StoryEditor

Kiska: Saková stratila moju dôveru. Správa sa ako Kaliňákova pravá ruka

06.08.2018, 14:00
Autor:
TASRTASRmahomaho
Prezident Andrej Kiska začína vnímať ministerku vnútra Sakovú ako prekážku vyšetrenia prípadu únosu vietnamského podnikateľa.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) stratila dôveru prezidenta SR Andreja Kisku. Slovenská hlava štátu to uviedla po pondelkovom stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD).

Ministerka sa podľa Kisku správa, ako keby bola pravou rukou bývalého šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a začína ju vnímať ako prekážku vyšetrenia prípadu únosu vietnamského podnikateľa.

"Jej aktuálne stanoviská k podozreniam zo zneužitia štátnej moci sa zatiaľ javili ako zle skrývaná snaha zametať stopy a chrániť bývalé vedenie," povedal o Sakovej prezident.

Pripomenul, že jej nomináciu považoval za premrhanú príležitosť ukázať ľuďom, že nová vláda je ochotná zmeniť štýl vládnutia. Aj pri pondelkovom stretnutí s premiérom zopakoval, že ak chce vrátiť dôveru ľudí v štát, ministerstvo vnútra je kľúčové.

"Ľudia na Slovensku majú právo dozvedieť sa pravdu od slovenských vyšetrovateľov. Alibizmu a vyhovárania sa na nemecké úrady už bolo dosť," vyjadril Andrej Kiska.

​Podľa prezidenta má poriadok v kauze únosu Vietnamca urobiť Slovenská republika a jej inštitúcie, "ak tomu niekto bráni, je treba prijať personálne opatrenia a odstrániť prekážky poctivému vyšetrovaniu podozrení z účasti na medzinárodnom únose" vyhlásil prezident.

Kiska ide na pondelkové stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov s generálnym prokurátorom Jaroslavom Čižnárom s jedinou požiadavkou: "Budem ako hlava štátu žiadať presvedčivé opatrenia a signály, že orgány činné v trestnom konaní prípad vyšetrujú s plnou vážnosťou a s takým nasadením, aké si podozrenia zo zneužitia štátnej moci pri medzinárodnom únose vyžadujú," vyhlásil. Stretnutie sa uskutoční v pondelok o 15. hodine.

Saková tesne pred Kiskovým vyhlásením oznámila, že šéfa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOUČ) Ministerstva vnútra SR Petra Krajčiroviča do vyšetrenia okolností únosu vietnamského podnikateľa postavila mimo službu. Zároveň avizovala, že zbaví mlčanlivosti všetkých príslušníkov Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.

​Opis únosu vietnamského podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a s použitím vládneho špeciálu vo štvrtok (2.8.) zverejnil Denník N. Rezort vnútra ho označil za úplný nezmysel s tým, že obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. Už predtým nemecké médiá priniesli informáciu, že tamojší vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že pri únose bol použitý slovenský vládny špeciál.

01 - Modified: 2023-01-19 11:32:41 - Feat.: - Title: Prinesie verdikt nad Rajeckým zlom? Nebola mi ponúknutá ochrana, hovorí pre HN 02 - Modified: 2022-12-12 15:06:25 - Feat.: - Title: Daňová kauza exprezidenta Kisku zamrzla. Sudca vyše osem mesiacov študuje obžalobu 03 - Modified: 2022-11-30 12:59:00 - Feat.: - Title: NAKA začala trestné stíhanie v kauze únosu Vietnamca, potvrdil Hamran 04 - Modified: 2022-11-30 13:59:41 - Feat.: - Title: Začali trestné stíhanie v kauze únosu Vietnamca 05 - Modified: 2022-11-04 18:09:57 - Feat.: - Title: Vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje, vec je v prípravnom konaní
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. február 2023 05:55