StoryEditor

Slovensko zvažuje prijatie desiatich sirôt. Bol by to dobrovoľný príspevok, tvrdí ministerstvo

02.10.2018, 16:15
Autor:
ČTKČTK
Slovensko dlhodobo presadzuje názor, že každá krajina by mala sama rozhodovať o podobe svojho príspevku k riešeniu migrácie.

Slovensko v rámci svojho dobrovoľného príspevku k riešeniu migrácie zvažuje prijatie desiatky sýrskych sirôt. Vyplýva to z informácií, ktoré dnes na otázku ČTK poskytol hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Podobnú iniciatívu v Česku na prijatie 50 sýrskych sirôt začala europoslankyňa Michaela Šojdrová, premiér Andrej Babiš patrí medzi odporcov takéhoto kroku a presadzuje pomoc deťom mimo Česka.

"Dobrovoľným príspevkom Slovenskej republiky by bolo aj prijatie desiatich sýrskych sirôt. Je však potrebné uviesť, že v tejto veci len začínajú konzultácie a vykonáva sa analýza situácie, na základe ktorých vláda zaujme postoj," uviedol Gandel.

Kritika SNS

Plán kritizovala vládna Slovenská národná strana (SNS), ktorá je jednou z troch koaličných strán. Za nepochopiteľný označila skutočnosť, že ministerstvo zahraničia sa namiesto informovania o finančných príspevkoch Slovenska do medzinárodného systému humanitárnej a rozvojovej pomoci zaoberá "pochybnými, nesystémovými a nemiestnymi úvahami o tom, koľko detí by mohla Slovenská republika (pod zámienkou humanitárnej pomoci) sýrskemu štátu odcudziť".

Dodala, že v tejto záležitosti je potrebné odmietnuť perfídnu politickú hru časti mimovládnych organizácií a médií, ktoré podľa SNS zneužívajú smutné osudy sýrskych detí a sirôt na prenesenie silných emócií do slovenskej spoločnosti.

Ubytovali sme stovky migrantov

Bratislava sa počas migračnej krízy stala jedným z najväčších kritikov úniových kvót na prerozdeľovanie migrantov, kvôli ktorým tiež podala žalobu na súd EÚ. Svoj postoj ku kvótam slovenská vláda nezmenila ani po tom, čo úniový súd jej žalobu v tejto záležitosti zamietol.

Slovensko dlhodobo presadzuje názor, že každá krajina by mala sama rozhodovať o podobe svojho príspevku k riešeniu migrácie. Po vypuknutí migračnej krízy v EÚ pred tromi rokmi Slovensko na svojom území napríklad dočasne ubytovalo stovky migrantov, ktorí požiadali o azyl v susednom Rakúsku.

Slovensko tiež poskytlo azyl 149 asýrskym kresťanom z Iraku, z ktorých časť sa medzitým vrátila do vlasti.

Babiš otočil

V Česku sa o možnosti prijať sýrske siroty rozpútala v septembri búrlivá diskusia. O pláne sa hovorilo aj v Snemovni, kde opozičné hnutie TOP 09 nepresadilo uznesenie, aby dolná komora požiadala vládu o prijatie najmenej 50 sýrskych detí z utečeneckých táborov.

Na prijatie detí vyzvala premiéra Babiša takmer polovica senátorov. Babiš dal nakoniec europoslankyni Šojdrovej a zástupcom neziskových organizácií za úlohu vybrať sýrske siroty, ktoré by mohli byť z utečeneckých táborov presunuté do Česka. Príliš však neverí tomu, že takéto deti nájdu.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

01 - Modified: 2023-06-02 10:27:50 - Feat.: - Title: Kvalita života ľudí klesá, zatiaľ čo inflácia rastie 02 - Modified: 2023-05-31 11:01:21 - Feat.: - Title: Humanitárnu pomoc v Sýrii potrebuje takmer 70 percent obyvateľstva 03 - Modified: 2023-05-23 09:14:46 - Feat.: - Title: V Holandsku sú desiatky Sýrčanov, ktorí sa mohli podieľať na mučení civilistov, útočisko tu našli utečenci 04 - Modified: 2023-05-23 08:34:48 - Feat.: - Title: Bašára Asada by mali súdiť za zločiny spáchané počas vojny v Sýrii, tvrdí francúzska ministerka 05 - Modified: 2023-05-18 18:47:31 - Feat.: - Title: Sýrsky prezident po vyše 10 rokoch pricestoval na summit Ligy arabských štátov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. jún 2023 08:22