb
Predseda parlamentu Boris Kollár nesúhlasí so znižovaním platov poslancov.

Platy poslancov parlamentu by sa nemali znižovať ani zvyšovať. Myslí si to predseda národnej rady Boris Kollár (Sme rodina). Na zmenu nevidí dôvod, poslanci podľa neho zasadali posledné mesiace častejšie a mali viac roboty.

Lídrovi OĽANO a vicepremiérovi Igorovi Matovičovi sa pozdáva, aby poslanec zarábal priemernú mzdu a zvyšok mu doplácala jeho strana.

"Platy poslancov sa zatiaľ nemenia, nevidím dôvod, aby sme zvyšovali alebo znižovali platy poslancom. Myslím si, že táto téma nie je aktuálna. Aj poslanec, ktorý možno v jednej časti obyvateľstva vyvoláva pohoršenie, vyvoláva v druhej časti pozitívne pocity. Poslanca sem poslala jedna skupina obyvateľov a chce, aby sa nejako správal. Keď si to iná časť spektra neželá, nemusí ho voliť," povedal Kollár.

​Poslanci podľa neho za posledné mesiace pracovali viac ako v minulosti, neboli letné prázdniny a schôdze trvali dlhšie.

Matovič: Niektorí poslanci nie sú prínosom

Matovič tvrdí, že bol proti tomu, keď sa v minulosti skokovito zvyšovali platy poslancov. "Myslím si, že je tam časť poslancov, ktorí si to zaslúžia, ale zároveň veľká časť poslancov, ktorí si štyri a pol tisíca v čistom nezaslúžia," vyhlásil.

Poukázal na poslancov z "extrémistických" strán, ktorí navyše chodia v pléne bez rúška a šíria nenávisť. Tí podľa neho nie sú prínosom pre spoločnosť.

"Bol by som veľmi rád, keby sa v parlamente nastavili nejaké ciele, ktoré majú poslanci plniť, nech sú platení podľa aktivity. Len to by sa asi ťažko realizovalo. Kto by bol ten arbiter, sudca? Nemohol by mať nič spoločné s politikou. Realistickejšie je, že by mali mať poslanci len priemernú mzdu a dovoliť politickým stranám, nech im platia zo štátneho príspevku. My ako OĽANO by sme boli hneď za to," povedal s tým, že potom by si to už vedeli strany ustrážiť a ušetrili by sa peniaze. Kollár s takýmto návrhom nesúhlasí.

Koľko zarábajú poslanci

Na platy poslancov národnej rady šlo v roku 2021 vyše 8,8 milióna eur. Každý poslanec môže mať jedného až troch asistentov. Ich odmeny stáli celkovo približne 4,8 milióna eur. Ide o údaje k 30. novembru. V sumách ešte nie sú zarátané platy, ktoré boli vyplatené v decembri.

​Poslanci zarábali v roku 2021 vyše 5 000 eur mesačne. Plat poslanca je určený vo výške 3060 eur, k tejto sume patria ešte paušálne náhrady.

Ak je poslanec z Bratislavského kraja, mesačne dostával ešte 2040 eur, poslanec z iného kraja mal paušálne náhrady vo výške 2380 eur. Ďalšie príplatky dostávajú poslanci, ktorí sú vo vedení NR SR a výborov.

01 - Modified: 2022-10-06 12:52:53 - Feat.: - Title: Krajniak: Budúci rok bude mať nárok na rodičovský bonus 80 percent dôchodcov 02 - Modified: 2022-10-05 14:12:11 - Feat.: - Title: Miliardový boj v parlamente: 14. dôchodky majú podporu. Ohrozené sú však vládne energetické šeky 03 - Modified: 2022-10-05 12:00:13 - Feat.: - Title: Matovič nevylúčil v budúcnosti vyčlenenie peňazí na ďalšie stacionárne radary 04 - Modified: 2022-10-05 13:36:05 - Feat.: - Title: Matovičom ohlásené miliardy? Istota je kúpiť si hrubý sveter 05 - Modified: 2022-10-04 15:26:52 - Feat.: - Title: Predčasné voľby by boli najskôr o pol roka, krajinu nemožno uvrhnúť do chaosu, odkázal Kollár
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. október 2022 22:55