StoryEditor

Matečná sa bránila pred poslancami: Slovensko pri poľskom mäse robí, čo je v jeho silách

05.02.2019, 11:55
Autor:
TASRTASR
Sledujte rokovanie výboru kvôli kauze s poľským mäsom. Poslanci si predvolali ministerku Matečnú či šéfa veterinárov Bíreša.

Slovenská republika pri rizikovom poľskom mäse robí všetko, čo je v jej silách. Uviedla to po utorkovom rokovaní mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS).

"SR robí, čo je v jej silách. Dokonca sme boli tí, ktorí sme po 12 hodinách bez toho, aby kauza bola oznámená v európskom systéme varovania, požiadali poľskú stranu, aby tak urobila a aby prevádzky, kde sa mäso z inkriminovaného bitúnku dostalo, boli nahlásené. Robíme všetky typy kontrol, kontroly na cestách či kontroly v zariadeniach. Robíme aj laboratórne vyšetrenia," priblížila.

Podľa slov ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefa Bíreša budú veterinári nielen v súčasnosti, ale aj v budúcnosti uplatňovať zvýšenú kontrolu na poľské potraviny.

Predaju rizikových potravín, najmä v prihraničných oblastiach, podľa neho pomáha aj ambulantný predaj potravín v obciach, ktorý starostovia obcí nenahlasujú veterinárnej správe. "Je minimálne nahlasovanie ambulantných predajov," podčiarkol. Starostovia tak podľa neho nenahlasovaním predajov preberajú na seba zodpovednosť aj riziká.

Podľa opozičnej poslankyne NR SR Anny Zemanovej (SaS) sa v súčasnosti už realizujú v kauze poľského mäsa intenzívne opatrenia.

"Treba sa však pýtať, či sú dostatočné, či nemohli byť vykonané razantnejšie kroky. Nedostala som na výbore odpoveď na to, prečo nemohol byť pozastavený dovoz poľského hovädzieho mäsa až do vyšetrenia rozsahu kauzy. My do dnešného dňa nevieme, či sa rizikové mäso týkalo len jedného bitúnku, či sa nekalé praktiky na bitúnku nerealizovali aj predtým, či objem mäsa nebol teda oveľa väčší, ako sa doteraz deklarovalo," podčiarkla opozičná poslankyňa.

"S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o kriminálnu činnosť poľského bitúnku a naň naviazaných dodávateľov. Podľa pravidiel jednotného trhu EÚ však zastaviť pohyb všetkého mäsa z Poľska nie je možné," dodal vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Ladislav Miko. Inšpekčná misia z Bruselu, ktorá prešetruje kauzu rizikového mäsa v Poľsku, by podľa neho mala mať výsledky 8. februára.

01 - Modified: 2022-10-27 07:36:51 - Feat.: - Title: Znova problémová hydina z Poľska. Vyše sto kilogramov nakazeného mäsa skončilo v našich domácnostiach 02 - Modified: 2022-10-26 07:01:00 - Feat.: - Title: Ľudia majú strach, hovoria v obci s besnotou. Existuje iba jedno opatrenie, ktoré zaručene zachráni život 03 - Modified: 2022-10-13 09:34:18 - Feat.: - Title: Škandál s mäsom: Šéf veterinárov sa sťažuje, že Poliaci nekomunikujú. Nemôžeme, odkazujú mu 04 - Modified: 2020-11-10 12:41:08 - Feat.: - Title: Pri Žiline sa predávala salmonelová kuracina. Opäť prišla z Poľska 05 - Modified: 2020-02-24 12:32:41 - Feat.: - Title: Matečná chce zakázať pestovanie GMO plodín na Slovensku
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. december 2022 09:14