Andrej BabišTASR/AP
StoryEditor

Babiš žaluje Slovensko. Chce rozhodnutie, že nebol agentom ŠtB

06.06.2018, 15:29
Autor:
redredČTKČTK
Český premiér sa snaží dosiahnuť rozhodnutie, ktoré povedalo, že bol vedený vo zväzkoch ŠtB ako agent neoprávnene.

Český premiér Andrej Babiš bude žalovať Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva. Stihnúť to chce do 15. 6. 2018. Babiš to novinárom povedal dnes krátko po menovaní za premiéra prezidentom Milošom Zemanom. 

Žalobou chce riešiť rozhodnutie slovenského ústavného súdu. Ten ešte minulý rok zrušil rozhodnutia krajského a najvyššieho súdu, ktoré priznali, že Babiš bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent neoprávnene. 

Po tomto rozhodnutí ešte Babišovu kauzu riešil Babišovu žalobu na Ústav pamäti národa. Na základe predchádzajúceho rozhodnutia Najvyššieho súdu však súd túto žalobu zamietol. 

Už vtedy český premiér avizoval, že sa bude ďalej brániť. "Ja sa spojím s mojím právnikom, určite to budem žalovať naďalej. Samozrejme mne to vadí, nikdy som nespolupracoval, nič som nepodpísal a je to vymyslená záležitosť. Takých ľudí, ako som ja, je tam viacero, napríklad otec Adely Banášovej a ďalšie stovky ľudí. To rozhodnutie súdu je také, že ani nevieme, koho máme žalovať. Určite v tom budeme pokračovať," povedal po rozhodnutí súdu.

Doplnil, že je pripravený sa súdiť celý život. Jeho právnici vraj zažalujú slovenského ministerstvo vnútra alebo Slovenskú informačnú službu, prípadne sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva.

24. máj 2022 19:56