StoryEditor

OĽaNO nemá problém zverejniť všetkých svojich členov, odkazujú matovičovci Dankovi

03.06.2018, 15:13
Autor:
TASRTASR
Poslanec NR SR Jaroslav Paška (SNS) tvrdí, že vo fungovaní politických strán je vidieť veľa problémov.

Opozičné OĽaNO nemá problém zverejniť všetkých členov svojho hnutia, ak to urobia aj ostatné politické strany. Uviedol to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike poslanec NR SR Eduard Heger (OĽaNO).

Poslanec potvrdil, že hnutie OĽaNO má 13 členov. "Ak členov zverejnia aj ostatné strany, urobíme to aj my. Nech je tu rovnaký meter pre všetkých," poznamenal.

​Poslanec NR SR Jaroslav Paška (SNS) tvrdí, že vo fungovaní politických strán je vidieť veľa problémov. "Blížia sa európske a parlamentné voľby, tak sme usúdili, že by sme mali predložiť našu predstavu, ako upraviť fungovanie politických strán," povedal Paška.

Heger potvrdil, že OĽaNO vidí problémy, ktoré sa týkajú fungovania politických strán.

​"Dlho sme čakali na to, s čím príde SNS. Je vidieť, že naše hnutie je nepohodlné," povedal Heger, ktorý si myslí, že je za tým vo veľkej miere politika. Ako doplnil, na druhej strane vítajú túto diskusiu, pretože "dlhodobo poukazujeme na problémy, že existujú politické nominácie. Vítame to a zapojíme sa do diskusie".

Podľa Pašku sa je potrebné pozrieť aj na sídla politických strán. "Aby využitie finančných prostriedkov zo štátu na činnosť strany bolo náležite využité a strana ich využila dôstojne," objasnil.

Heger uviedol, že OĽaNO sa peniaze snaží využívať efektívne, ide napríklad o parlamentnú prácu, kde ide okolo 30.000 eur mesačne. "Dnes máme asi tri milióny eur na účte," skonštatoval s tým, že keď strana dostane financie, tak si nemusí okamžite kupovať budovy.

Poslanci NR SR sa počas diskusie dotkli aj novely zákona, ktorou chcú poslanci SNS a Smeru-SD zaviesť limity na členov pre strany kandidujúce vo voľbách do Národnej rady SR a Európskeho parlamentu.

"Je to dôležité kvôli transparentnému využívaniu financovania politických strán a kvôli tomu, aby orgány strany boli kreované v rámci nejakej štruktúry," povedal Paška. Podotkol, že okrem štatutára by tam mal byť aj kolektívny orgán. Okrem toho chcú, aby fungoval aj kontrolný orgán. Podľa Hegera je tento zákon nedostatočný.

"Ak chceme priniesť reálnu zmenu a vyčistiť politický priestor, tak je dôležité, aby na transparentných účtoch bol zobrazený každý pohyb. Keď niekto robí poctivo, nemá sa za čo hanbiť," vyhlásil.

Paška si myslí, že je potrebné vniesť väčšiu transparentnosť do nakladania s finančnými prostriedkami v politických stranách. Ako doplnil, transakcie by sa mali viesť cez štátny účet.

"Musia to byť transparentné účty, kde bude vidieť všetko," poznamenal poslanec opozičného hnutia. Zároveň tvrdí, že OĽaNO chce, nech zverejňuje každá politická strana všetky svoje zmluvy na internete. Okrem toho chcú, aby sa zverejňovali všetci členovia strán.

Ako tretiu podmienku Heger uviedol, že "nech každá strana prijme každého človeka, ktorý sa prihlási." Podľa Pašku, ak bude záujem zo strany politických strán sprísniť fungovanie, tak s tým nemajú problém.

01 - Modified: 2022-06-19 10:44:36 - Feat.: - Title: Obžalovaný oligarcha SNS Kvietik o Dankovi mlčí, svedok ho okrem úplatkov spojil aj s miliónovými dotáciami 02 - Modified: 2022-06-16 09:13:46 - Feat.: - Title: Slota po obvinení z korupcie: luxusná hacienda skončila v rukách jeho syna 03 - Modified: 2022-05-08 12:33:38 - Feat.: - Title: Ľuďom pomáha vláda málo, zhodli sa mimoparlamentné strany. Danko žiada viac peňazí pre dôchodcov 04 - Modified: 2022-05-07 11:31:29 - Feat.: - Title: Fico vyhral dvakrát. "Zachránil" seba a rozhádal koalíciu, Matovič obnovil spor so Sulíkom 05 - Modified: 2022-05-06 19:32:15 - Feat.: - Title: Heger: Hatrákova a Tabák sa spreneverili hodnotám OĽANO, vyjadrenia Matoviča o prezidentke nie sú vhodné
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. august 2022 22:12