Jana Cigániková, SaSTASR
StoryEditor

Nehoráznosť a exhibicionizmus. SNS kritizuje Cigánikovej selfie z operácie

01.08.2018, 16:05
Autor:
TASRTASR
Poslankyňa SaS na sociálnej sieti vysvetľuje, že v nemocnici stážuje celé leto.

Koaličná SNS považuje za nehorázne, že sa opozičná poslankyňa Jana Cigániková (SaS) odfotila na operačnej sále, kde práve prebiehal zákrok, a fotku zverejnila na sociálnej sieti. Podľa národniarov je to miesto, kde treba mať pokoru a úctu k telu.

Cigániková je na stáži v jednej zo štátnych nemocníc a podľa jej slov ju prizvali aj k operáciám. SNS žiada, aby tento postup nemocnice prešetril Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

O situácii v slovenskom zdravotníctve sme sa v máji 2018 rozprávali s exministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom:

"Chodiť na operačnú sálu a robiť si selfie?"

"Považujem to za nezodpovedné konanie tak zo strany poslankyne, ako aj zo strany vedenia nemocnice či pracoviska operačných sál. Priestory operačných sál majú svoj vlastný a prísny režim. Musí byť zachovaná maximálna sterilita, asepsa a intimita pacienta. Chodiť na operačnú sálu a robiť si selfie z operácií?" pýta sa predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS).

Konanie Cigánikovej, ktorá sa problematike zdravotníctva venuje, považuje za nehoráznosť a ničím neospravedlniteľný exhibicionizmus.

"Pýtam sa teda, ako je možné, že sa tam ocitla aj pani Cigániková? Ako skúsený lekár viem, aké je nebezpečné na operačnej sále konanie cudzej osoby, ktorá tam nepatrí. Dnes som volal predsedovi ÚDZS Tomášovi Haškovi a požiadal som ho, aby celú vec prešetril a informoval o tom zdravotnícky výbor," vyjadril sa Zelník.

Cigániková na sociálnej sieti vysvetľuje, že v nemocnici stážuje celé leto. Chce sa takouto formou konfrontovať s reálnou praxou a vypočuť si ľudí, ktorí tu pracujú.

"Naozaj mi záleží na tom, aby som nerobila rozhodnutia len tak od stola, a najmä aby som sa rozhodovala správne. Dnes ma prizvali k operáciám obličiek. Pri prvej operácii na mňa prišli na chvíľku návaly tepla, trošku som to predýchala a potom už úplná pohoda. Postavila som sa za chrbát operatéra a pozerala celý proces z vyvýšeného stolčeka, ktorý mi pridelili. Doktor vyberal nádor," napísala na sociálnej sieti s tým, že v druhom prípade to boli obličky. Cigániková zároveň avizuje, že vo štvrtok (2.8.) sa ide pozrieť na operáciu s robotom, ktorý je jediný na Slovensku.

Zelník nepozná predpisy, reaguje poslankyňa

Jana Cigániková v reakcii uviedla, že ona za nehorázne považuje schvaľovať v parlamente zdravotnícke zákony bez diskusie s odborníkmi v druhom čítaní a prilepením k iným zákonom. "Vedenie nemocnice a lekári nie sú na hlavu padnutí, urobili všetko, čo urobiť mali, sterilita bola zachovaná. Na operáciu ma vpustili až vo chvíli, keď bol pacient úplne zakrytý a bolo vidieť len operované miesto. Aj novinári chodia robiť záznamy na operačné sály," pripomenula Cigániková.

Podľa jej slov Zelník nepozná predpisy a z toho vyplýva, že nie je až tak dobrý lekár, ako si myslí, "rovnako, ako nie je dobrý politik". "Aj takto dobrý úmysel otočí na niečo negatívne len preto, že mám iné politické tričko," dodala.

01 - Modified: 2022-08-10 04:39:51 - Feat.: - Title: Mimoparlamentné strany majú nevídanú podporu. Posilňujú sa progresívci aj Andrej Danko 02 - Modified: 2022-08-03 09:27:19 - Feat.: - Title: V žilinskej nemocnici pripravili pre rodičky dokument o prínosoch dojčenia 03 - Modified: 2022-08-02 09:00:00 - Feat.: - Title: Lekári prepísali dejiny. Dvojčatá zrastené lebkou úspešne oddelili pomocou virtuálnej reality 04 - Modified: 2022-08-02 05:00:52 - Feat.: - Title: Nikto iný im spočiatku neveril. Dvojčatá zrastené lebkou úspešne oddelili pomocou virtuálnej reality 05 - Modified: 2022-07-20 11:23:36 - Feat.: - Title: Vo vojenskej nemocnici v Ružomberku platí až do odvolania zákaz návštev
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. august 2022 07:07