StoryEditor

Vláda schválila návrh stavebného zákona, posunula ho do parlamentu. Ide o míľnik, tvrdí Holý

12.01.2022, 11:26
Autor:
TASRTASR
Legislatíva prináša koniec čiernych stavieb a rýchlejší proces schvaľovania nových projektov.

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila a posunula na prerokovanie parlamentu návrhy stavebnej legislatívy: návrh zákona o výstavbe a návrh zákona o územnom plánovaní.

Legislatíva prináša koniec čiernych stavieb a rýchlejší proces schvaľovania nových projektov. Návrhy predložili podpredseda vlády SR Štefan Holý (Sme rodina) a minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Obidva návrhy zákonov boli schválené s pripomienkami.

Podľa Holého schválenie znamená míľnik pri ďalšom posudzovaní stavebnej legislatívy. "Táto legislatíva prináša definitívny koniec čiernych stavieb a rýchlejší proces schvaľovania nových stavebných projektov, zámerov pre obyvateľov," uviedol Holý.

Pokračoval, že zásadnou zmenou je redukcia nadbytočných procesov, odstraňujú sa mnohé duplicity, aby sa k tým istým podkladom nevyjadrovali tí istí ľudia niekoľkokrát. Taktiež sa odstraňuje územné konanie. 

"Ďalej sa chystáme posilniť inštitút územného plánovania. Územné plánovanie by sa malo stať základným inštitútom tak, aby si vedeli obce a mestá naplánovať rozvoj vo vlastnom území," komentoval Holý. K tomu by mali mať jednotnú metodiku, jednotné zásady územného plánovania tak, aby územné plány mali jednotnú štruktúru. 

Čo sa týka čiernej stavby, tá nebude môcť byť dodatočne povolená. "Systém dodatočnej legalizácie tak, ako ho poznáme dnes, že postavíte čiernu stavbu, a potom si ju spätne necháte zlegalizovať, táto legislatíva nepozná. Navyše predpokladá, že pokiaľ máte čiernu stavbu, tak zo zákona nie je možné ju pripojiť na akékoľvek energie," konštatoval Holý.

Doteraz bola kompetencia rozhodovať o odstraňovaní čiernych stavieb na obciach a mestách. Teraz by mala táto kompetencia prejsť na štát.

01 - Modified: 2023-05-24 15:01:35 - Feat.: - Title: Dočasnú grécku vládu bude viesť sudca Ioannis Sarmas, krajina smeruje k júnovým voľbám 02 - Modified: 2023-05-24 14:54:31 - Feat.: - Title: Česká vláda schválila nákup švédskych bojových vozidiel pechoty za 2,5 miliardy eur, modernizuje armádu 03 - Modified: 2023-05-24 12:47:10 - Feat.: - Title: Ódor povedal, že vláda nebude chcieť vyplácať "zlaté padáky": Platí to aj pre ministrov či pre mňa 04 - Modified: 2023-05-24 08:45:31 - Feat.: - Title: Poskytovanie príspevku za ubytovanie odídencov sa predlžuje do konca roka 05 - Modified: 2023-05-24 08:46:57 - Feat.: - Title: Vláda stiahla z parlamentu návrh riešení životných situácií nezosobášených párov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. máj 2023 14:22