StoryEditor

Deravý zákon nahráva špekulácii s bankrotmi

28.06.2018, 00:00
Zákon dovoľuje využiť osobný bankrot aj v špecifickej situácii manželov, čo umožnila novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Má to však aj úskalia.

Novelizovaný konkurzný zákon dovoľuje riešiť zadlženého človeka tak, že sa mu za špeciálnych podmienok umožní oddlženie. Ak sa však takýto osobný bankrot týka osoby, ktorá je s partnerom v manželskom zväzku, v praxi nastávajú osobité okolnosti. Háčik je v tom, že tu vznikajú podmienky, aby sa mohlo kalkulovať s jedným akože „majetným“ manželom a druhým akože „nemajetným“, ktorý bude na seba preberať ďalšie záväzky.

Problém po zrušení konkurzu
Celá situácia má viacero úskalí a stala sa prostriedkom špekulácií manželov. Zákonodarca totiž nezohľadnil riešenie významnej skutočnosti, na čo upozorňuje Denisa Dulaková Jakúbeková, advokátka spolupracujúca s poradenskou skupinou v oblasti práva a financií HMG Advisory Group, ako aj viacerí ďalší právnici.

Novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii rieši oddlženie spôsobom, ktorý je verejnosti známy pod názvom osobný bankrot. Ten sa realizuje konkurzom alebo splátkovým kalendárom. Zákon pritom výslovne hovorí, že režim oddlženia podlieha jeho štvrtej časti. Čo to znamená?


Ako zdôrazňuje Dulaková, ak sa realizuje formou splátkového kalendára, majetkové spoločenstvo manželov tým nie je dotknuté, trvá teda aj naďalej. Ak sa však robí formou konkurzu, zákon výslovne hovorí, že vyhlásením konkurzu zaniká dlžníkovo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. „Čo sa však stane s bezpodielovým spoluvlastníctvom, ak sa konkurz zruší, to zákonodarca už nerieši. Touto skutočnosťou sa treba vážne zaoberať,“ tvrdí advokátka.

Štvrtá verzus druhá časť zákona
Čo vnímajú odborníci ako zásadný problém a o čo opierajú svoje argumenty? Predovšetkým o to, že zákon výslovne stanovil, že dlžníkovo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zaniká vyhlásením osobného bankrotu. Na druhej strane – obnova zrušeného bezpodielového spoluvlastníctva už v rámci oddlženia riešená nie je.

Odbo...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-11-13 10:45:53 - Feat.: - Title: Cintorín stavebných firiem sa tento rok rekordne rozšíril. Nevládzu drahé materiály a energie 02 - Modified: 2022-11-06 09:04:10 - Feat.: - Title: Počet konkurzov sa v októbri medziročne zvýšil o viac ako tretinu, ukazuje analýza 03 - Modified: 2022-10-25 10:30:22 - Feat.: - Title: Najprv veľké zákazky a miliónové tržby. Dnes sú stavbári v likvidácii a hrozí im konkurz 04 - Modified: 2022-08-25 21:56:42 - Feat.: - Title: Ďalšia firma z Višňového vraj skončí v konkurze. Zničili nás, tvrdí jej šéf 05 - Modified: 2022-08-18 17:00:00 - Feat.: - Title: Kauza Rapid Life: konkurz poisťovne sa nekončí, čo sa ďalej bude diať ďalej?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. december 2022 03:15