TASR/Miroslava Siváková
StoryEditor

Rozbroje v KDH? Strana bráni europoslankyni v kandidatúre

21.10.2018, 09:43
Autor:
TASRTASR
Podľa hovorcu strany tak robia v súlade s ich vnútornými pravidlami.

Europoslankyňa Anna Záborská by mala opätovne kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu, hoci KDH jej v tom bráni. Myslí si to poslanec Národnej rady SR Richard Vašečka (nezaradený).

Rada KDH totiž rozhodla, že ak bol kandidát hnutia zvolený do funkcie trikrát po sebe, na ďalšie volebné obdobie si berie prestávku, potvrdil hovorca KDH Stano Župa.

KDH obhajuje zásadu "trikrát a prestávka" odovzdávaním skúseností mladším kolegom. "Táto zásada nebola tvorená proti niekomu konkrétnemu.

Zmyslom prijatia tohto pravidla bolo motivovať našich členov k práci v rámci hnutia a tiež preukázať verejnosti, že v KDH funguje generačná obmena," uviedol Župa s tým, že v KDH vyrástla nová generácia "silných pro-liferov", akými sú napríklad Eva Grey, Renáta Ocilková, Martin Dilong, Marek Michalčík, Miriam Lexmann, Maroš Čaučík a ďalší.

Argument generačnej obmeny považuje Vašečka za nezmyselný. "Veď práve kredit Anny Záborskej môže potiahnuť dopredu novú generáciu. V týchto voľbách s extrémne nízkou účasťou voliči neprídu kvôli novým neznámym tváram alebo kvôli politikom, ktorí jasne nereprezentujú kresťanské hodnoty," vyhlásil.

Dodáva, že Záborská má medzi ľuďmi vysokú dôveru práve vďaka svojej odbornej kompetentnosti, nekompromisnému obhajovaniu kresťanských hodnôt a pevnému charakteru. Tvrdí, že takýto postoj poškodzuje KDH aj kresťanskú politiku.

Na Rade KDH, ktorá sa uskutočnila minulý víkend, bola navrhnutá výnimka, aby sa prijatá zásada netýkala Záborskej. Ako informuje Župa, tento návrh nebol prijatý. Deklaroval však záujem o ďalšiu vzájomnú spoluprácu.

Samotné rozhodnutie o konečnej podobe kandidátky do eurovolieb je v kompetencii Rady KDH, ktorá bude o nej rozhodovať. Europoslanec za KDH Miroslav Mikolášik avizoval, že do ďalších volieb už nebude kandidovať. Okrem Záborskej a Mikolášika dnes za KDH v europarlamente pôsobí Ivan Štefanec, ktorý pôvodne kandidoval za stranu SDKÚ-DS.

Podľa Vašečku aj situácia týkajúca sa kandidátov do eurovolieb dokazuje, že vývoj v KDH sa pod vedením Alojza Hlinu neuberá dobrým smerom.

"Preto platí, čo som avizoval už pri svojom vstupe do hnutia. Pokiaľ ho bude viesť súčasný predseda, nebudem v parlamentných voľbách za KDH kandidovať. V tomto rozhodnutí som sa po polročnej skúsenosti s vedením KDH len utvrdil," dodáva poslanec. 

"KDH neplánuje konanie Richarda Vašečku v tejto chvíli komentovať a plne sa sústredí na komunálne voľby," uzavrel Župa.

01 - Modified: 2022-08-10 04:39:51 - Feat.: - Title: Mimoparlamentné strany majú nevídanú podporu. Posilňujú sa progresívci aj Andrej Danko 02 - Modified: 2022-07-15 10:31:49 - Feat.: - Title: Mimovládky žiadajú koniec Záborskej. Spustili petíciu, podpisy pribúdajú rýchlo 03 - Modified: 2022-07-13 10:00:00 - Feat.: - Title: Je šokujúce, že Záborská si musí vymýšľať veci ako „neexistujúce právo na spoveď“. Mala by odstúpiť, tvrdí mimovládka 04 - Modified: 2022-07-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Problém mnohých kritikov Anny Záborskej 05 - Modified: 2022-05-31 08:28:06 - Feat.: - Title: KDH ani Dobrá voľba sa k petícii za referendum nepridajú. Vláda sa má podľa nich meniť voľbami
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. august 2022 18:56