StoryEditor

Remišová: Vpád vojsk Varšavskej zmluvy zničil nádeje ľudí

21.08.2018, 09:55
Autor:
redred
Dnes si pripomíname 50. výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy.

Príchod vojsk Varšavskej zmluvy upevnil v Československu totalitu na ďalších 20 rokov. Okupácia štátu cudzími vojskami je vždy obrovským zásahom do suverenity štátu a pokorením národnej hrdosti a svojbytnosti. Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

"Vpád sovietskych vojsk zničil nádeje ľudí a základné právo obyvateľov rozhodovať o osude svojej vlastnej krajiny. Po okupácii nasledovala normalizácia, keď sa na dôležité funkcie v štáte dostali často neschopní, no novému režimu poplatní ľudia. Doplatila na to celá krajina," hovorí Remišová, podľa ktorej okupácia Československa sovietskymi vojskami proti vôli obyvateľstva predĺžila zločinný komunistický režim v našej krajine o ďalších 20 rokov.

Zdôraznila, že počas tohto obdobia bolo mnoho ľudí pozatváraných, iní zomreli na následky väzenia, prípadne ťažkých prác. "Tento režim potláčal náboženskú slobodu, zatváral kňazov, rehoľné sestry, obmedzoval základné ľudské slobody a práva. Zatiaľ čo pred nástupom komunizmu sme boli jednou z najvyspelejších krajín, okupácia ešte viac prehĺbila ekonomické zaostávanie krajiny," tvrdí.

Práve pre tieto udalosti sa podľa Remišovej ani dnes Slovensku nepodarilo dobehnúť životnú úroveň bohatých krajín. "Po okupácii u nás zostali desaťtisíce ruských vojakov, ktorých jedinou úlohou bolo zakročiť, ak by sa ľudia v Československu opätovne rozhodli krajinu zobrať do vlastných rúk a meniť k lepšiemu," konštatovala Remišová s tým, že aj v súčasnosti je mimoriadne dôležité, aby si občania tieto výročia pripomínali a poučili sa z nich.

Pre poslanca Jána Budaja (OĽaNO) toto výročie znamená úctu a rešpekt k odvážnemu odporu československého občianstva proti sovietskym okupantom. "Niet takého prehľadu 20. storočia, v ktorom by neboli zábery tankov s bielym pásom a neozbrojených ľudí, ktorí sa proti nim stavajú doslova s holými rukami," povedal. Budaj je presvedčený, že 21. august mal byť dávno rešpektovaný ako deň úcty voči obetiam okupácie a nasledujúcich sovietskych represálií, ktoré postihli státisíce slovenských občanov.

"Sme to my, kto napokon vyhral, veď veľmoc, ktorá nás okupovala, už dávno zanikla, cudzie vojská sme vyhnali preč. Slovensko je dnes nezávislým štátom, chránené pred podobnou agresiou spoločenstvom demokratických štátov," dodal Budaj.

01 - Modified: 2022-10-02 08:34:08 - Feat.: - Title: Maliar „mytológie moderného sveta“: Kamila Lhotáka v detstve poznamenala choroba, neskôr zase osud manželky 02 - Modified: 2022-09-29 13:05:00 - Feat.: - Title: Rozpad Česko-Slovenska sprevádzali emócie, ultimátum i obavy z ozbrojeného konfliktu 03 - Modified: 2022-09-24 15:27:10 - Feat.: - Title: Tajomstvo foglaroviek: Autorova popularita mnohým ležala v žalúdku, jeho zásady čitatelia naozaj ctili 04 - Modified: 2022-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Spomienky na posledné spoločné československé leto: Keď nad Slovenskom visel Damoklov mečiar 05 - Modified: 2022-09-14 15:50:23 - Feat.: - Title: Ruskí vojaci sa vrátili do mesta Kreminna v okupovanej Luhanskej oblasti, tvrdí ukrajinský predstaviteľ
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. október 2022 01:53