StoryEditor

Lajčák prvýkrát zareagoval na kauzu okolo únosu: Podnikli sme závažný krok voči Vietnamu

08.08.2018, 14:20
Autor:
TASRTASR
Miroslav ​Lajčák uviedol, že boli nútení pristúpiť ku konkrétnemu kroku, pretože Vietnam Slovensku nepredložil dôkazy o tom, že verzia nemeckých vyšetrovateľov nie je pravdivá.

Rezort diplomacie na čele s ministrom Miroslavom Lajčákom (Smer-SD) podniká konkrétne a efektívne kroky na diplomatickom poli v súvislosti s kauzou únosu vietnamského podnikateľa. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Závažný krok

"Seriózna diplomacia sa nerobí cez titulné stránky novín. V diplomacii sa štandardne používajú isté nástroje, ku ktorým MZVaEZ SR pristúpilo od samého začiatku – okrem iného opakované predvolanie vietnamského veľvyslanca na pohovor či zníženie nášho zastúpenia v Hanoji z úrovne veľvyslanca na chargé d'affaires," uviedlo ministerstvo. Deklarovalo, že je pripravené pristúpiť k razantnejším opatreniam, ak by sa preukázalo, že vietnamská strana zneužila Slovensko.

​Lajčák v komentári pre pravda.sk uviedol, že boli nútení pristúpiť ku konkrétnemu kroku, pretože Vietnam Slovensku nepredložil dôkazy o tom, že verzia nemeckých vyšetrovateľov nie je pravdivá.

"To znamená, že v tejto chvíli nemáme vo Vietname veľvyslanca – a do vyriešenia prípadu ho do Hanoja ani neplánujeme poslať. To je v diplomatickej praxi veľmi závažný krok, k akému sa nepristupuje ľahko ani v bezvýznamných prípadoch. A nezostane osamotený," napísal Lajčák.

Lajčákov rezort sa bráni

Ministerstvo reaguje na mediálne vyjadrenia politických strán aj blogerov, ktorí obviňujú Lajčáka z nečinnosti a stiahnutia sa do ústrania.

"Rezort od začiatku prípadu koná a pristupuje k danej záležitosti vecne, principiálne a profesionálne v zmysle diplomatických zvyklostí. Nikto nás nemusí učiť diplomacii, vieme, čo máme robiť, a konáme tak. Diplomacia sa však nerobí horúcou ihlou a neriadi sa želaniami novinárov či opozičných politikov. Robí sa vecne, konštruktívne, cez diplomatické kanály a v tomto duchu budeme aj naďalej postupovať," uzavrel tlačový odbor.

Na utorkovej tlačovej konferencii uviedol Michal Šimečka zo strany Progresívne Slovensko (PS), že je nepochopiteľné, že "nikde nie je vidieť ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka".

Rezort diplomacie by mal podľa PS vyvíjať maximálne úsilie, aby uistil nemeckých partnerov a nemeckú verejnosť, že Slovensko berie prípad vážne a riadne ho vyšetrí.

01 - Modified: 2022-06-29 12:51:49 - Feat.: - Title: HN24: Inflácia v Nemecku sa v júni spomalila na 7,6 percenta 02 - Modified: 2022-06-28 19:15:00 - Feat.: - Title: Nemecko a Holandsko pošlú Ukrajine ďalších šesť húfnic 03 - Modified: 2022-06-28 18:40:00 - Feat.: - Title: Úplné zastavenie dodávok ruského plynu by výrazne zabrzdilo nemeckú ekonomiku 04 - Modified: 2022-06-28 11:24:10 - Feat.: - Title: Scholz: Čaká nás doba neistoty, Putin však nesmie na Ukrajine vyhrať 05 - Modified: 2022-06-27 16:44:34 - Feat.: - Title: Scholz: Pre Moskvu nie je cesty späť, agresia na veľmi dlhú dobu hlboko premení vzťahy
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. jún 2022 12:38