Minister zahraničných vecí Miroslav LajčákTASR/M. Baumann
StoryEditor

Vláda bude o Marrákeši rozhodovať na ďalšom zasadnutí, názory ministrov sa líšia

28.11.2018, 13:25
Autor:
redredTASRTASR
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák po rokovaní vlády zopakoval svoje stanovisko, že je nezmysel vyháňať diplomatov od rokovacieho stola.

Vláda o slovenskej účasti na konferencii v Marrákeši rozhodne na svojom ďalšom zasadnutí. Po stredajšom rokovaní to povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD). Uviedol, že jeho postoj v súvislosti s Globálnym paktom OSN o migrácii sa zhoduje s postojom premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) účasť slovenského zástupcu na konferencii podporuje.

"Nemyslím si, že riešenie je to, že SR zostane mimo stola. Strkať hlavu do piesku pri takomto probléme je zlá cesta. Keď máme ako SR nejaké výhrady k paktu, tak by sme to tam mali nejakým spôsobom vyjadriť, ale určite nie tak, že zostaneme mimo. Tento problém je globálny a SR by pri tom mala byť," povedal.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) po rokovaní vlády zopakoval svoje stanovisko, že je nezmysel vyháňať diplomatov od rokovacieho stola.

"V Marrákeši sa bude dva dni diskutovať o všetkých aspektoch migrácie. A my sa chceme z tejto debaty sami vylúčiť," konštatoval. Vláde podľa svojich slov predložil analýzu, z ktorej jasne vyplýva, že účasť alebo neúčasť neznamená nič z hľadiska nášho prijatia alebo neprijatia paktu.

Lajčákovi tiež prekáža, keď sa informácie o pakte dezinterpretujú. "Zostáva mi rozum stáť, keď zisťujem, kto všetko je tu odborník na interné procedúry OSN, kto všetko to vykladá veci, o ktorých nemá ani potuchy. Uráža to moju racionalitu aj integritu ako človeka. Zadefinoval som svoje červené čiary a počkajme si, ako sa veci vyvinú," poznamenal.

Minister zahraničia už skôr pohrozil, že ak ho vláda na rokovanie do Marrákeša nevyšle, zváži svoje zotrvanie na čele slovenskej diplomacie.

01 - Modified: 2022-11-25 19:52:06 - Feat.: - Title: Slovensko očakáva akčný plán Únie na riešenie migrácie aj pre Západný Balkán, tvrdí Mikulec 02 - Modified: 2022-11-24 10:04:19 - Feat.: - Title: Mikulec: Budeme žiadať Brusel o financie a usmernenie, ako vracať migrantov do tretích krajín 03 - Modified: 2022-11-16 13:59:47 - Feat.: - Title: Kollár sa už stretol s opozíciou k migrácii, závery chce tlmočiť partnerom 04 - Modified: 2022-11-15 16:33:32 - Feat.: - Title: Kollár chce nájsť spoločné riešenie migrácie, rokovať bude aj s opozíciou 05 - Modified: 2022-11-11 12:42:02 - Feat.: - Title: Mikulec vyzval ľudí,aby nezneužívali tému migrácie a nezvyšovali mieru nenávisti
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. december 2022 21:40