Slovensko v rámci svojho dobrovoľného príspevku k riešeniu migrácie zvažuje prijatie desiatky sýrskych sirôt. Vyplýva to z informácií, ktoré dnes na otázku ČTK poskytol hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.
Podobnú iniciatívu v Česku na prijatie 50 sýrskych sirôt začala europoslankyňa Michaela Šojdrová, premiér Andrej Babiš patrí medzi odporcov takéhoto kroku a presadzuje pomoc deťom mimo Česka.
"Dobrovoľným príspevkom Slovenskej republiky by bolo aj prijatie desiatich sýrskych sirôt. Je však potrebné uviesť, že v tejto veci len začínajú konzultácie a vykonáva sa analýza situácie, na základe ktorých vláda zaujme postoj," uviedol Gandel.
Kritika SNS
Plán kritizovala vládna Slovenská národná strana (SNS), ktorá je jednou z troch koaličných strán. Za nepochopiteľný označila skutočnosť, že ministerstvo zahraničia sa namiesto informovania o finančných príspevkoch Slovenska do medzinárodného systému humanitárnej a rozvojovej pomoci zaoberá "pochybnými, nesystémovými a nemiestnymi úvahami o tom, koľko detí by mohla Slovenská republika (pod zámienkou humanitárnej pomoci) sýrskemu štátu odcudziť".
Dodala, že v tejto záležitosti je potrebné odmietnuť perfídnu politickú hru časti mimovládnych organizácií a médií, ktoré podľa SNS zneužívajú smutné osudy sýrskych detí a sirôt na prenesenie silných emócií do slovenskej spoločnosti.
Ubytovali sme stovky migrantov
Bratislava sa počas migračnej krízy stala jedným z najväčších kritikov úniových kvót na prerozdeľovanie migrantov, kvôli ktorým tiež podala žalobu na súd EÚ. Svoj postoj ku kvótam slovenská vláda nezmenila ani po tom, čo úniový súd jej žalobu v tejto záležitosti zamietol.
Slovensko dlhodobo presadzuje názor, že každá krajina by mala sama rozhodovať o podobe svojho príspevku k riešeniu migrácie. Po vypuknutí migračnej krízy v EÚ pred tromi rokmi Slovensko na svojom území napríklad dočasne ubytovalo stovky migrantov, ktorí požiadali o azyl v susednom Rakúsku.
Slovensko tiež poskytlo azyl 149 asýrskym kresťanom z Iraku, z ktorých časť sa medzitým vrátila do vlasti.
Babiš otočil
V Česku sa o možnosti prijať sýrske siroty rozpútala v septembri búrlivá diskusia. O pláne sa hovorilo aj v Snemovni, kde opozičné hnutie TOP 09 nepresadilo uznesenie, aby dolná komora požiadala vládu o prijatie najmenej 50 sýrskych detí z utečeneckých táborov.
Na prijatie detí vyzvala premiéra Babiša takmer polovica senátorov. Babiš dal nakoniec europoslankyni Šojdrovej a zástupcom neziskových organizácií za úlohu vybrať sýrske siroty, ktoré by mohli byť z utečeneckých táborov presunuté do Česka. Príliš však neverí tomu, že takéto deti nájdu.