TASR/František Iván
StoryEditor

Podmienečné prepustenie sa nekoná. Borža ostáva za mrežami, rozhodol krajský súd

03.09.2018, 11:40
Autor:
TASRTASR
Dušaň Borženský požiadal o podmienečné prepustenie tretíkrát.

Dušan Borženský (46), odsúdený za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd, ostáva za mrežami. Krajský súd v Košiciach v pondelok zrušil uznesenie Okresného súdu Košice II, ktorý v júli vyhovel žiadosti odsúdeného o podmienečné prepustenie na slobodu. Borženský dosiaľ strávil za mrežami 18 rokov, odsedieť si má celkovo 23-ročný trest.

Proti rozhodnutiu okresného súdu z 9. júla podal prokurátor sťažnosť. Krajský súd podľa jeho hovorkyne Anny Pančurovej "zrušil napadnuté uznesenie a okresnému súdu uložil, aby vo veci znovu konal a rozhodol". "Proti tomuto uzneseniu ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný," informovala ďalej Pančurová.

Odsúdený, známy pod prezývkou Borža, bol v minulosti označovaný za bosa košického podsvetia. Okresný súd sa vo svojom rozhodnutí o podmienečnom prepustení opieral o pozitívne odporúčanie väzenského ústavu, znalecký posudok psychologičky, záruky občianskeho združenia Maják nádeje, ako aj výpoveď samotného odsúdeného. Okresný súd zároveň určil Borženskému sedemročnú skúšobnú dobu.

Borženský požiadal o podmienečné prepustenie tretíkrát, dvakrát žiadosť stiahol. Argumentoval tým, že oľutoval svoju trestnú činnosť, chce viesť riadny život, pracovať a venovať sa dcére a priateľke. Poukazoval zároveň aj na svoje dobré správanie v ústavoch na výkon trestu. "Rozhodne chcem žiť plnohodnotne a čestne," povedal pred súdom. Po prepustení plánuje s pomocou známeho získať prácu v Anglicku.

Na súhrnný 23-ročný trest bol Borženský v minulosti odsúdený za spoluúčasť na vraždách Jána Kromku a Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000, pričom uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Okresný súd Košice I ju v marci tohto roka schválil, pričom upustil od uloženia súhrnného trestu vzhľadom na predchádzajúci výnimočný trest v prípade uvedených dvoch vrážd.

01 - Modified: 2022-08-04 16:07:53 - Feat.: - Title: Kritizovala vojnu na Ukrajine, súd nad ňou vyniesol verdikt. Ruskú učiteľku udali jej žiaci 02 - Modified: 2022-08-02 12:00:00 - Feat.: - Title: Depp podľa odtajnených dokumentov trpí erektilnou dysfunkciou. Amber zase predala dom, lebo jej chýbajú milióny 03 - Modified: 2022-08-01 14:24:14 - Feat.: - Title: Blaha protiprávne zasahuje do práv prezidentky, musí prestať s útokmi a klamstvami, potvrdil súd 04 - Modified: 2022-07-29 12:21:26 - Feat.: - Title: Shakire hrozí osem rokov väzenia. Španielsko ju obviňuje z daňových únikov a žiada desiatky miliónov 05 - Modified: 2022-07-28 05:44:56 - Feat.: - Title: Známa speváčka Shakira pôjde pred súd. Dôvodom sú obvinenia z daňových únikov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
11. august 2022 14:13