Ide o kauzu zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur, ktoré mal sfalšovať Kosík v roku 2011. O štyri roky neskôr súd vyniesol rozsudok 14 rokov väzenia a pokutu 100-tisíc eur.
Práve dnes pezinský súd riešil náhradný trest za nezaplatenie spomínanej sumy a odklepol alternatívny. Kosíkovi tak po dnešnom rozhodnutí súdu k 14-ročnému trestu pribudli ďalšie štyri roky vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.
"Súd uložil odsúdenému výkon náhradného trestu odňatia slobody vo výmere štyri roky a zaradil ho do do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia," povedala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.
Kosíkov advokát Martin Kanás podal proti rozhodnutiu sťažnosť. "Po konzultácii s klientom mám od neho pokyn, aby som podal sťažnosť. Tú som podal," povedal.
V Kosíkovej miliónovej kauze ide o tri zmenky, na ktorých sfalšoval podpisy svojho bývalého obchodného partnera Ľubomíra Farenzena. Neskôr bývalý siskár predložil zmenky súdu a získal dokument na vyplatenie peňazí.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka v čase vynesenia rozsudku označil Kosíkov trest za opodstatnený a jeho počínanie a samotné vykonanie samotného skutku bolo sofistikované a dobre premyslené.
Kosíkove meno ale svieti aj v inom škandále, a to v prípade únosu Michala kováča ml., ktorého mala vtedajšia SIS zavliecť do Rakúska. Svedkom a účastníkom celej akcie „služby“ mal byť práve Kosík. Ten v súčasnosti ale sedí za mrežami v Mali, kde sa ukrýval pred slovenskými úradmi.
Miestna polícia nakoniec Kosíka zadržala v roku 2016 na základe medzinárodného zatykača. Bývalý zamestnanec „služby“ nebol zatiaľ prevezený na Slovensko, pretože nemáme s Mali uzatvorenú zmluvu o extradícii, teda vzájomnom vydávaní zločincov.
"Zle. Podmienky sú tam strašné, hovoril, že nikto z nás si to nevie ani predstaviť. Z toho čo viem, podmienky či hygienické alebo zdravotné sú tam veľmi zlé," odpovedal Kosíkov advokát na otázku novinárov o tom, ako sa v Mali má. Zároveň dodal, že jeho klient je pripravený vypovedať a teda prísť na Slovensko.