TASR - Martin Baumann
StoryEditor

SAV chce dokončiť transformáciu. Čaká na kroky ministerstva

20.07.2018, 12:00
Autor:
TASRTASR
Slovenská akadémia vied si dala vypracovať právnu analýzu, ktorá mala posúdiť súčasný stav.

Transformácia ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) na verejné výskumné inštitúcie (VVI) sa už uskutočnila. Potvrdenie zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR len deklaruje stav, ktorý nastal 1. júla. Vyplýva to z analýzy advokátskej kancelárie, ktorú si SAV nechala vypracovať. Šéf akadémie Pavol Šajgalík tiež avizoval, že sa SAV obráti na prokuratúru, aby rezort školstva vyzvala na konanie.
      

"Transformácia prebehla, práva, povinnosti a majetok podľa nášho názoru, lebo si myslíme, že podmienky splnené boli, prešli. Potvrdenie je len deklarácia toho, čo sa v skutočnosti stalo," povedal Andrej Leontiev z advokátskej kancelárie TaylorWessing, ktorá je autorom analýzy.

Podľa jej názoru malo tiež ministerstvo VVI zapísať do registra k 1. júlu. Leontiev upozornil, že zákon pre transformáciu nevyžadoval žiadnu podmienku okrem plynutia času. Rovnako práva a povinnosti prechádzajú na VVI od 1. júla splnením povinnosti a nie sú viazané na procesný úkon MŠVVŠ.

Podľa názoru právnikov SAV predložila dokumenty včas, aj ak boli predložené po 31. máji. "Od posledného listu, ktorým ministerstvo školstva vyčítalo chýbajúce dokumenty by podľa nás mala plynúť 30-dňová lehota, aby boli dokumenty doložené," podotkol Leontiev.

To podľa SAV splnila. Teraz podľa neho plynie 30-dňová lehota rezortu školstva, aby tieto dokumenty skontrolovalo (nie obsahovo, ale formálne) a potvrdenie vydalo.

Dodal, že ak by k tomu nedošlo, išlo by o stav nečinnosti verejného orgánu a SAV má právo podať podnet na prokuratúru, aby to preskúmala. "Pri zápise, ktorý sa neudial k 1. júlu, už nečinnosť existuje, pri nevydaní potvrdenia nečinnosť bude existovať po uplynutí 30 dní," konštatoval právnik.

Ministerstvo argumentovalo nesplnenie povinnosti napríklad nepredložením vnútorných predpisov VVI. "Z právneho hľadiska je jasné, že vnútorný predpis nemôže pred 1. júlom vydať inštitúcia, ktorá sa až 1. júla transformuje. Akákoľvek požiadavka a sankciovanie nepredloženia predpisov pred 1. júlom je z právneho hľadiska nelogické," uviedol Leontiev. Šajgalík dodal, že SAV chce vnútorné predpisy na ministerstvo doručiť do konca mesiaca, aj keď podľa právnikov má na to čas do konca roka.

"Predseda SAV zaslal 19.7.2018 list ministerke školstva, v ktorom ju informuje, že SAV začne predkladať ministerstvu vnútorné predpisy verejných výskumných inštitúcií. Aj uvedené dokazuje, že akadémia nedodala do konca mája všetky dokumenty potrebné k úspešnej transformácii svojich inštitúcií," napísali v reakcii z ministerstva.

01 - Modified: 2024-07-04 14:42:12 - Feat.: - Title: Takmer tretina domácností pod hranicou chudoby nemôže dostatočne vykurovať, ukázala štúdia 02 - Modified: 2024-07-04 19:03:03 - Feat.: - Title: Expert z STU pre HN: Slovensko môže hrať významnú rolu v rámci remodifikácie európskeho priemyslu polovodičov 03 - Modified: 2024-07-04 21:03:37 - Feat.: - Title: Expert na polovodiče pre HN: Môžeme hrať významnú rolu pri remodifikácii európskeho priemyslu polovodičov 04 - Modified: 2024-07-03 13:53:13 - Feat.: - Title: Invázny komár tigrovaný si vytvoril v Bratislave lokálnu populáciu 05 - Modified: 2024-07-01 10:57:47 - Feat.: - Title: Vedci zo SAV v tomto roku získajú navyše viac ako 12 miliónov eur, využiť ich chcú na rozvoj
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. júl 2024 04:32