TASR – Lenka Krošláková
StoryEditor

O Ruskovi s Kočnerom rozhodne senát najvyššieho súdu. Harabin v ňom nebude

25.06.2018, 15:57
Autor:
redred
Najvyšší súd bude rozhodovať o sťažnosti prokurátora na rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu.

O tom, či budú obvinení Marian Kočner a Pavol Rusko stíhaní väzobne rozhodne senát najvyššieho súdu. Keďže sa bude rozhodovať o sťažnosti podanej na rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, rozhodovať bude trojčlenný senát trestnoprávneho kolégia.

Kolégium má celkovo päť senátov (2T-6T). O tom, ktorému senátu bude daný spis pridelený rozhoduje náhodný systém. V prípade Kočnera s Ruskom bol vylosovaný senát 2T. V ňom sedia sudcovia Peter Paluda, Martin Piovartsy a František Mozner.

Rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu:

Paluda je však na dlhodobo plánovanej dovolenke a tak ho na základe rozvrhu práce doplní jeden zo sudcov senátu 3T. Teda jeden z trojice - Jana Serbová, Alena Šišková a Martin Bargel. HNonline túto informáciu potvrdila hovorkyňa najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

K rozhodovaniu sa teda nedostane bývalý minister spravodlivosti a bývalý predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin. Ten je predsedom senátu 4T. 

Vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA obvinil Kočnera a Ruska z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v jednočinnom súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

Vyšetrovateľ podľa informácie TASR žiada uvaliť v prípade kolúznu a preventívnu väzbu.

Špecializovaný trestný súd v sobotu v neskorých večerných hodinách neuznal dôvody na väzbu a oboch obvinených prepustil. "Súd neuznal dôvody na vzatie do väzby zo zadržania s tým, že v najbližších dňoch bude rozhodovať najvyšší súd," informoval právny zástupca Pavla Ruska Marek Para.

Prokurátor však podal voči rozhodnutiu sťažnosť, čím sa prípad dostal na Najvyšší súd SR. Pojednávanie prebehne 28. 6. 2018 o 14:00 a má byť prístupné verejnosti.

Obvinenia boli voči podnikateľovi Marianovi Kočnerovi a bývalému riaditeľovi TV Markíza a exministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi vznesené v prípade falšovania televíznych zmeniek v hodnote 70 miliónov eur. Ruskov právny zástupca avizoval, že proti vzneseniu obvinenia podajú sťažnosť.

01 - Modified: 2025-11-07 16:36:50 - Feat.: - Title: Najvyšší súd rozhodol v obdobnom prípade. Kočner a Rusko tak zrejme budú musieť na slobodu zabudnúť 02 - Modified: 2025-11-02 12:57:37 - Feat.: - Title: Para žiada prepustenie Kočnera a Ruska, Šanta tvrdí, že neuspeje. Za falšovanie zmeniek dostali 19 rokov 03 - Modified: 2025-10-22 14:22:16 - Feat.: - Title: V stredu bol podaný návrh na prerušenie výkonu trestu Kočnera a Ruska, potvrdil advokát Para 04 - Modified: 2025-10-20 14:59:24 - Feat.: - Title: Obhajoba požiada o prerušenie výkonu trestu Kočnera a Ruska. Advokát Para sa odvoláva na Trestný zákon 05 - Modified: 2025-10-20 11:27:09 - Feat.: - Title: Obžalovaný Kočner tvrdí, že sa zločinu daňového podvodu nedopustil
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2025 09:02