StoryEditor

Kočner zostáva po výsluchu zadržaný. Čaká sa na verdikt prokurátora

21.06.2018, 13:01
Autor:
TASRTASR
Podľa neoficiálnych informácií o návrhu na väzobné stíhanie podnikateľa Kočnera by mal prokurátor ÚŠP Ján Šanta rozhodovať pravdepodobne vo štvrtok poobede.

Po bývalom riaditeľovi a exministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi vypočul vyšetrovateľ NAKA v prípade falšovania televíznych zmeniek v hodnote 70 miliónov v štvrtok aj podnikateľa Mariana Kočnera. Ten zostáva naďalej zadržaný, novinárom to uviedol jeho právny zástupca Martin Pohovej.

Kočnerov advokát: Klient vinu popiera

„Klient popiera v plnom rozsahu spáchaný skutok, ktorý sa mu kladie za vinu, v stručnosti sa k tomu vyjadril a poprel okolnosti, ktoré sa mu kladú za vinu,“ opísal Pohovej priebeh výsluchu. Mariana K. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v stredu (20.6.), v tento deň však odmietol vypovedať.

​„Potrebovali sme sa oboznámiť s obsahom spisového materiálu, s jednotlivými vykonanými dôkazmi,“ zdôvodnil to advokát.

„Môj klient zostáva momentálne zadržaný a uvidíme, ako zareaguje prokurátor, či bude podaný návrh na vzatie do väzby alebo nie,“ ozrejmil ďalej Pohovej. Ten sa domnieva, že dôvody na väzbu Mariana Kočnera nie sú. „Zatiaľ ešte podnet na väzbu nešiel podľa mojich vedomostí,“ doplnil.

Pohovej odmietol odpovedať na otázku, či NAKA pri zadržaní Kočnera zaistila aj zmenky, ktoré pred tým stiahol zo súdu, kde sa vedie ohľadom nich zmenkový spor.

O väzbe majú rozhodovať dnes poobede

Podľa neoficiálnych informácií pre TASR o návrhu na väzobné stíhanie podnikateľa Kočnera by mal prokurátor ÚŠP Ján Šanta rozhodovať pravdepodobne vo štvrtok poobede.

Aj keby ŠTS alebo nižší bratislavsky súd vzal, alebo nevzal Mariana K. do väzby, s určitosťou sa jedna z procesných strán odvolá a podá sťažnosť voči rozhodnutiu súdu. O nej bude potom rozhodovať po doručení zase Najvyšší súd SR.

Obvinenie Kočnera v zmenkovej kauze potvrdil v stredu Úrad špeciálnej prokuratúry. Bývalý riaditeľ televízie Markíza mal v roku 2000 podpísať spolu štyri zmenky, pričom dve vystavil na Kočnera a dve na Štefana Ágha. Pre tieto zmenky teraz na súdoch prebiehajú tri súdne pojednávania, v ktorých Kočnerova spoločnosť žiada od Ruska a Markízy – Slovakia spolu viac ako 42 miliónov eur.

Podľa informácií medializovaných v máji Kočner zobral zo súdu zmenky, odôvodnil to tým, že ich chce expertízne preskúmať. Pojednávanie v zmenkovom spore, ktoré sa malo uskutočniť v stredu, bolo zrušené, a to z dôvodu vykonávania ďalších procesných úkonov vzhľadom na účelnosť konania.

Televízia podala trestné oznámenie na Kočnera a Ruska za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Prípadom sa zaoberá NAKA. Vysielateľ tiež požiadal Finančné riaditeľstvo SR o preverenie, či si spoločnosti spojené s Marianom K. riadne splnili daňové povinnosti.

Stanovisko Markízy

Konanie NAKA potvrdzuje, že podozrenia, ktoré sme opísali v našom trestnom oznámení voči Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi, sú závažného charakteru. Pravosť týchto zmeniek spochybňujeme od začiatku sporu. Okresnému súdu sme predložili dôkazy zdôvodňujúce podozrenie z falšovania zmeniek na základe objektívne overiteľných skutočností. Sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v účtovníctve Markízy, ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako došlo k uplatneniu podvodných nárokov. Tvrdíme, že celý tento príbeh z dielne Mariana Kočnera je vymyslený, zmenky neboli vytvorené v roku 2000, ale neskôr, teda v čase, keď Pavol Rusko už nebol štatutárom TVM," píše sa v stanovisku, ktoré poskytol mediálny zástupca TV Markíza Peter Papanek.

01 - Modified: 2023-03-31 08:23:28 - Feat.: - Title: Zvrhne Putina revolúcia? Je to realistický scenár už v dohľadnej budúcnosti, tvrdí šéf nezávislého webu 02 - Modified: 2023-03-31 06:40:59 - Feat.: - Title: Ukrajinské múzeum chystá výstavu s predmetmi z potopeného krížnika Moskva 03 - Modified: 2023-03-31 05:29:02 - Feat.: - Title: Slovenské ministerstvo zahraničných vecí eviduje, že USA uvalili sankcie na slovenského občana 04 - Modified: 2023-03-30 21:50:55 - Feat.: - Title: Spoločnosť z Moskvy poskytuje Rusku digitálne zbrane pre kybervojnu, píšu médiá 05 - Modified: 2023-03-30 21:13:41 - Feat.: - Title: Biely dom vyzval Rusko, aby Bezpečnostnej rade OSN predsedalo profesionálne. USA očakávajú dezinformácie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. marec 2023 11:13