TASR
StoryEditor

Mladých ľudí zo zahraničia treba priviesť späť na Slovensko, zhodli sa traja najvyšší ústavní činitelia

24.06.2018, 11:55
Autor:
TASRTASR
Hovorili o tom v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 v súvislosti s trhom práce a pracovníkmi zo zahraničia.

Traja najvyšší ústavní činitelia, prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko (SNS) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), sa zhodujú, že treba priviesť mladých ľudí zo zahraničia späť domov na Slovensko.

Hovorili o tom v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 v súvislosti s trhom práce a pracovníkmi zo zahraničia. Zhodli sa aj v tom, že povinné prerozdeľovanie migrantov nie je riešenie.

"Kvóty nie sú riešenie, a to sa aj ukazuje. My ako krajina si musíme povedať, koľko ľudí máme, čo vyžaduje priemysel, a ktoré profesie nám chýbajú. Ideálne je, pokiaľ dokážeme ľudí, ktorí pracujú v zahraničí, dostať naspäť," povedal Kiska. Poukázal, že chýbajú napríklad opatrovatelia pre dôchodcov. "Takže najskôr musíme vytvárať nástroje na to, aby sme ľudí, ktorých máme vonku, dostali naspäť. Ale ani to nemusí stačiť," uviedla hlava štátu.

Podľa Kisku, ak vyhodnotíme, že nám chýbajú určité profesie, treba sa otvoriť trhu a umožniť aj ľuďom z iných krajín prísť pracovať na Slovensko. Treba k tomu podľa neho pristupovať cielene a regulovane podľa toho, čo Slovensko potrebuje.

Podobný názor má aj premiér Peter Pellegrini. "Slovensko musí najskôr vyčerpať svoje rezervy a potom v rámci potreby dovozu pracovnej sily veľmi cielene, regulovane a podľa potrieb národného hospodárstva doviezť ľudí zo zahraničia, keď už nebudeme schopní naplniť pracovné miesta vlastnými silami," povedal Pellegrini.

Pokiaľ ide o migráciu, zopakoval, že Slovensko odmieta povinné prerozdeľovanie migrantov. "Musí platiť, aby sme my, ako suverénna krajina rozhodovali, kto sem môže prísť, kto tu bude žiť a nie že nám to bude rozhodovať nejaký bruselský úradník," zdôraznil premiér. Zopakoval aj potrebu riadnej ochrany vonkajších hraníc Európskej únie.

S kolegami sa v otázke kvót a návratu Slovákov pracujúcich v zahraničí domov zhoduje aj šéf parlamentu Andrej Danko. "Prísne by som rozlišoval migráciu a pracovnú silu. Je tu otázka potreby pracovnej sily. Rozmýšľať, ako vrátiť našich ľudí, mladých späť zo zahraničia domov, to bude veľká výzva pre vládu," myslí si Danko.

Slovensko podľa neho hľadá rezervy. Poukázal na zákon o duálnom vzdelávaní či na rómsku komunitu. Pri zamestnávaní ľudí robia problémy podľa neho aj exekúcie, ktoré mnohí ľudia majú. To všetko podľa Danka koalícia mieni riešiť.

Kiska, Danko a Pellegrini diskututovali o aktuálnom vývoji na Slovensku 12:49 Platy pre učiteľov Pripravujeme s ministerkou školstva návrh, ktorý zvýši nástupný plat pre učiteľov, povedal predseda vlády. 12:34 Pellegrini kritizuje prezidenta, že v správe o stave republiky nespomenul pozitívne správy o vývoji na Slovensku.  12:32 Dôvera ľudí v štát Kiska: Ako prezident podporím akýkoľvek krok, aby sa dôvera ľudí v štát vrátila.  12:31 Vrátiť dôveru ľudí v štát je úlohou nás všetkých, čo tu sedíme, povedal Kiska. 12:25 Prezident pomenoval tri veci v pôdohospodárstve, ktoré treba zmeniť: právo musí platiť aj na vidieku, treba zamedziť špekuláciám pri prístupe k pôde a dávať peniaze tým, ktorí to potrebujú.  12:14 Existuje špeciálny tím zložený z policajtov a prokurátorov a idú preveriť všetky podozrenia zo strany pôdohospodárov, povedal Pelegrini. 12:13 Problém pôdohospodárstva Andrej Danko tvrdí, že je dôležité, že sa o probléme diskutuje. "Slovensko je vzorovo transparentné pri čerpaní dotácií," upozornil Danko.  12:07 Pellegrini chce informovať, či je pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej všetko v poriadku “po technickej stránke”. 12:06 Pellegrini hodnotí 100 dní vlády Medzi hlavnými prioritami ostáva objasnenie vraždy Kuciaka a Kušnírovej, povedal predseda vlády. 12:04 Najväčší úspech vlády za 100 dní Predseda vlády Pellegrini hovorí, že medzi hlavnými prioritami je objasnenie vraždy Kuciaka a Kušnírovej.    12:00 Kiska hovorí o dobrej spolupráci Prezident Kiska oceňuje zorganizovanie diskusie a hovorí o dobrých vzťahoch ústavných činiteľov. 11:57 Téma diskusie Aktuálny spoločenský, politický a sociálno-ekonomický vývoj na Slovensku.

01 - Modified: 2023-06-04 12:09:34 - Feat.: - Title: Najnovší prieskum: Ficov Smer je stále pred Pellegriniho Hlasom, Republika má už takmer 10 percent 02 - Modified: 2023-05-29 18:27:50 - Feat.: - Title: Hlas-SD nezahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov, tvrdí Pellegrini a dodáva, že návrhy podporia 03 - Modified: 2023-05-29 09:07:03 - Feat.: - Title: Pellegrini sa s Ódorom stretne v pondelok, Heger v utorok 04 - Modified: 2023-05-25 08:40:55 - Feat.: - Title: Pellegriniho Hlas vyzýva vládu, aby prijala opatrenia v súvislosti so záplavami 05 - Modified: 2023-05-24 10:19:52 - Feat.: - Title: Hlas vyzýva premiéra, aby zabránil vyplácaniu zlatých padákov v štátnych firmách
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. jún 2023 20:49