TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Konzervatívni poslanci začali riešiť interrupcie. Spoločne zasadli za okrúhly stôl

27.06.2018, 10:43
Autor:
TASRTASR
Na príprave zákona sa podieľajú predstavitelia opozičných aj koaličných strán.

Novela zákona o umelom prerušení tehotenstva bude taký dobrý zákon, že ho podporí veľa poslancov. Pre TASR to uviedol Ján Podmanický (Smer-SD), ktorý o legislatívnej iniciatíve začal rokovať s politikmi, ministerstvami aj právnikmi.

Poslanci, ktorí chcú zmeniť interrupčný zákon, už zasadli za okrúhly stôl. Tento týždeň sa pri ňom stretli členovia Smeru-SD, SNS, OĽaNO, Sme rodina aj Richard Vašečka (nezaradený). "Boli tam aj zástupcovia mimovládok, ministerstiev a chceme prizvať aj predstaviteľov Mosta-Híd," avizuje Podmanický.

Okrúhle stoly budú pokračovať celú jeseň. Výsledkom má byť novela priechodná parlamentom. "Detaily nejdem konkretizovať. K téme chceme pristúpiť zodpovedne," uistil Podmanický, podľa ktorého je v hre aj ústavná zmena, o ktorej hovoril podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár.

Predseda Smeru-SD Robert Fico nedávno povedal, že na zmenu interrupčného zákona nie je spoločenská objednávka. Expremiér zároveň nechce, aby na Slovensku vznikol čierny trh s umelými prerušeniami tehotenstva, ani aby ženy chodili za interrupciami do zahraničia. Na druhej strane, rešpektuje iný názor na túto tému. Podmanický predpokladá, že v kultúrno-etických otázkach budú mať poslanci voľnú ruku.

Šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák, ktorý je zároveň gynekológ, už skôr povedal, že zákon o interrupciách by sa meniť nemal. Ten súčasný považuje za dobrý, termíny v ňom majú svoje opodstatnenie a téme navyše politika škodí.

"Myslím si, že o takejto veci nemajú rozhodovať politici, ale ženy a odborná verejnosť. Navyše ako gynekológ si tiež myslím, že zákon by sa meniť nemal. Ten súčasný je dosť prísny a je dobrý," povedal pre TASR a poukázal na klesajúci trend pri interrupciách.

Sprísnenie zákona o interrupciách mali poslanci na stole aj pred niekoľkými dňami. Stopli ho, ale viacerí zákonodarcovia sa téme chcú venovať ďalej. Podľa podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára je medzi poslaneckými klubmi snaha nájsť dohodu na zmene pravidiel.

Blanár mieni presadzovať ústavnú úpravu zákona. Zároveň zdôrazňuje potrebu podať pomocnú ruku tehotným ženám, aby donosili dieťa a dali ho na adopciu. Budúci adoptívni rodičia by podľa Blanára mohli napríklad matkám platiť náklady súvisiace s tehotenstvom.

Bastrnák chce presviedčať kolegov v strane aj koalícii, aby pri tejto téme počúvali najmä odborníkov a ženské organizácie. Na nápady, ktoré už odzneli v médiách, Bastrnák reaguje tým, že sa debatovať dá o čomkoľvek. "Ale toto je taká vec, pri ktorej platí, že čím menej politiky do nej vstúpi, tým lepšie," uzavrel.

01 - Modified: 2022-11-08 07:21:28 - Feat.: - Title: Ženy do 25 rokov by nemali piť alkohol, znižuje sa tým pôrodnosť. Tvrdí šéf poľskej vládnucej strany 02 - Modified: 2022-10-05 13:00:00 - Feat.: - Title: Američania trpia, lekári im kvôli sprísneniu potratov nepredpisujú životne dôležitý liek. Máme ho aj na Slovensku 03 - Modified: 2022-08-30 18:18:00 - Feat.: - Title: Experti OSN: Zákaz interrupcií v USA bude mať neúmerný vplyv na práva menšín 04 - Modified: 2022-08-28 08:00:00 - Feat.: - Title: Nosím ho len preto, aby som ho pochovala. Žena čaká dieťa bez vyvinutej lebky, no lekári odmietajú potrat 05 - Modified: 2022-08-24 12:24:13 - Feat.: - Title: Texaský sudca zablokoval odporúčania na vykonávanie potratov v krízových situáciách
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. november 2022 18:31