Šéf NKÚ Karol MitríkTASR/M. Baumann
StoryEditor

NKÚ sa zameria na pandemickú pomoc, hospodárenie NDS či modernizáciu vlakov

05.01.2022, 08:37
Autor:
TASRTASR
Kontrolóri majú spracované projekty na 31 kontrolných akcií vo viac ako 100 subjektoch.

Najvyšší kontrolný úradsa v roku 2022 zameria na osem oblastí verejných politík. Okrem iného preverí účinnosť pandemickej prvej pomoci, hospodárenie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) či proces modernizácie osobných vlakov.

Kontrolóri majú spracované projekty na 31 kontrolných akcií vo viac ako 100 subjektoch. Informovala o tom hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

"Okrem iného preveria fungovanie systému e-Zdravia, úspešnosť projektov integrácie Rómov v oblasti vzdelávania, proces modernizácie osobných vlakov aj odkanalizovanie obcí či obnovu verejných budov," spresnila hovorkyňa.

Účinnosť pandemickej pomoci a obstarávanie bezpečnostných služieb vo verejnej správe preverí národná autorita pre oblasť externej kontroly na základe vlastných rizikových analýz a vyhodnotenia podnetov od poslancov parlamentu.

"Každá kontrolná akcia je komplexne rozpracovaným projektom na základe analýzy rizík a vecného popísania kritických oblastí. Zároveň ide o cielený proces, v ktorom sú jednotlivé kontrolné akcie zasadené do reálneho času a projekty gestorujú odborne pripravení kontrolóri. To znamená, že predtým, ako kontrolóri nastúpia do terénu a zavítajú ku kontrolovaným subjektom, musia byť aj tematicky dovzdelaní," priblížil šéf NKÚ Karol Mitrík.

Dodal, že v tomto roku preveria kontrolóri zdravotnú problematiku v štyroch kontrolách, výskum, vzdelávanie, vývoj a inovácie v troch, zamestnanosť a sociálne politiky v jednej, právny štát a bezpečnosť v štyroch, efektívnu a transparentnú verejnú správu v deviatich kontrolných akciách.

Tiež environmentálnu udržateľnosť v štyroch kontrolách, udržateľnosť verejných financií a fiškálnu politiku v dvoch a napokon dopravnú infraštruktúru v štyroch kontrolných akciách.

"Šesť rokov od uvedenia do prevádzky elektronického systému monitoringu obvinených a odsúdených osôb kontrolóri vyhodnotia zavedenie a využívanie tohto systému. Preverením poskytovania pomoci v hmotnej núdzi chce úrad poukázať na úskalia prerozdeľovania pomoci štátu zo strany zodpovedných ministerstiev," informovala hovorkyňa. NKÚ sa pozrie aj na koordináciu podpory cyklistickej dopravy či plnenie záväzkov Slovenska voči Európskej únii v oblasti čistiarní odpadových vôd a kanalizácií. Plán kontrolnej činnosti je zverejnený na webe NKÚ.

Ako ďalej uviedla, NKÚ predkladá od roku 2020 príslušným parlamentným výborom správu o výsledku kontroly. Obsahuje zhrnutia kontrolórov a zároveň ponúka odporúčania. Predseda národnej autority zároveň od roku 2016 zasiela trom najvyšším ústavným činiteľom v štvrťročnom intervale súhrnné zistenia z ukončených kontrol.

01 - Modified: 2024-02-15 09:24:54 - Feat.: - Title: KDH vyzvalo Ráža, aby vypísal výberové konania na nové vedenie diaľničiarov. Pochybujú o ich odbornosti 02 - Modified: 2024-01-12 11:09:35 - Feat.: - Title: Kľúčová diaľnica bude drahšia o milióny eur. Dôvod treba hľadať ešte pred rokom 1989 03 - Modified: 2024-01-05 11:42:05 - Feat.: - Title: Diaľničiari predali za prvé štyri dni nového roka takmer 56-tisíc diaľničných e-známok 04 - Modified: 2023-12-19 11:50:55 - Feat.: - Title: Vianočný nápor prichádza. NDS očakáva nárast dopravy o vyše 40 percent, a to najmä počas piatka 05 - Modified: 2023-12-04 13:13:26 - Feat.: - Title: Tunel Bôrik na diaľnici D1 v najbližších dňoch mimoriadne uzatvoria
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. marec 2024 03:14