StoryEditor

Erik Tomáš reaguje na kritiku Igora Matoviča: Je to detinské, hrá nekorektnú hru s voličmi

18.10.2018, 14:55
Autor:
TASRTASR
Štvrtkové vyjadrenia Matoviča označil poslanec Smeru za politicky nekorektné.

Poslancom hnutia OĽaNO by mal dať Igor Matovič voľnú ruku pri hlasovaní o ústavnom zastropovaní dôchodkového veku na Slovensku. Vyzýva ho k tomu poslanec Erik Tomáš (Smer-SD).

Zároveň označil štvrtkový návrh hnutia, aby ľudia po odpracovaní 40 rokov mohli ísť do dôchodku skôr, za politicky nekorektný, nakoľko rozprava v pléne k tomuto návrhu už skončila.

Poslanci Smeru-SD spoločne s podporou SNS v stredu (17. 10.) predložili v pléne pozmeňujúci návrh, ktorý má znížiť ženám vek odchodu do dôchodku. Za jedno vychované dieťa by im mal byť znížený vek odchodu do dôchodku o šesť mesiacov.

Matky, ktoré vychovali dve deti, by mali odchádzať do dôchodku o jeden rok skôr a ženy s troma a viac deťmi by mali byť zvýhodnené o rok a pol. Vo štvrtok však OĽaNO predostrelo nové výhrady k návrhu, Smer-SD vyzvali k verejnému rokovaniu a navrhlo, aby ľudia po odpracovaní 40 rokov mohli predčasne ísť do dôchodku podľa vlastného uváženia.

"Mrzí ma nový postoj hnutia OĽaNO. Pôvodne deklarovalo podporu novele Ústavy SR. Mali konkrétny návrh k ženám. Náš návrh zodpovedá aj požiadavke OĽaNO, lebo aj my stanovujeme pre ženy nižší dôchodkový strop podľa počtu detí a zároveň konštatujeme, že musí ísť o ženy, ktoré vychovávajú deti," uviedol na tlačovej konferencii Tomáš.

Štvrtkové vyjadrenia Matoviča označil za politicky nekorektné. "Je evidentné, že dôvod, pre ktorý OĽaNO odmieta podporiť návrh, je iný ako vecný. Ak prekáža len to, že je z dielne strany Smer-SD, tak to považujem za zbytočné politikárčenie," myslí si Tomáš.

Preto vyzval Matoviča, aby dal poslancom hnutia pri hlasovaní voľnú ruku. "Vieme, že v hnutí je zopár členov, ktorí chcú podporiť túto novelu Ústavy SR," podotkol Tomáš.

Návrh podporuje aj koaličná strana SNS. Predseda poslaneckého klubu Tibor Bernaťák odmieta zároveň tvrdenia niektorých opozičných poslancov, že prijatie návrhu bude predstavovať kolaps pre štát.

"Rodina je pre nás prioritou a aj zastropovanie veku môže byť jedným z krokov, ktorý môže prispieť k vyššej pôrodnosti. Kolaps môže nastať, ak občan nebude mať túto hranicu garantovanú. Nie je normálne, aby ľudí vynášali z práce na nosidlách," dodal Bernaťák.

Matovič v reakcii napísal, že Erik Tomáš klame. "Poslanec Smeru Erik Tomáš si vymýšľa a klame. Poslanecký klub OĽANO je dlhodobo známy tým, že jeho poslanci vždy hlasujú slobodne - podľa vlastného vedomia a svedomia," tvrdí opozičný poslanec.

Zároveň vyvracia tvrdenia, že sa s ním poslanci za Smer pokúšali skontaktovať. "Predstavitelia strany Smer sa nám po dobu troch mesiacov neozvali a neboli ochotní s nami rokovať. Naše hnutie dnes prišlo s lepším návrhom, na ktorom by sa vedeli dohodnúť odborníci, opozícia aj koalícia," píše Matovič. 

Líder obyčajných ľudí vyzval poslanca za vládny Smer, aby zverejnil zoznam poslancov OĽaNO, ktorí sú podľa neho ochotní hlasovať za vládny návrh. 

01 - Modified: 2022-12-02 15:51:57 - Feat.: - Title: Bankový odvod sa nezavedie, potvrdil Matovič. Vníma ho ako nespravodlivý. Sme rodina má však iný názor 02 - Modified: 2022-12-02 16:19:14 - Feat.: - Title: Státisíce eur pre Kažimíra mali podľa svedeckej výpovede pochádzať od skupiny “daniarov“ 03 - Modified: 2022-12-01 09:18:15 - Feat.: - Title: Fico v parlamente zverejňuje ďalšie nahrávky 04 - Modified: 2022-11-30 13:33:57 - Feat.: - Title: Topiaci sa aj extrémistu chytá 05 - Modified: 2022-11-29 14:52:56 - Feat.: - Title: Fico sa ohradil voči slovám prezidentky o opozícii
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. december 2022 20:00