StoryEditor

Chystá sa projekt, ktorý spojí Bratislavu unikátnou električkovou traťou

05.09.2018, 13:55
Autor:
redred
Sledujte brífing predstaviteľov J&T Real Estate o novom projekte v Bratislave.

Bratislava dostane nový projekt električkovej trate v centre holavného mesta. Spoločnosť J&T Real Estate predstavila svoje plány na brífingu.

Hlavným cieľom je vybudovať električkový okruh po trase Šafárikovo námestie – Pribinova – Košická s napojením na ružinovskú radiálu a Trnavské mýto.

Na základe vzájomnej komunikácie a požiadavky mesta nechala spoločnosť odborne preveriť aj prínosy navrhovanej trasy voči alternatívnym trasám cez Landererovu a Mlynské Nivy.

Naša spoločnosť sa významne podieľa na dynamickej premene Bratislavy v zóne EUROVEA CITY, Nivy a priľahlých území. Vnímame našu spoločenskú zodpovednosť a preto riešime aj širšie súvislosti územia, akými určite je dopravná obslužnosť lokality. Už pred viac ako rokom sme sa verejne zaviazali, že chceme investovať nielen financie, ale aj naše odborné znalosti do rozvoja tohto územia, v ktorom sa o pár rokov bude denne pohybovať viac ako stotisíc ľudí. Bude preto potrebná kvalitná a bezkolízna dopravná infraštruktúra, a tá v Bratislave stojí na verejnej električkovej doprave. Budúce nové centrum mesta nemôže byť odkázané iba na autá,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Nový električkový okruh sa má napojiť na petržalskú radiálu na Šafárikovom námestí, poza objekt Umeleckej besedy po Pribinovej ulici a popred Euroveu, kde sa napojí na Košickú ulicu.

Prejde cez Dulovo námestie, až k trhu na Miletičovej, odkiaľ bude pokračovať smerom na Trnavské mýto a zároveň sa napojí na ružinovskú radiálu. Na novej trati vznikne 6 zastávok na najviac exponovaných miestach, s pracovnými názvami SND, Eurovea, Prístavná, Košická, Dulovo námestie a Trhovisko Miletičova.

Hlavné prínosy centrálneho okruhu Šafárikovo námestie – Pribinova – Košická – radiála Ružinov:
• Trasa disponuje vysokou prepravnou kapacitou.
• Ide o najviac segregovanú trasu zo všetkých alternatív, pričom pre jej umiestnenie sú v území cielene vytvárané podmienky.
• Zastávky pre nástup a výstup cestujúcich nie sú spoločné s autobusmi = menšie prevádzkové problémy a jednoduchšie stavebno-technické riešenie.
• Trasa nevedie ulicami s trolejbusovým trakčným vedením, netreba riešiť súvisiace technické problémy.
• Navrhovaná trasa poskytuje veľmi dobré podmienky pre pokračovanie trate po Prístavnej ulici s potenciálom ďalšieho predĺženia smerom do Vrakune a Podunajských Biskupíc.
• Z hľadiska dopravného zaťaženia úsek navrhovanej trate disponuje mimoriadnou atraktivitou, čo je zrejmé najviac na Pribinovej ul., kde zaťaženie dosahuje maximálne hodnoty v rámci celého systému električkovej dopravy.
• Nadväzne na vyššie uvedené je trasa najvhodnejšou alternatívou pre diametrálne vzťahy v smeroch Karlova Ves – Ružinov a Petržalka – Ružinov, čo znižuje potrebu tranzitu cez Špitálsku, resp. Obchodnú ul. s radom odporových bodov (obmedzená rýchlosť, množstvo koľajových križovatiek a pod.).
• Z dopravno-inžinierskeho hľadiska táto alternatíva nemá žiaden negatívny prvok.

01 - Modified: 2023-03-15 09:20:03 - Feat.: - Title: Sex v meste: Pár napadol vodiča električky a keď prišla polícia, muž si stiahol nohavice a partnerka ho začala uspokojovať 02 - Modified: 2023-03-09 06:39:38 - Feat.: - Title: Predĺženie električky v Petržalke má byť hotové do konca septembra 2024, tento rok dokončené nebude 03 - Modified: 2023-03-08 10:08:34 - Feat.: - Title: Predĺženie električky v Petržalke malo byť hotové, fázovanie je len záloha, odkazuje Remišovej rezort 04 - Modified: 2023-03-02 14:13:21 - Feat.: - Title: Najväčší projekt Bratislavy získal krytie na poslednú chvíľu. Petržalská električka dostala eurofondy 05 - Modified: 2023-01-23 16:25:25 - Feat.: - Title: Bratislava si nepripúšťa výrazné meškanie električky do Petržalky. Reaguje na výroky starostu Jaroviec
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. marec 2023 22:35