MO SR
StoryEditor

Gajdoš odovzdal v Prešove dva nové vrtuľníky Black Hawk

20.07.2018, 15:01
Autor:
TASRTASR
Vrtuľníky boli na Slovensko podľa ministra presunuté preletom našimi vycvičenými pilotmi a v prípade potreby sú pripravené na plnenie úloh.

Dva nové vrtuľníky Sikorski UH-60M Black Hawk odovzdal v piatok Vzdušným silám OS SR v priestoroch Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Ide o časť dodávky z deviatich vrtuľníkov na základe zmluvy so Spojenými štátmi americkými.

"Minulý rok v auguste sme odovzdali prvé dva, v dnešný deň druhé, to znamená dohromady máme štyri kusy. Celkovo je vycvičených šesť posádok, ďalšie tri posádky sa cvičia v Spojených štátoch amerických. Na budúci rok, pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, bude zabezpečených ďalších päť. Čiže celkovo máme deväť vrtuľníkov pripravených na budúci rok na plnenie úloh nielen modernizácie ozbrojených síl podľa dlhodobého plánu modernizácie a rozvoja s dôrazom na OS SR do roku 2030, ale samozrejme tým napĺňame aj programové vyhlásenie vlády SR,“ uviedol Gajdoš.

Vrtuľníky boli na Slovensko podľa neho presunuté preletom našimi vycvičenými pilotmi a v prípade potreby sú pripravené na plnenie úloh. Postupne ich plánujú dovybaviť.

"Z hľadiska zabezpečenia je to nielen čo sa týka rozšírenia kapacity palivovej nádrže, ale je tam aj navijak a riešenie zlaňovania. Do budúcna chceme tieto vrtuľníky zabezpečiť samozrejme dovyzbrojením, guľometmi a pokiaľ bude dostatočné množstvo finančných prostriedkov, aj protitankovými riadenými strelami, sebaochranou tak, aby mohli zabezpečiť podporu pozemných síl," doplnil Gajdoš s tým, že ich budú využívať i pri vyhľadávaní nezvestných osôb a pomoci počas záplav či snehových kalamít.

Na prvých dvoch vrtuľníkoch, ktoré získali v auguste minulého roka, podľa veliteľa Vzdušných síl OS SR Ľubomíra Svobodu nalietali 640 hodín.

"Pokračovali sme vo výcviku pilotov, ktorí začali ten výcvik v Spojených štátoch amerických, vycvičili sme si dvoch vlastných inštruktorov. Máme vycvičeného zalietavajúceho pilota, ktorý je špecialista na ten vrtuľník. Zahájili sme spoluprácu s pozemným vojskom, čiže s mechanizovanou brigádou," vysvetlil Svoboda.

Ako povedal, vojenské vrtuľníky boli v ostatných rokoch intenzívne používané pri lesných požiaroch. "Máme v pláne zakúpiť tri nové bambi vaky, pretože staré už dosluhujú. Štyri, ktoré máme, by nebolo ekonomicky výhodné pretransformovať na použitie na týchto vrtuľníkoch," skonštatoval Svoboda.

Ministerstvo obrany SR realizuje obstaranie viacúčelových vojenských vrtuľníkov UH-60M Black Hawk prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (Foreign Military Sales). V celkovej hodnote 261 miliónov amerických dolárov je okrem ceny vrtuľníkov zahrnutá aj dvojročná logistická podpora, výcvik leteckého a technického personálu a výdavky spojené s prepravou vrtuľníkov na územie Slovenska.

01 - Modified: 2023-05-20 17:26:39 - Feat.: - Title: Dva nové vrtuľníky Black Hawk by mali na Slovensku dodať v roku 2025. Ministerstvo obrany ich spláca 02 - Modified: 2023-03-31 21:24:03 - Feat.: - Title: Americká armáda vyšetruje zrážku dvoch vrtuľníkov, ktorá si vyžiadala deväť obetí 03 - Modified: 2023-03-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Iní by sa neodvážili. Ukrajinci búšia do Rusov v obstarožných vrtuľníkoch, využívajú veľmi riskantnú taktiku 04 - Modified: 2023-03-22 07:10:59 - Feat.: - Title: Nové vrtuľníky či stovky rakiet Hellfire. USA ponúkajú Slovensku za darované migy náhradu 05 - Modified: 2023-03-02 07:30:23 - Feat.: - Title: Vrtuľník za 13 miliónov kúpil Mikulec nezákonne, tvrdia Američania. Súd zakázal ministerstvu stroj používať
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. jún 2023 23:36