TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Národniari sú znepokojení vyjadrením Lajčáka: Je to jeho osobný postoj

02.11.2018, 19:34
Autor:
TASRTASR
Pre Slovenskú národnú stranu sú problémom vyjadrenia ministra zahraničných vecí o globálnom pakte OSN o migrácii.

Slovenská národná strana (SNS) je znepokojená vyjadrením ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD), ktorý sa v piatok vyjadril ku globálnemu paktu OSN o migrácii.

SNS považuje ministrovo vyjadrenie za jeho osobný postoj a nie za oficiálne stanovisko Slovenskej republiky. Uvádza sa to v stanovisku prvého podpredsedu strany Jaroslava Pašku.

Najskôr rokovanie, potom oficiálny postoj

"SNS konštatuje, že konečný návrh znenia Globálneho paktu OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu z 11. júla 2018 je nevyváženým, kontradiktorickým dokumentom, ktorý zavádzaním nových politických mechanizmov, nástrojov a záväzkov vstupuje do integrity suverénnych štátov a závažne oslabuje ich zvrchovanosť v oblasti regulácie a výkonu migračnej politiky," uviedol Paška.

SNS podľa neho považuje za potrebné najskôr prerokovať uvedený dokument tak v orgánoch NR SR, ako aj koaličnej rady a až potom zverejňovať oficiálne postoje SR k tomu, či a ako bude participovať na implementácii navrhnutého dokumentu.

Čo povedal Lajčák

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v piatok po stretnutí s českým rezortným kolegom Tomášom Petříčkom uviedol, že globálny pakt OSN o migrácii nie je dokument, ktorý by hovoril, že migrácia je ľudské právo, nie je tam povedané, že nie je rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou.

"Práve naopak, je tam veľmi jednoznačne konštatované, že je suverénnym právom každého štátu formulovať svoju migračnú politiku," vyhlásil Lajčák, ktorý vyjadril presvedčenie, že Slovensko sa zachová ako rozumná a zodpovedná krajina.

Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky.

Odmietnutie Rakúska

Rozhodnutie nepripojiť sa k paktu OSN schválila koncom októbra rakúska vláda. Pakt podľa nej nie je vhodný na riešenie problémov s migráciou, ohrozuje suverenitu Rakúska v migračnej politike a stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou.

Tento krok sa stretol u našich juhozápadných susedov s nevôľou časti populácie, ktorá to považuje za hanbu a varujú pred izoláciou krajiny. Takéto vyhlásenie podpísalo 56 rakúskych spisovateľov, publicistov a umelcov. Straty prestíže Rakúska na medzinárodnom poli sa obáva aj prezident Alexander Van der Bellen.

Úmysel odstúpiť od paktu deklaroval aj poľský premiér Mateusz Morawiecki.

01 - Modified: 2023-10-01 14:26:56 - Feat.: - Title: Politologička Malová: Smer sa môže rozhodovať medzi Hlasom, KDH a SNS 02 - Modified: 2023-10-01 12:28:16 - Feat.: - Title: Taraba nevidí zmysluplnejšiu alternatívu k vláde Smeru, Hlasu a SNS 03 - Modified: 2023-10-02 14:25:02 - Feat.: - Title: Ako môže byť Andrej Danko vzorom pre Demokratov aj Republiku 04 - Modified: 2023-10-01 15:00:00 - Feat.: - Title: Matečná, Osuský a ďalší. Parlament ušiel expremiérovi, ministrom, ale aj dlhoročným bardom 05 - Modified: 2023-10-01 09:00:00 - Feat.: - Title: GALÉRIA Mysleli sme si, že ich v parlamente už nikdy neuvidíme, no sú späť. Vo voľbách uspela Šimkovičová aj Kuffovci
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2023 21:38