ilustračná snímka TASR/Marko Erd
StoryEditor

Vlak s 22 vagónmi prešiel bez strojvodcu z Košíc do Maďarska, incident vyšetrujú

12.01.2022, 09:22
Autor:
TASRTASR
Neriadený nákladný vlak s 22 vagónmi sa nepodarilo zastaviť na slovenskej strane. V Maďarsku zastavil až po 25 kilometroch.

Súprava nákladného vlaku sa v pondelok večer samovoľne uvoľnila na železničnej stanici Košice-Barca a prešla až na maďarské územie.

Potvrdila to v stredu Železničná spoločnosť Cargo Slovakia s tým, že nedošlo k ujme na zdraví zamestnancov a ani k poškodeniu majetku. Príčiny udalosti vyšetrujú.

"Vlak Pn 49720 (ZSSK Cargo) bol v pondelok vo večerných hodinách dovezený do železničnej stanice Barca výkonným dopravcom Petrolsped Slovakia, s. r. o. Nakoľko pre dovezenie vlaku do cieľovej železničnej stanice Haniska pri Košiciach bola potrebná zmena vlakového rušňa, vlakový rušeň bol z vlaku vypriahnutý a následne v železničnej stanici Barca obiehal vlak, ktorý do železničnej stanice dotiahol. Pri tejto činnosti rušňovodiča zo spoločnosti Petrolsped Slovakia, s. r. o., sa súprava vlaku svojvoľne dala do pohybu. Príčina samovoľného pohybu súpravy sa vyšetruje," uviedla  riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ZSSK Cargo Silvia Kuncová.

Na základe informácií z Maďarska k zastaveniu vlaku sa využili sklonové pomery trate, na ktorú bol vlak odklonený.

"Nakoľko prebieha vyšetrovanie nehodovej udalosti, dôvody a dôsledky budú známe až po ukončení vyšetrovania. Nedošlo k žiadnej ujme na zdraví zamestnancov, ani poškodeniu majetku," doplnila Kuncová.

Železnice informovali, že v pondelok po 20.00 h v stanici Barca výpravca zaregistroval samovoľný pohyb súpravy vlaku a následne postupoval v zmysle predpisov ŽSR. "Momentálne prebieha vyšetrovanie nehodovej udalosti, preto sa k udalosti vyjadríme až po ukončení vyšetrovania," informovala hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Neriadený nákladný vlak s 22 vagónmi sa nepodarilo zastaviť na slovenskej strane a prešiel na sieť maďarských štátnych železníc MÁV. Na maďarskom území sa zastavil zhruba po 25 kilometroch medzi stanicami Hidasnémeti a Zsujta, uviedol v utorok mal ďarský dopravný portál iho.hu.

Na stanici Hidasnémeti v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe vlak takzvane "prerezal" výhybku a pokračoval po zvažujúcej sa trati smerom k stanici Abaújszántó.

Podľa spravodajského portálu 444.hu pri incidente nebol nikto zranený. Maďarské železnice v čase vyšetrovania incidentu uzatvorili železničnú trať medzi Hidasnémeti a Abaújszántó a na krátky čas bol zatvorený aj železničný hraničný priechod Hidasnémeti.

01 - Modified: 2024-05-03 09:08:17 - Feat.: - Title: Dokonalý web pre cestovateľov? Táto stránka ti ukáže, kam sa do ôsmich hodín dostaneš vlakom z akejkoľvek stanice v Európe 02 - Modified: 2024-04-07 19:05:34 - Feat.: - Title: Tragédia na železničnej trati. Vlak zrazil chodca za Ložínom smerom na Bánovce nad Ondavou 03 - Modified: 2024-03-30 10:29:00 - Feat.: - Title: Tragédia na koľajniciach. Polícia preveruje okolnosti nehody, pri ktorej vlak zachytil ženu v Kremnici 04 - Modified: 2024-03-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Z Česka vyrazí volebný vlak. Vďaka nemu sa budú môcť zadarmo zúčastniť druhého kola prezidentských volieb stovky Slovákov 05 - Modified: 2024-02-12 10:00:00 - Feat.: - Title: FOTO Na odstavenom železničnom moste zaparkovali starý osobný vlak. Teraz je z neho luxusný hotel s bazénom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. máj 2024 22:00