Facebook/Greenpeace Slovensko
StoryEditor

Aktivisti z Greenpeace ostávajú vo väzbe. Hrozí im niekoľkoročné väzenie

02.12.2018, 10:17
Autor:
ČTKČTK
Právni zástupcovia obvinených podali proti rozhodnutiu súdu prvej inštancie sťažnosť.

Okresný súd v Prievidzi dnes uvalil väzbu na aktivistov ekologickej organizácie Greenpeace, ktorí v stredu na protest proti ťažbe uhlia vyliezli na ťažobnú vežu bane Nováky. Polícia 12 aktivistov, medzi nimi aj dvoch českých občanov, po proteste obvinila.

Právni zástupcovia obvinených podali proti rozhodnutiu súdu prvej inštancie sťažnosť. Kvôli pochybnostiam ohľadom nestranného postupu justičných orgánov tiež vzniesli námietku zaujatosti.

"V doterajšom konaní nebolo dostatočne zohľadnené, že postupom obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí," uviedol právnik Lukáš Opett.

Greenpeace verdikt súdu kritizoval. "Považujeme rozhodnutie súdu za bezprecedentné. Aktivisti nie sú zločinci, ktorí by mali byť stíhaní väzobne. Pokojne a nenásilne sa postavili proti ťažobnej firme HBP, ktorá desaťročia predstavuje záťaž pre región a Slovensko," uviedla riaditeľka slovenskej pobočky Greenpeace Ivana Kohutková.

Aktivisti počas protestu na veži spomínanej bane vyvesili transparent proti ťažbe uhlia a upozornili na znečistenie prírody a ohrozenie zdravia ľudí. Polícia ich obvinila z poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia, za čo v prípade preukázania viny hrozí niekoľkoročné väzenie.

Baňa v Novákoch prevádzkuje súkromná spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), ktorá hnedé uhlie dodáva aj do tepelnej elektrárne Nováky a ktorá na ťažbu uhlia na energetické účely dostáva dotácie.

Slovenský minister hospodárstva Peter Žiga v novembri povedal, že Bratislava plánuje v roku 2023 ukončiť poskytovanie spomínaných dotácií, ktoré platia odberatelia elektrickej energie v cenách elektriny.

01 - Modified: 2023-05-22 18:04:41 - Feat.: - Title: Scholz ostro kritizoval spôsob, akým aktivisti upozorňujú na zmenu klímy. Používajú aj blokády 02 - Modified: 2023-04-22 19:16:13 - Feat.: - Title: Francúzski aktivisti kritizujú žabí trh. Dovoz zvierat ohrozuje ich populáciu, tvrdia 03 - Modified: 2023-04-22 06:41:56 - Feat.: - Title: Na Deň Zeme budú pochody v Bratislave aj v Košiciach. Klimatický aktivisti kritizujú ľudskú činnosť 04 - Modified: 2023-04-18 08:41:35 - Feat.: - Title: Nečakaný incident na MS v snookri. Na stôl vyskočil muž a vysypal oranžový prášok 05 - Modified: 2023-04-16 05:55:00 - Feat.: - Title: Aktivisti za právo žien na potrat demonštrovali pred Najvyšším súdom USA
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. máj 2023 02:13