TASR - Martin Baumann
StoryEditor

Lajčák vysvetľoval poslancom pakt o migrácii: Nie je to biblia, neobsahuje prikázania

21.11.2018, 11:10
Autor:
klklTASRTASR
Minister zahraničia vysvetľoval svoj postoj a Globálny pakt OSN o migárcii poslancom zahraničného výboru.

Slovensko by sa malo zúčastniť konferencie v Marrákeši a podať tam interpretatívne vyhlásenie, v ktorom povie, ako Globálny pakt OSN o migrácii chápe. Na zahraničnom parlamentom výbore to poslancom navrhol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Nemá totiž podľa neho zmysel hovoriť o svojich výhradách na domácej pôde, ale vyjadriť názor tak, aby bol súčasťou oficiálnych záznamov z konferencie.

Minister sa pred poslancami snažil vyvrátiť klamstvá, ktoré sa v súvislosti s paktom o migrácií na Slovensku šíria. "Je to politický dokument, ktorý vyjadruje ochotu krajín spolupracovať. Nie je to biblia, neobsahuje prikázania, ktoré musíme dodržiavať," povedal minister.

Niekoľkokrát zopakoval, že dokument nie je právne záväzný a jeho prijatie Slovensko k ničom nezaväzuje. Toto však spochybňovali poslanci tým, že rámec síce nie je právne záväzný, slovo "záväzok" sa v ňom spomína mnohokrát, čím ho robí morálne záväzným.

Lajčák v súvislosti s migráciou pripomenul, že len včera vláda schválila zjednodušovanie prijímania pracovníkov zo zahraničia. "Veď to je presne to, o čom hovorí globálny rámec. Migrácia legálna a bezpečná. SR kontroluje kto, odkiaľ a v akých počtoch. Zaujímavé, že proti tomu dokumentu nikto neprotestoval."

Ako poslancov ubezpečil minister, prihlásením sa k paktu OSN sa postoj Slovenska k migrácii nezmení. "Naša pozícia sa nemení. Žiadne kvóty, žiadna strata suverenity. Táto vláda nikdy neurobí žiadny krok, ktorý by viedol k obmedzeniu práva štátu určiť si svoju migračnú politiku."

Podľa Lajčáka by sa Slovensko malo zúčastniť konferencie v Marakéši a vysvetliť svoj postoj, aby nám nikto nič následne nemohol vyčítať. "Je jedno, či rámec podporíme alebo nie. Aj tak ho schváli absolútna väčšina krajín," povedal minister. Pre nás je však podľa Lajčáka lepšie, aby bolo Slovensko pri tom a vyjadrilo svoj postoj.

Aj napriek vysvetľovaniu ministra Lajčáka schválil zahraničný výbor uznesenie, podľa ktorého má Slovensko pakt OSN o migrácii odmietnuť. Toto uznesenie musí ešte schváliť plénum NR SR.

01 - Modified: 2020-03-10 12:23:00 - Feat.: - Title: Lajčák nebude mať po odchode z vlády núdzu o prácu. Chce sa vrátiť do Európskej únie 02 - Modified: 2020-02-13 07:55:28 - Feat.: - Title: Lajčák by sa mohol stať vyslancom OSN pre spornú Západnú Saharu, nahradil by nemeckého exprezidenta 03 - Modified: 2020-01-02 07:47:23 - Feat.: - Title: Lajčák sa nevidí v budúcej vláde: Za politika som sa nepovažoval 04 - Modified: 2019-11-06 12:02:12 - Feat.: - Title: Miroslav Lajčák skončí v politike 05 - Modified: 2019-10-30 09:20:40 - Feat.: - Title: "Je to zásah do mojich občianskych práv." Lajčák kritizuje predĺženie moratória na prieskumy
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. september 2022 15:54