Poslanec Most-Híd Tibor BastrnákTASR/P. Neubauer
StoryEditor

Zákon o interrupciách je dobrý. Netreba ho meniť, odkazuje poslanec za Most

23.06.2018, 10:07
Autor:
TASRTASR
Tibor Bastrnák je nielen poslanec ale aj gynekológ.

Zákon o interrupciách by sa meniť nemal. Ten súčasný je dobrý, termíny v ňom majú svoje opodstatnenie a téme navyše politika škodí.

Myslí si to predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák, ktorý je zároveň gynekológ. Napriek svojej kvalifikácii ho poslanci nezavolali do pracovnej skupiny, ktorá sa má zmenou zákona zaoberať.

„Viem, že má takáto skupina vzniknúť, ale neviem o nej nič. No myslím si, že o takejto veci nemajú rozhodovať politici, ale ženy a odborná verejnosť. Navyše, ako gynekológ si tiež myslím, že zákon by sa meniť nemal. Ten súčasný je dosť prísny a je dobrý,“ povedal pre TASR a poukázal na klesajúci trend pri interrupciách.

Nepozdávajú sa mu zámery skrátiť súčasné zákonné termíny. Pripomína postupy a vyšetrenia, ktoré si vyžadujú čas.

Vývinové chyby sa podľa Bastrnákových slov skôr ako po určitom počte týždňov nepreukážu. Zdôrazňuje, že pri klesajúcom počte interrupcií by bolo lepšie sústrediť sa na prevenciu a nie sprísňovať zákon.

Sprísnenie zákona o interrupciách mali poslanci na stole aj pred niekoľkými dňami. Stopli ho, ale viacerí zákonodarcovia sa téme chcú venovať ďalej. Podľa podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára je medzi poslaneckými klubmi snaha nájsť dohodu na zmene pravidiel.

Blanár mieni presadzovať ústavnú úpravu zákona. Zároveň zdôrazňuje potrebu podať pomocnú ruku tehotným ženám, aby donosili dieťa a dali ho na adopciu. Budúci adoptívni rodičia by podľa Blanára mohli napríklad matkám platiť náklady súvisiace s tehotenstvom.

Bastrnák chce presviedčať kolegov v strane aj koalícii, aby pri tejto téme počúvali najmä odborníkov a ženské organizácie. Na nápady, ktoré už odzneli v médiách, Bastrnák reaguje tým, že sa debatovať dá o čomkoľvek. „Ale toto je taká vec, pri ktorej platí, že čím menej politiky do nej vstúpi, tým lepšie,“ uzavrel.

01 - Modified: 2022-08-30 18:18:00 - Feat.: - Title: Experti OSN: Zákaz interrupcií v USA bude mať neúmerný vplyv na práva menšín 02 - Modified: 2022-08-06 08:39:40 - Feat.: - Title: Indiana ako prvá v USA takmer úplne zakázala potraty. Umožní ich iba vo výnimočných prípadoch 03 - Modified: 2022-08-04 04:38:12 - Feat.: - Title: Biden podpísal nariadenie na ochranu žien, ktoré cestujú za interrupciami 04 - Modified: 2022-08-03 05:30:54 - Feat.: - Title: Voliči v konzervatívnom Kansase v referende zamietli návrh na zmenu ústavy, ktorý by obmedzil interrupcie 05 - Modified: 2022-07-30 16:43:12 - Feat.: - Title: Legálnych interupcií v Poľsku je stále menej
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. december 2022 07:40