Napriek tomu, že bolo súčasťou viacerých vlád, tieto voľby postavili KDH do netradičnej pozície. Od svojho vzniku v roku 1990 sa totiž prvýkrát nedostalo do parlamentu. Hnutiu na prekročenie päťpercentného kvóra pritom chýbalo len 0,06 percentuálneho bodu. „Bývalý predseda Ján Figeľ nedokázal ponúknuť dlhý čas tým ľuďom, ktorí by mali záujem voliť KDH, nič. Na tieto veci bolo upozorňované zo strany médií, politológov, ale KDH bolo voči týmto názorom hluché,“ myslí si politológ Koziak. Figeľ nakoniec na pozíciu straníckeho lídra rezignoval, novým šéfom sa stal Alojz Hlina. Ako nový predseda následne pretlačil zmenu stanov, aby oslabil silu regiónov, a prišiel s novou programovou víziou. V decembri sa KDH podarilo vo viacerých prieskumoch prekročiť päť percent. „Nemyslím si, že s Hlinom sa KDH dostane naspäť na desať percent, ale tých päť percent zrejme dokáže získať. Stále je silné v regiónoch,“ dodáva Koziak.TASR/Š. Puškáš
StoryEditor

KDH predstavilo kandidátku do eurovolieb. Z posledného miesta kandiduje Figeľ

05.03.2019, 10:15
Autor:
TASRTASR
Hnutie ide do volieb s heslom "Za silné Slovensko".

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) povedie do májových volieb do Európskeho parlamentu (EP) súčasný europoslanec Ivan Štefanec. Dvojkou je Miriam Lexmann, trojkou Marián Čaučík. Posledný na kandidačnej listine je expredseda KDH Ján Figeľ. Oznámil to predseda hnutia Alojz Hlina na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

Na 14-člennej kandidátke sú aj Andrej Klapica, Miriam Kuzárová, Lucia Gurbaľová, Ján Hencel, Michal Považan, Veronika Jankovičová, Radoslav Kozák, Ondrej Tunega, Martin Šmilňák, Tomáš Merašický.

"Podarilo sa nám zostaviť veľmi dobrú kandidátku," povedal Hlina. Verí, že kresťanskí demokrati rozhodnú, akým smerom sa bude EÚ uberať. "EÚ je dobrý a pre nás výhodný projekt," podotkol s tým, že do EP posiela KDH ľudí, "ktorí budú pokojne vysvetľovať, že niektoré kompetencie sú výsostne národné".

Hnutie ide do volieb s heslom "Za silné Slovensko". Štefanec zdôraznil, že KDH podporuje európsku integráciu tam, kde to pomôže ľuďom, ale tiež dbá na národné záujmy Slovenska.

KDH chce bojovať za hodnotové a morálno-etické otázky, ale aj za rovnaké príležitosti, za rodinu a farmárov. Hovoria aj o pomoci najslabším, rozvojovým krajinám či o príležitostiach pre mladých.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

01 - Modified: 2022-11-11 15:55:39 - Feat.: - Title: Polícia preverí financovanie kampane kandidáta na primátora Kusého, odkázal Hamran 02 - Modified: 2022-10-30 15:20:38 - Feat.: - Title: Máme najviac poslancov miest a obcí spomedzi politických strán, tvrdí KDH 03 - Modified: 2022-08-10 04:39:51 - Feat.: - Title: Mimoparlamentné strany majú nevídanú podporu. Posilňujú sa progresívci aj Andrej Danko 04 - Modified: 2022-05-31 08:28:06 - Feat.: - Title: KDH ani Dobrá voľba sa k petícii za referendum nepridajú. Vláda sa má podľa nich meniť voľbami 05 - Modified: 2022-01-14 15:50:52 - Feat.: - Title: Smer chce v komunálnych voľbách spolupracovať najmä s Hlasom a SNS. Nikoho nevylučujeme, povedal Fico
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. december 2022 23:48