TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Lubyová: Je to ošemetná situácia. Aj keby Danko ukázal prácu, tak sa to nezastaví nikdy

17.10.2018, 14:42
Autor:
klklTASRTASR
Spor okolo rigoróznej práce Andreja Danka je mimo kompetencií ministerstva školstva, tvrdí šéfka rezortu.

Je to plne v kompetencii univerzity, aby v prípade rigoróznej práce predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) konala podľa svojho uváženia. Uviedla to v stredu po rokovaní vlády ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Zároveň pripomenula, že toto nemá rezort školstva vo svojej kompetencii.

Podľa Lubyovej "je to medzi autorom práce a danou univerzitou, ktorí si riadia vzťahy". Lubyová označila celú situáciu okolo rigoróznej práce predsedu parlamentu za "ošemetnú". Ministerka chápe postoj Danka. Ako doplnila, aj keby Danko ukázal prácu, tak sa to nezastaví nikdy.

"Je to legálna možnosť"

"Je možnosť v rámci licenčných zmlúv, aby sa práce utajovali. Je to legálna možnosť a myslím si, že nejaké percento študentov to aj využíva," povedala šéfka rezortu školstva s tým, že toto si riadia školy so svojimi pravidlami.

Na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) vyštudoval a získal titul Mgr. predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), doktorský titul získal na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Svoju rigoróznu prácu sprístupnil len okruhu oprávnených osôb.

Podľa medializovaných informácií vznikli práce s rovnakým názvom a témou. Jedna z nich v roku 1999, teda o rok skôr, na pôde Právnickej fakulty UK v Bratislave.

Nicholsonová podala podnet

Vedenie UMB vyzvalo Danka na zverejnenie jeho rigoróznej práce, ten odkázal, že dokument nie je utajený a kompetentní majú k nemu prístup.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) podala v utorok (16.10.) na Generálnej prokuratúre SR v súvislosti s Dankovou rigoróznou prácou podnet z dôvodu podozrenia z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Danko jej krok nekomentoval. Už skôr oznámil, že v prípade spochybňovania jeho právnického vzdelania a titulu nevylučuje postup v trestnoprávnej rovine.

Rigoróznu prácu s názvom Verejná správa a jej charakteristické črty, obhájenú v roku 1999, vedenie Právnickej fakulty UK v Bratislave vo svojom archíve nenašlo. Na stredajšej tlačovej konferencii to priznal dekan fakulty Eduard Burda, ktorý reagoval na mediálnu žiadosť o sprístupnenie tejto práce.

Vyjadrenie Andreja Danka ku kauze jeho rigoróznej práce:

Čo všetko v kauze Dankovho titulu nesedí?

  • V životopise píše, že vyštudoval len Univerzitu Komenského, tu však podľa dostupných informácií ukončil len magisterské štúdium.
  • Nikde neuvádza, kde a kedy získal titul JUDr.
  • Podľa informácií Slovenskej advokátskej komory, absolvoval šéf NR SR rigorózne konanie (na základe ktorého mu mohol byť udelený titul JUDr.) na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
  • Túto školu však nespomína ani vo svojom životopise ani vo vyjadreniach.
  • Práca bola v univerzitnej knižnici v Banskej Bystrici dostupná, až kým sa o ňu nezačali zaujímať novinári.
  • Danko tvrdí, že ukončil doktorandské štúdium, za to by však získal titul PhD. Akademický titul JUDr. sa udeľuje za rigorózne konanie.
  • Práca s rovnakým názvom a rozsahom vznikla aj rok pred tým, ako ju mal písať Danko. Nachádzala sa v knižnici Univerzity Komenského, odkiaľ sa stratila.

01 - Modified: 2022-06-19 10:44:36 - Feat.: - Title: Obžalovaný oligarcha SNS Kvietik o Dankovi mlčí, svedok ho okrem úplatkov spojil aj s miliónovými dotáciami 02 - Modified: 2022-05-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Andrej Danko je späť prvou triedou 03 - Modified: 2022-05-30 17:41:32 - Feat.: - Title: Matovičova pomoc rodinám je populistická. Od Rusov som chcel prístup k najlacnejšej rope, hovorí Danko 04 - Modified: 2022-05-16 13:00:00 - Feat.: - Title: Andrej Danko zle porovnal ceny masla v Londýne a na Slovensku. Ľudia ho vysmiali v komentároch 05 - Modified: 2022-05-08 12:33:38 - Feat.: - Title: Ľuďom pomáha vláda málo, zhodli sa mimoparlamentné strany. Danko žiada viac peňazí pre dôchodcov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. august 2022 22:55