Daniela ŠvecováPeter Mayer
StoryEditor

Šéfka Najvyššieho súdu podala návrh na začatie disciplinárneho konania proti Harabinovi

19.11.2018, 08:54
Autor:
TASRTASR
Daniela Švecová navrhuje preloženie Harabina na súd nižšieho stupňa.

Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová podala návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi.

Dôvodom je podľa Švecovej jeho konanie v trestnej veci Róberta L. a spol. Navrhuje preloženie Harabina na súd nižšieho stupňa a zníženie platu o 70 percent. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

"Konanie sudcu v trestnej veci Róbert L. a spol. jednoznačne smerovalo k zmareniu verejného zasadnutia vo veci obzvlášť závažného trestného činu," zdôvodnila Švecová svoj návrh.

Dodáva, že Harabin svojím konaním úmyselne porušil povinnosti sudcu, vyplývajúce zo zákona o sudcoch a prísediacich, a vzbudil dôvodné pochybnosti o svojej nestrannosti a nezaujatosti voči obžalovaným osobám.

Predsedníčka NS SR preto navrhla jeho preloženie na súd nižšieho stupňa a zníženie platu o 70 percent na obdobie jedného roka.

Podľa Švecovej Harabin ohrozil dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdu. „Správanie sudcu Štefana Harabina v tejto veci považujem za neprípustné. Som presvedčená, že spoločnosť je oprávnene citlivá na podobné konanie a je úlohou justície vysporiadať sa s týmito javmi," uviedla.

Harabin mal na verejnom zasadnutí v júni 2018 v trestnej veci Róbert L. a spol. spochybniť zákonné zloženie senátu, ďalej mal narušiť pokojný priebeh zasadnutia, ako aj verejne vysloviť svoj názor v prejednávanej veci, a to v čase, keď nebola právoplatne skončená. Podľa Švecovej úmyselne konal proti dôstojnosti konania súdu a úmyselne znevážil členov senátu.

"V histórii súdnictva nie je známy žiadny iný obdobný prípad takéhoto postupu člena senátu," dodala Švecová, ktorá počas svojho funkčného obdobia podala 11 návrhov na disciplinárne konanie, z toho šesť proti Štefanovi Harabinovi.

01 - Modified: 2023-10-23 17:40:37 - Feat.: - Title: Podporovatelia Huliaka zaplnili Hodžovo námestie. Harabin vo svojom prejave oznámil kandidatúru na prezidenta 02 - Modified: 2023-06-05 13:39:47 - Feat.: - Title: Lipšicov úrad podal obžalobu na Harabina. Dôvodom je status o konaní Putina na Ukrajine 03 - Modified: 2023-05-02 15:48:21 - Feat.: - Title: Ďalšie odročenie: Harabinova sudkyňa sa opäť vyhla disciplinárke 04 - Modified: 2023-02-23 11:43:51 - Feat.: - Title: Harabin potvrdil, že bude kandidovať za prezidenta. Začne so zbieraním podpisov 05 - Modified: 2022-11-28 15:25:21 - Feat.: - Title: Antirúškarská sudkyňa sa postavila pred súd po boku s Harabinom. Jej mama bojovala proti jeho praktikám
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. december 2023 15:28